OHAL İlan Edilen İllerde Görev Yapan Sözleşmeli / Kadrolu Öğretmen Ve Diğer Personelin Yer Değiştirme Duyurusu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
OHAL İlan Edilen İllerde Görev Yapan Sözleşmeli / Kadrolu Öğretmen Ve Diğer Personelin Yer Değiştirme Duyurusu
Abone ol
6785 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı İle Olağanüstü Hal İlan Edilen İllerde Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Olarak Görev Yapan Sözleşmeli / Kadrolu Öğretmen Ve Diğer Personelin Yer Değiştirme Duyurusu

Bakanlıkça yılda iki kez yapılan mazeret tayini hakkı, bu yıl deprem nedeniyle üçe çıkarıldı.

Mazeret tayini hakkı olağanüstü hâl ilan edilen bölgede yer alan illerde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı görev yapan sözleşmeli/kadrolu öğretmen ve diğer personeli kapsıyor.

OHÂL ilan edilen illerdeki personelden eşini veya çocuğunu deprem nedeniyle kaybedenler ile kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin (eş, çocuk, anne, baba) bulunduğu ilde tedavisinin mümkün olmadığını belgelendirenler, yer değiştirme başvurusu yapabilecek.

Başvuruları onaylanan personelin atanmak istedikleri ildeki norm kadro ve pozisyon durumuna bakılmaksızın atamaları gerçekleştirilecek.

Başvurular, 24 Şubat'ta başlayacak 10 Mart 2023 günü saat 16.00'da sona erecek. Atamalar 15 Mart'ta yapılacak.

 

6785 SAYILI CUMHURBAŞKANI KARARI İLE OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLEN İLLERDE MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞINA BAĞLI OLARAK GÖREV YAPAN SÖZLEŞMELİ / KADROLU ÖĞRETMEN VE DİĞER PERSONELİN YER DEĞİŞTİRME DUYURUSU


Kahramanmaraş’ta 06.02.2023 tarihinde meydana gelen depremler nedeniyle 08.02.2023 tarihli Resmî Gazetede yayımlanan 6785 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile olağanüstü hal ilan edilen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinde görev yapan sözleşmeli/kadrolu öğretmen ve diğer personelden eşini veya çocuğunu deprem etkisiyle kaybedenler ile sağlık mazereti kapsamında kendisi veya bakmakla yükümlü olduğu kişilerin (eşi, çocuğu, anne veya babası) deprem etkisiyle bulunduğu ilde tedavisinin mümkün olmadığını belgelendirenlerin iller arası yer değiştirme işlemleri, Bakanlık Makamının 24.02.2023 tarihli ve 71032866 sayılı Onayı doğrultusunda duyuruda yer alan takvim süresi içerisinde ve aşağıda yapılan açıklamalar çerçevesinde gerçekleştirilecektir.

GENEL AÇIKLAMALAR

1- Duyuru kapsamında olağanüstü hal ilan edilen illerde görev yapan ve başvuru şartlarını sağlayan sözleşmeli/kadrolu öğretmen ile diğer personel başvuru yapabilecektir.

2- Başvurular; personelin kendisi, eşi, çocuğu ile anne veya babasının deprem etkisiyle bulunduğu ilde tedavisinin mümkün olmaması nedenine ve deprem etkisiyle eşini veya çocuğunu kaybetme nedenine bağlı olarak iki farklı mazeret için alınacaktır.

3- Başvuru işlemleri kişisel şifre kullanmak suretiyle MEBBİS üzerinden gerçekleştirilecektir.

4- Aylıksız izinde olanlar ile yeniden hizmete alınmayı gerektirir nedenlere (askerlik, doğum, eşinin yurt dışında sürekli göreve atanması veya en az altı ay süreyle yurt dışında geçici olarak görevlendirilmesi gibi) bağlı olarak sözleşmesini feshedenler, başvurunun son günü olan 10 Mart 2023 tarihinde görevlerine başlayacaklarını beyan etmeleri halinde bu kapsamda başvuru yapabileceklerdir.

5- Her ikisi de Bakanlığımıza bağlı olarak aynı ilde görev yapan eşlerden birisinin anne veya babasının sağlık mazeretine bağlı olarak yer değiştirme başvurusunda bulunması halinde diğer eş de aynı il’e yer değiştirmek üzere başvuruda bulunabilecektir.

6- Başvuruda görev yapılan il dışındaki illerden sadece bir il seçilecektir.

7- Başvuru şartlarını taşımaması nedeniyle il millî eğitim müdürlüklerince başvurusu reddedilen personel, takvim süresi içerisinde başvuru şartlarını sağlaması halinde yeniden başvuru yapabilecektir.

SAĞLIK MAZERETİ KAPSAMINDAKİ BAŞVURU

1- Başvuruda;

a) Tedavi gerekliliğine ilişkin sağlık kurulu raporu ile hastalığın tedavisinin personelin görev yaptığı yerde mümkün olmadığına dair belge,

b) Eş, çocuk, anne veya babanın sağlık mazeretine bağlı olarak yapılan başvurularda (a) bendinde sayılan belgelere ek olarak e-Devlet Kapısı Sisteminden alınan vukuatlı nüfus kayıt örneği, c) Anne veya babanın sağlık mazeretine bağlı yapılan başvurularda (a) ve (b) bendinde yer alan belgelere ek olarak anne veya babanın depremin olduğu tarihte olağanüstü hal ilan edilen illerden birinde ikamet ettiklerine dair belge istenecektir.

2- Hekimlerce aksine bir tarih belirtilmemiş olması şartıyla başvuru tarihi itibarıyla son iki yıl içinde resmî veya özel sağlık sunucularından alınan sağlık kurulu raporu geçerli olacaktır.

3- Başvuru şartlarını sağlayanlar belgelerini MEBBİS’e yükleyerek başvuru kayıt işlemini yapacaklardır.

DEPREM NEDENİYLE EŞ VEYA ÇOCUĞUN VEFATI KAPSAMINDAKİ BAŞVURU

 1- Başvuruda;

a) Ölüm belgesi,

b) e-Devlet Kapısı Sisteminden alınan vukuatlı nüfus kayıt örneği istenecektir.

 2- Başvuru şartlarını sağlayanlar belgelerini MEBBİS’e yükleyerek başvuru kayıt işlemini yapacaklardır.

 

İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİNCE YAPILACAK İŞLEMLER


1- Yapılan başvurular incelenmek üzere il millî eğitim müdürlüklerinin sistemine yansıyacaktır.

2- İl millî eğitim müdürlükleri başvuruları takvimde belirtilen süre içerisinde inceleyerek uygun olan başvuruları onaylayacaklar; uygun olmayan başvuruları reddeceklerdir.

ATAMA

1- Başvurusu il millî eğitim müdürlüklerince onaylanan personelin atama işlemi, Bakanlıkça yapılan değerlendirme sonucunda takvimde belirtilen tarihte personelin tercih ettiği il millî eğitim müdürlüğüne gerçekleştirilerek bu doğrultuda düzenlenen kararnameler MEBBİS üzerinden ilgili valiliklere gönderilecektir.

2- İl millî eğitim müdürlükleri emrine atanan personelin okul/kurum ile ilişkilendirmeleri ilgili valiliklerce gerçekleştirilecektir.

3- Tebligat, ayrılma ve göreve başlama işlemleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına ilişkin Esaslarda belirtilen süre içerisinde gerçekleştirilecektir.

Duyuruya ulaşmak için tıklayınız.

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bakan Bilgin: ”Depremlerde 34 çalışma arkadaşımı kaybettim”Önceki Haber

Bakan Bilgin: ”Depremlerde 34 çalışma ar...

Konya’da iki fay arasında 37 metre çapında obruk oluştuSonraki Haber

Konya’da iki fay arasında 37 metre çapın...

Yorum Yazın

Dersler Cepte, Uygulama Marketleri Eğitim Kategorisinde En Çok İndirilen Uygulamalar Arasında Yerini Aldı
2022 Yılı Eğitim, Koordinasyon ve Proje Faaliyet Raporu Yayımlandı!
Depremzede Öğrenciler, LGS ve YKS'ye "Yüzen Okul"da Hazırlanacak
Lisansüstü Öğrenim Gören İdarecilerin Artırımlı Ek Ders Ücreti Mağduriyeti İçin Dava Açtık
İşte Depremle ilgili yalan haberler ve gerçekler
Cumhurbaşkanı Erdoğan'da Emekli aylığı açıklaması!
Kamu Sen Heyeti Tarafından Kamu Çalışanlarının Acil Olarak Çözüm Bekleyen Sorunları Hakkındaki Rapor Vedat Bilgin’e Sunuldu
Depremde Hayatını Kaybeden Eğitim Çalışanlarımız Hakkari/Çukurca'da Dualarla Anıldı
TEKNOFEST 2023 Turizm Teknolojileri Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
Türkiye’nin Festivali TEKNOFEST’ten Eğitime Destek
Öğretici: Deprem Bölgesinde Eğitimin Sağlıklı Sürdürülebilmesi İçin Gerekli Tedbirler Alınmalıdır
Eğitim-Bir-Sen 7. Olağan Genel Kurulu Gerçekleştirildi
Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Deprem Bölgesinde
Depremden En Çok Etkilenen 4 İlde Eğitim Öğretime Kademeli Olarak Başlanacak
Ortaokul Öğretmenlerine Dersinin En Az Olduğu Güne Nöbet Görevi Verilemez Sedat DEĞER Açıklık Getirdi
E-Sınav görevlileri yüz tanıma sistemi ile sisteme giriş yapacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 45 Bin Öğretmen Atama Müjdesi
4 İldeki Özel Takviye Kursları Da Bugünden İtibaren Açılabilecek
Bakan Özer: Deprem Bölgesinde 500 Çelik Konstrüksiyon Yeni Okul Yapılacak
12. Sınıfların stajları hakkında bakanlık görüş yayınladı