"ROL MODEL" / Yol Gösteren Kariyer Buluşmaları Programı Başlıyor...

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
"ROL MODEL" / Yol Gösteren Kariyer Buluşmaları Programı Başlıyor...
Abone ol
KOCAELİ / İZMİT - 24 Kasım Anadolu Lisesi, "ROL MODEL" / Yol Gösteren Kariyer Buluşmaları Programı Başlıyor...

"ROL MODEL" / Yol Gösteren Kariyer Buluşmaları Programı Başlıyor...

"ROL MODEL" / Yol Gösteren Kariyer Buluşmaları Programı, İzmit 24 Kasım Anadolu Lisesi Müdürlüğü "Kişisel Gelişim ve Girişimcilik Kulübü" tarafından düzenlenmektedir. Program "Model Alma Yoluyla Öğrenme" kuramının etkisine atıfla öğrencilerimizin kariyer planlama süreçlerine doğru ve etkili rol modeller aracılığıyla destek olabilmeyi hedeflemektedir. Program süresi, 01.03.2023 salı gününden başlayarak 08.06.2023 perşembe günü tamamlanmak üzere toplamda on beş (15) haftalık bir zaman aralığını kapsayacaktır. Her hafta iki gün (Salı ve Perşembe), en fazla bir saat (Saat:20,00 – 21,000) sürmesi planlanan programlar dizisinin sonunda otuz (30) Rol Model ile öğrencilerimizi Yol Gösteren Kariyer Buluşması kapsamında bir araya getirebilmeyi hedeflenmektedir.

Program kapsamında her rol model için süreç boyunca aktif olarak kendisiyle iletişimde olacak bir "asistan öğrenci" görevlendirilecektir. Tüm süreç kulüp yönetimi tarafından kendilerine sunulacak yol haritası rehberliğinde ve bu asistan öğrenciler tarafından yönetilecektir. Asistan öğrenciler program ile rol modeller arasında bir köprü vazifesi görecek, sorumlu olduğu buluşmayla ilgili yapılacak tüm iş ve işlemler "öncesinde - esnasında - sonrasında" yapılacaklar ardışıklığında bu asistan öğrenci tarafından başlatılacak, sürdürülecek ve sonlandırılacaktır.

Programın ana amacı öğrencilerimizin kariyer hedeflerinde yer alan meslekleri, bu mesleklerin mevcut ve olası uygulama boyutlarını, örneklem sınırlılıkları ölçüsünde kendileriyle paylaşabilmektir. Kapsam ve mevcut şartların sunduğu fırsatlardan ötürü programın çevrimiçi (online) olarak gerçekleştirilmesi fikri öne çıkmıştır. Bu şekilde ulusal ve uluslararası geniş bir coğrafya üzerinde çeşitli yerlerdeki nitelikli örnekleme (rol modellerin oluşturduğu grup) ulaşmak çok daha kolay ve düşük maliyetli denilebilecek bir noktada mümkün olabilecektir.

Mümkün olduğunca ilgi çekici ve odaklı bir içerik hedefi nedeniyle biçim olarak "yarı yapılandırılmış" bir süreç yönetimi izlenmesine karar verilmiştir. Program zamanının %50'si içerik formatıyla inşa edilecek olan moderasyona diğer yarısını oluşturan %50'lik kısım ise rol modelin gerekli gördüğü tamamlayıcı ve geliştirici bireysel içerik katkısına bırakılacaktır. Bu amaçla öğrencilerle birlikte bir program akışı trafiği belirlenecek akabinde de oluşturulacak soru havuzu içerisinden "geçmiş, şimdi, gelecek" zaman akışkanlığında rol modele program öncesinde iletilmek üzere bir kılavuz soru seti belirlenecektir. Bu yöntem sayesinde, modere edilen program süresi boyunca (net 40 – brüt 60 dk.) tarafımızca ayrıca bir moderatör kullanılmayacak başlangıçtan sona kadar tüm zaman en yüksek verimlilik adına rol modelin paylaşımına ayrılacaktır. "ROL MODEL" / Yol Gösteren Kariyer Buluşmaları Programı dâhilinde hazırlanacak ve kullanılacak tüm dosyalar (Süreç Planları, Asistan Öğrenci Listesi, Soru Seti, Rol Model Listesi, vb.) bu metnin devamındaki sayfalar içerisinde yer almaktadır.

Birçok akademik araştırma sonuçları "model alma yoluyla" edinilen motivasyon ve kazanımların yüksekliğine dair veriler barındırmaktadır. Ümit ediyoruz ki, tasarlanan bu program sonunda da öğrencilerimiz üzerinde olumlu yönlü ve güçlü muhtemel etkisinin ortalamanın üzerinde olacağı bir kariyer algısı gelişimine vesile olabiliriz.

Okul Youtube Kanalı:İzmit 24 Kasım AL Kariyer

Malik DOĞAN                

Kulüp Rehber Öğretmeni

Görsel Sanatlar Öğretmeni / Eğitim Yönetimi ve Denetimi Uzmanı / Erickson Koçu

27-02-202327-02-202327-02-202327-02-202327-02-2023

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Malatya’da kamyon şarampole uçtu: 7 ölüÖnceki Haber

Malatya’da kamyon şarampole uçtu: 7 ölü

Bakan Özer, Deprem Bölgesinde İncelemelere BulunduSonraki Haber

Bakan Özer, Deprem Bölgesinde İncelemele...

Yorum Yazın

Zümre toplantısına katılan öğretmene ek ders ücreti ödenir mi?
Amir, işçi mi olur memur mu?
Yetiştirilmek amacıyla yurt dışına gönderilecek personel ile ilgili duyuru
Teknoloji ve Yetkinlik Buluşmaları’nın ikincisi başlıyor!
"Özel Çocuklara Özel Mektuplar Seçkisi" düzenlenecek
İşte kendinizi geliştirmeniz için online eğitimler
EBA'da "Zenginleştirilmiş Kitap" Çalışmaları
23 Nisan, Özel Etkinliklerle Kutlanacak
TBMM’de "Meclis Bahçesi Çocuk Bahçesi Ve Bilim Şenliği" Başladı
20 Nisan Cumartesi önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (19 Nisan 2024) 60 saniyede Türkiye ve dünya gündemi
4688 Sayılı Kanun’a İlişkin Hazırladığımız Rapor Seti
Devletimize, Milli Birliğimize Ve Ay Yıldızlı Bayrağımıza Yönelik Bu Hain Girişimleri Şiddet Ve Nefretle Kınıyoruz
Açık Öğretim Okulları 3. Dönem Sınavları İçin Kayıt Yenileme Duyurusu
Türkçe ve Dil Eğitiminde İyi Uygulamalar Konferansı Başvuru Sonuçları Açıklandı
OGM Materyal YKS Çıkmış Sorular Çözüm Videoları
Okul Sporları Duyuruları
GSB Medya Kampı Katılımcı Listesi
2023 Yılı Merkez ve Taşra Teşkilatı Memur, Şef, Sayman ve İl/İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri Şube Müdürü Kadroları İçin Görevde Yükselme Suretiyle Atama Sonuçları
Can Ataklı'ya Karşı Hukuk Mücadelemiz Sürüyor