Kadınların yükseköğretime erişimi ve akademideki ağırlığı artıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kadınların yükseköğretime erişimi ve akademideki ağırlığı artıyor
Abone ol
- Kadınlar akademide yüzde 46,4 kız öğrenciler üniversitede 51,7 oranında yer alıyor- Kadın akademisyen oranı Avrupa ve OECD ülkelerinin ortalamasının üstünde- 2023-2024 eğitim-öğretim yılında mühendislik bölümüne kayıt yaptıran kız öğrencilerin oranı geçen yıllara göre yaklaşık yüzde 4 artarak yüzde 31'e ulaştı- Kadın akademisyenlerin oransal olarak en yüksek olduğu alan Sağlık Bilimleri olurken, Doğa Bilimleri, Matematik ve İstatistik ile ilgili programlara ilgilerindeki artış dikkat çekiyor

 

Türkiye'de özellikle son yıllarda kadınların yükseköğretime erişimi ve akademideki ağırlığı artıyor.

11 Şubat günü Birleşmiş Milletler tarafından Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü olarak kutlanıyor. Türkiye'de yükseköğretim ve bilimde kadınların oranı OECD ülkelerini ve Avrupa'yı geride bıraktı.

Yükseköğretime kayıtlı öğrenci sayısında geçen yıl kızların oranı ilk kez erkekleri geçerek yüzde 50,8'e ulaşmıştı. 2024'te bu oran kızlar lehine daha da artarak yüzde 51,7'ye yükseldi. Yükseköğretimdeki 7 milyon 503 bin 181 öğrenciden 3 milyon 879 bin 512'si kızlardan, 3 milyon 623 bin 669'u erkeklerden oluşuyor.

Bilim kadını sayısındaki artış dikkat çekiyor

Türkiye'deki üniversitelerde toplam 181.498 öğretim elemanı bulunuyor. Bunlardan 97.291'i erkek, 84.207'si kadın. Buna göre kadın akademisyenlerin oranı yüzde 46,4'e yükselmiş oldu. Bu oran Avrupa ve OECD ülkelerindeki yüzde 43 olan kadın akademisyen ortalamasının üstünde.

Akademide kadın araştırma görevlileri ile kadın öğretim görevlisi sayısı erkekleri geride bıraktı. Toplam 42.350 araştırma görevlisinin 22.792'si (yüzde 53,8), 35.776 öğretim görevlisinin 18.444'ü (yüzde 51,6) kadınlardan oluşuyor.

Türkiye'deki üniversitelerde kadın akademisyenler arasında 12.296 profesör, 9.947 doçent, 20.728 doktor öğretim üyesi görev yapıyor. Profesörlerin yüzde 34,3'ü, doçentlerin yüzde 41,8'i, doktor öğretim üyelerinin yüzde 47,4'ü yine kadınlardan oluşuyor.

- Sağlık bilimlerinde erkekleri geçtiler, doğa bilimleri ve matematiğe yöneliyorlar

Kadın akademisyenlerin oransal olarak en yüksek olduğu alan Sağlık Bilimleri olurken, Doğa Bilimleri, Matematik ve İstatistik ile ilgili programlara ilgilerindeki artış dikkat çekiyor.

Sağlık bilimleri alanında görev yapan kadın akademisyenlerin sayısı erkekleri geride bıraktı. Veriler bu alanda çalışan toplam akademisyen içinde kadınların oranının yüzde 53'e yükseldiğini gösteriyor.

Doğa Bilimleri, Matematik ve İstatistik programlarında 8.345 (yüzde 48,2),Mühendislik, İmalat ve İnşaat programlarında 9.177 (yüzde 35,2),Bilişim ve İletişim Teknolojileri programlarında 1.125 (yüzde 31,3) kadın akademisyen görev yapıyor.

- Kızların mühendislik eğilimi artıyor

Geçmişte daha çok erkeklerin tercih ettiği mühendislik alanında görev yapan kadın akademisyenlerin oranı da bu yıl itibarıyla yüzde 30'a yükseldi.

Kadınların mühendisliğe olan ilgisi yükseköğretim tercihlerine de yansımış durumda. 2023-2024 eğitim-öğretim yılında mühendislik bölümüne kayıt yaptıran kız öğrencilerin oranı geçen yıllara göre yaklaşık yüzde 4 artarak yüzde 31'e ulaştı.

Öte yandan sürdürülebilirlik göstergelerine bağlı olarak Times Higher Education'ın Cinsiyet Eşitliği (Gender Equality) sıralamasında Hacettepe Üniversitesi dünyada 60. sırada yer alıyor. Bu konudaki Dünya Üniversiteler Sıralamasında 55 üniversitemiz, dünyanın en iyi 1200 üniversitesi arasında yer alıyor.

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ceren Özerli, Kick Boks POINT FIGHTING B katagorisinde Türkiye Şampiyonu olduÖnceki Haber

Ceren Özerli, Kick Boks POINT FIGHTING B...

Genç Öğretmenlerimiz Yarınki Kabineden Artık Bir Müjde İstiyor!Sonraki Haber

Genç Öğretmenlerimiz Yarınki Kabineden A...

Yorum Yazın

Heimclih Manevrası hayat kurtarır
Öğretmenler Odası buluşmaları, bu hafta İzmir’de
MEB Günlük Program 29.02.2024
29 Şubat Perşembe önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (28 Şubat 2024) Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
Sosyal Medya Pazarlaması ve Sosyal Medya Fotoğrafçılığı Eğitimi
Siber Zorbalık Farkındalık Eğitimi
Blockchain Okuryazarlığı Farkındalık Eğitimi
Google Araçları Eğitimi
Dijital Medya Okuryazarlığı Eğitimleri
Fiziki dershane ihtiyacını karşılayan çevrim içi ücretsiz dijital eğitim platformu!
TEKNOFEST Girişim Programı 3. Dönem Tanıtım Videosu
T3 Söyleşileri serimize değerli akademisyen Prof. Dr. Cemalettin Şahin ile devam ediyoruz.  
Milletimiz 28 Şubatçıları ebedi yok oluşa ve aşağılanmaya mahkûm etti
Konuşma Sınavlarında Kullanılabilecek Örnek Yöntem Ve Teknikler, Öğretmen Bilişim Ağı'nda (Öba) Yayımlandı
2024 Yılı 1. Dönem (Şubat Ayı) Sürekli İşçilerin Mazerete Bağlı Yer Değiştirme Sonuçları
Öğretici: İkramiye Memurlara Da Verilmelidir
“28 Şubat ile Yüzleşilmeli, Mağduriyetler Giderilmelidir”
Yöneticilikten Ayrılanların Normu İle İlgili Mahkeme Kararı
Deneyap Teknoloji Atölyeleri Başvuruları Uzatıldı!