Tıp fakültesi öğrencisi birçok hastalığa deva fındık yağından sabun üretti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tıp fakültesi öğrencisi birçok hastalığa deva fındık yağından sabun üretti
Abone ol
Giresun’un Eynesil ilçesinde fındık yağından sabun üreten tıp fakültesi öğrencisi Semih Gürel, fındık sabununun sedef, egzama, mantar hastalıklarının yanında; sivilce ve saç dökülmesine de iyi geldiğini söyledi.

Giresun’un Eynesil ilçesinde yaşayan tıp fakültesi son sınıf öğrencisi 25 yaşındaki Semih Gürel, evinde fındık yağından sabun üretti. Evinin bir köşesinde kendisine ait bir çalışma alanı oluşturan üniversite öğrencisi Gürel, sabunu imal ettikten sonra talep patlaması yaşadığını ifade etti. Gürel, ürettiği sabunun saç dökülmesine, saç uzamasına, sedef hastalığına, egzamaya, aknelere, mantara ve vücuttaki kötü kokulara iyi geldiğini söyledi.

 

Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Semih Gürel, fındık yağından sabun yapma fikrine bir merak üzerine başladığını ifade ederek "2020 yılı pandemi dönemin başında okullar tatil edildi ve ben de Giresun’a evime döndüm. Evimde boş durmaktansa bir şeyler üretmek istedim. Aklıma fındık sabunu geldi. Piyasa araştırması yaptım ve net bir şey bulamadım. Türkiye’de bir ilk olması hedefiyle bir miktar sabun yaptım. Yaptığım ilk sabunları yakın çevreme dağıttım. Bu aşamada deneme aşamalarını gerçekleştirdim, kendimce bir formül oluşturdum. Okul başlayınca tekrar Ankara’ya okuluma döndüm. 2022 yılında Ankara’da bir arkadaşımla sağlık şirketi kurduk. Burada da aromatik sabunlar yaptık ama fındık sabunu bir kenarda kaldı" dedi.

 

Coğrafi işaretli Giresun fındığının yağından sabun

 

 

Giresun fındığının dünyanın en kaliteli fındığı olduğunu ve Avrupa Birliğinden coğrafi işaretler tescil belgesi aldığını söyleyen Gürel, "Fındık yağı en faydalı yağdır. Bitkisel yağlar arasında en yüksek E vitaminine sahip yağ fındık yağıdır. En yüksek folik asite sahiptir. En hızlı emilen ve sindirilen yağ fındık yağıdır. Maalesef fındık yağına gereken değer verilmiyor. Diğer yağlar 180 derecede kaynarken, fındık yağı 240 derecede kaynamaktadır. Diğer bir özelliği koku yapmamasıdır. Fındık sabununu yaparken siyasilerimizle, sağlıkçılarla ve fındık tüccarlarıyla görüşmelerde bulundum. Hepsinden yoğun manevi destek alım. Kamuoyu yoklaması yaptım. Onlar da destek verdiler" diye konuştu.

 

Üretim 2 ay sürüyor ve organik yapılıyor

 

 

Sabunu yaparken 2 adet bilimsel yöntem kullanmayı tercih ettiğini söyleyen Gürel, "Birincisi sabunumu kaynatmadan el yordamıyla yapıyorum. Normalde banyo sabunları 1 veya 2 saatte yapılır ve akşamından kullanılır. Benim sabunum 2 ayda oluyor. Benim yağım sadece Giresun fındık yağından yapılma. Başka hiçbir ilin fındık yağını kullanmıyorum. Yaptığım karışımı tam 3 saat karıştırıp, daha sonra hazırlamış olduğum kalıplara döküyorum ve 1 hafta kurutacağım. Asla kaynatma yapmıyorum. Herhangi bir makine de kullanmıyorum. Kalıplardan çıkardıktan sonra da yaklaşık 2 ay bekletip sabunumu en olgun hali ile piyasaya sürüyorum" şeklinde konuştu.

 

 

Birçok hastalığa iyi geliyor

 

 

Fındık yağının insan vücuduna yaralarını da anlatan Semih Gürel, "Fındık yağı sabunu saç dökülmesine, saç uzamasına, sedefe hastalığına, egzamaya, akneye, sivilceye, mantara ve vücuttaki kötü kokulara iyi geldiğini söyleyen Gürel, "Fındık yağı sabununun temizleyici bir özelliği vardır. Aynı zamanda doğal sabun üretiminde, sabunun içeriğinde kendiliğinden gliserin oluşur. Ben gliserinin sabunumun içinde kalmasını istiyorum. Çünkü gliserin, vücudu nemlendirici ve cildi yumuşatıcı bir özelliğe sahip olmasını sağlıyor. Sıradaki hedefim resmi işlemleri tamamlamak ve ihracatla beraber tüm dünyaya fındık sabununu ulaştırmak" ifadelerini kullandı.

 

Tıp fakültesi öğrencisi birçok hastalığa deva fındık yağından sabun üretti

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Büyükkılıç: ”BÜSAM Şehir Akademi 2023 bahar dönemi kayıtları başladı”Önceki Haber

Başkan Büyükkılıç: ”BÜSAM Şehir Akademi...

İsveç’e tekbir sesleriyle tepki gösterildiSonraki Haber

İsveç’e tekbir sesleriyle tepki gösteril...

Yorum Yazın

Bu Yarıyıl Tatilinde İlk Kez Açılan Kış Okullarından 250 Bin Öğrenci Yararlandı
6 Şubat Pazartesi kar tatili verilen iller
Öğretmenlik, adanmışlıktır. Bu fotoğrafı başka yerde göremezsiniz
Hava koşulları nedeniyle görev yerlerine gidemeyecek öğretmenlerimizi idari izinli saymalıdır
Kadroya geçen sözleşmeli öğretmenler ne zaman özür durumu, il içi ve il dışı yer değiştirmelerine başvurabilecek?
Milli Eğitim Bakanlığı Yemek/Beslenme Hazırlama Ve Dağıtımı Kılavuzu Yayınladı
Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçiş işlemleri nasıl yapılacak?
DEVLETİN MÜLKÜ olan makamları, DEVRE MÜLK gibi görenler
Sendikal Hukuk Mücadelemiz kitabının dördüncüsü yayımlandı
Şeflerimizin sorunlarını biliyor ve çözümü noktasında her düzeyde kesintisiz gayretimizi sürdürüyoruz
"Şube Müdürlerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri’ Çalıştayı gerçekleştirildi
İçişleri Bakanlığından eğitim öğretimin ikinci yarıyılı için genelge
TEKNOFEST İzmir Spotter Kule Başvuruları Başladı!
Liseler Arası İnsansız Hava Aracı Yarışması ve Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması başvuruları başladı
Rehber Kitap ve Öğrenme Senaryoları Hazırlandı
TEKNOFEST 2023 kapsamında düzenlenen Roket Yarışması
Cumhuriyetimizin 100. Yılında TEKNOFEST Coşkusu 3’e Katlanıyor!
Engelli Kamu Görevlilerinin Talepleri Bakan Yanık’a İletildi
Düşen Enflasyon Değil, Alım Gücümüzdür!
Mücadelemiz sonucu 50/d sorunu çözüldü