Meslek Lisesi AFAD’ın Dikey Kurtarma Cihazlarına Lityum Fosfat Demir Bataryası Geliştirerek Üretime Başladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Meslek Lisesi AFAD’ın Dikey Kurtarma Cihazlarına Lityum Fosfat Demir Bataryası Geliştirerek Üretime Başladı
Abone ol
Mesleki eğitimde gerçekleştirilen devrimle, meslek lisesi öğrencileri bir taraftan eğitim alırken ülkemize katma değer katmaya devam etmektedir.

Ülkemizde yaşanabilecek muhtemel afet ve acil durumlarda gerekli desteğin sağlanması, hizmetlerin etkinliğinin artırılması ve sürekliliğinin sağlanması adına sivil savunma uzmanları koordinesinde, 81 İlde " Arama ve Kurtarma Birimi Ekipleri" (AKUB Ekipleri) faaliyetlerini sürdürmektedir. Okul ve kurumlarda muhtemel afet ve acil durumlar için önleyici ve sınırlandırıcı tedbirlerin alınması, afet ve acil durum planlarına uygun bir biçimde süreçlerin hassasiyetle yönetilmesi gerekli görülmektedir.

AFAD tarafından Afet ve acil durum hizmetlerinin daha etkin bir şekilde yürütülmesi için gerekli önlemler alınmaktadır. Afet ve acil durumların meydana gelmesinden önce; zararları azaltma, hazırlık, olay sırasında yapılacak müdahale ve olay sonrasında gerçekleştirilecek iyileştirmeler ile ilgili çalışmalar yürütülmektedir. BAFAD kurtarma ekipleri tarafından kurtarma sırasında “Dikey Kurtarma Cihazı” kullanmaktadır. Bu kapsamda cihazın kullanımı sırasında bataryasıyla ilgili sorunlar tespit edilmiştir. Meslekî ve Teknik Eğitim Ar-Ge okullarından Yenimahalle Şehit Mehmet Şengül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi cihazdaki yazılım kısıtlamalarına karşın özgün kart tasarımı ve yazılımlarını geliştirilerek yeni batarya blok tasarımları ve denemeleri başarı ile gerçekleştirmiştir. Sahada cihazı kullanan AFAD personelinin teknik istemleri doğrultusunda batarya bloğuna akü enerjisinin bitmesi durumunda sesli uyarı özelliği eklenmiştir. Saha kullanımlar için gerektiğinde AC şebekeden çalışma bağlantı özelliği eklenmiş, batarya bloğu enerji izleme analizör uygulama yazılımı hazırlanıp cep telefonu üzerinden Akülü Liberatör cihazın batarya bloğuna bluetooth ile bağlanarak operatöre batarya durumu hakkında detaylı raporlama yapması sağlanmaktadır.

Bu sayede sahaya giden AFAD personelinin cihazı kullanmadan önce cihaz hakkında teknik verilere sahip olması amaçlanmıştır. Bu özellikleri ile mevcut batarya bloklarında olmayan birçok özellikler eklenmiş, böylelikle cihazların sahada daha yoğun ve sürekli kullanılması amaçlanmıştır. Cihazlarımızın AFAD, Türk Silahlı Kuvvetleri, İtfaiye gibi özel kurumlarımızda kullanılan standart ürün olmaları ve bu cihazların askeri ürün kategorilerinde olması nedeniyle olası ithalat kısıtlamalarına karşın gerçekleştirdiğimiz bu yerlileştirme hamlesi ile ülkemize katma değeri yüksek yeni ürün sunulmakta olması, tamamen ithal oluyla karşılanan ihtiyacın Ülkemizde ve okulumuzda üretilmesi, mali olarak da 1/3 daha ucuza mal edilmesi sağlanmıştır. Cihaz Kurtarma Ekipleri, İtfaiyeciler, Özel Operasyon Timleri, Askeri Uygulamalar, Telekom Çalışanları, Halatla Çalışanlar, Dağ ve Mağara Kurtarma Ekipleri vb. kullanım alanları bulunmaktadır.

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
2022 YLSY - Kurum Kontenjanlarına Yerleşmeye Hak Kazanan Adayların Belge Teslimi Hakkında DuyuruÖnceki Haber

2022 YLSY - Kurum Kontenjanlarına Yerleş...

Özel Okul Öğretmenlerinin Özlük ve Mali Hakları İyileştirilmelidirSonraki Haber

Özel Okul Öğretmenlerinin Özlük ve Mali...

Yorum Yazın

2023 Yılı Bilsem Öğretmen Seçme Ve Atama Kılavuzu Güncellendi
Kaynaştırma/Bütünleştirme Kapsamında Sunulan Destek Eğitim Odası Hizmetinde Eğitim Uygulamaları Semineri Öba'da Yayımlandı
Meclis Tatile Girmeden Şube Müdürleri ve Müfettişlerin Ücretlerinde Bir Düzenleme Yapılmalıdır
Okulların Başarılı Çalışmaları "Eğitimde İyi Örnekler" Web Sitesinde Paylaşılıyor
Ramazan-ı Şerif 2023
"Eğitimde Tek Yürek" Programı Hız Kesmeden Devam Ediyor
40 Naat Kitaplarıyla İmam Hatip Okullarımızda Kadim Bir Geleneği Yeniden Canlandırıyoruz
TEKNOFEST 2023 için Geri Sayım Başladı
TEKNOFEST 2023 İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması Kritik Tasarım Rapor Sonuçları Açıklandı!
Çeyrek Asırdır Bekleyen Sorunlar Ağustos Ayındaki Masada Değil, Seçimden Önce Son Torba Yasayla Hemen Şimdi! Çözülmelidir
Uluslararası Araştırmacı Projeleri Program Takvimi Belirlendi
Bayram Dönemi Özel Günler İkrazı Uygulamamız Başlıyor
3 Bin 500 Engelli Öğretmen Ataması İçin Başvurular 3 Nisan'da Başlayacak
Ramazan-ı Şerif 2023
Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü 2022 Yılı Faaliyet Raporu
TEKNOFEST 2023 Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması Özgün Araç Kategorisi Kritik Tasarım Rapor Sonuçları Açıklandı!
Deprem bölgesinde yapılan çalışmalar Türkiye Tek Yürek
TEKNOFEST 2023 Akıllı Ulaşım Yarışması Proje Detay Rapor Sonuçları Açıklandı!
Öğretici: Mart Ayı Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Açıklandı. Sabit Gelirliler Açlık Sınırında Geçinemiyor!
TEKNOFEST 2023 Çip Tasarım Yarışması Detay Tasarım Rapor Sonuçları Açıklandı!