Türkiye Maarif Vakfı Kolombiya'da Türkiye Haftası'nın Açılışını Gerçekleştirdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkiye Maarif Vakfı Kolombiya'da Türkiye Haftası'nın Açılışını Gerçekleştirdi
Abone ol
Güney Amerika ülkelerinden Kolombiya’da 2022’de faaliyetlerine başlayan Türkiye Maarif Vakfı, Santo Tomas Üniversitesi iş birliğiyle Türkiye Haftası düzenledi. Başkent Bogota’da gerçekleştirilen etkinliğin açılışına, Türkiye'nin Bogota Büyükelçisi Beste Pehlivan Sun, Santo Tomas Üniversitesi Rektörü Fray Jose Gabriel Mesa, Kolombiya'nın eski Ankara Büyükelçisi Fernando Panesso, Türkiye Maarif Vakfı Kolombiya Temsilcisi Doç. Dr. Öner Buçukcu ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Türkiye'nin Bogota Büyükelçisi Sun etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada, “Açılışı sayın rektörle yaptık. Santo Tomas Üniversitesinde çok sıcak karşılandık. Burası Kolombiya'nın en eski üniversitesi olma özelliğine sahip.” ifadesini kullandı.

Cumhuriyet'in 100. yılı kapsamında bu tarz etkinliklere devam edeceklerini aktaran Sun, Türkiye Maarif Vakfına ve Santo Tomas Üniversitesi Rektörlüğüne teşekkür etti.

Sun, üniversitenin konferans salonunda, uluslararası öğrencilerin katılımıyla “Yeni Dönemde Türk Dış Politikası” başlıklı sunum gerçekleştirerek, öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Rektör Mesa da Türkiye'yi üniversitede misafir etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Üniversite ile yakın iş birliği içinde olan Maarif Vakfı ekibi ve Sayın Büyükelçi'nin katılımıyla birkaç gün sürecek bir açılış yaptık. Eğitim, kültür ve gastronomide deneyimleri paylaşmak bizim için büyük onurdur. Üniversitemizde bulundukları için Türkiye Maarif Vakfına minnettarız.” diye konuştu.

“Kolombiya’da Türkiye hakkında daha nitelikli bilginin oluşmasını istiyoruz”

Doç. Dr. Buçukcu ise Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı kapsamında Türkiye Haftası’nın ilkini Santo Tomas Üniversitesinde gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bu faaliyetlerle amacımız, genel olarak Latin Amerika'da, özel de de Kolombiya'da Türkiye'ye yönelik oluşan ilginin sağlıklı bir biçim almasını sağlamaktır.” dedi.

Türkiye'nin Latin Amerika ile siyasi ve sosyal ilişkisinin 100 yıldan daha uzun süreye dayandığını hatırlatan Buçukcu, “Buna rağmen Türkiye ilgisinin oldukça dağınık, odaksız olduğunu söylemek mümkün. Türk dizileri ya da hızlı tüketilen internet haberciliğinin büyük ölçüde biçimlendirdiği bir ilgi söz konusu.” değerlendirmesinde bulundu.

Buçukcu, Vakıf olarak akademik düzeyde sağlıklı bilgiye odaklandıklarını vurgulayarak, “Türkiye haftaları ile gerçekleştirdiğimiz çok sayıda panel, konferans ve sempozyum ile öğrencileri ve akademisyenleri Türkiye hakkında daha nitelikli bilgi ile tanıştırmak istiyoruz. Eğitim merkezimizde bu kapsamda sayısı 25’e ulaşan yüksek lisans, doktora öğrencilerinden oluşan bir ihtisas grubu oluşturmayı başardık.” ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Sun’a destekleri için teşekkür eden Buçukcu, Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün’ün desteğiyle Kolombiya’da ciddi mesafe katettiklerini söyledi.

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme SınavıÖnceki Haber

Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenc...

TEKNOFEST 2023 Tarımsal İKA Yarışması Kritik Tasarım Raporu Sonuçları Açıklandı!Sonraki Haber

TEKNOFEST 2023 Tarımsal İKA Yarışması Kr...

Yorum Yazın

Okul Yöneticilerine Artırımlı Ek Ders Ücreti İle İlgili Olumlu Kararlar Gelmeye Devam Ediyor
Yazıklar olsun!
Ücretsiz Yaz Okulları Açılıyor
Türkiye’de Hükümet Değişmediğine Göre Verilen Sözler Yerine Getirilmelidir
2023-2024 Eğitim Öğretim Yılına, Hayata Geçirilen Birçok Yenilik Damgasını Vurdu
BİLSEM Yaz Okulu Başlıyor!
Laiklik ve Bilim Karşıtı Müfredatı Reddediyoruz!
ÖMK, Öğretmenlik Mağduriyet Kanunu Olmasın, Diye Eylemdeyiz
Hava Savunma Sistemleri Yarışması Kritik Tasarım Raporu Sonuçları Açıklandı!
2024 Öğretmen Yaz Eğitim Etkinlikleri Uygulama Usül ve Esasları ve Etkinlik planı
İşte kendinizi geliştirmeniz için online eğitimler
Tasarım Odaklı Düşünme Farkındalık Eğitimi
Dijital Medya Okuryazarlığı Eğitimleri
Sosyal Becerileri Geliştirme Eğitimi
Memur disiplin affı çıkarılmalı
Memur ve Emeklilerimizin Hakları İçin Hazine ve Maliye Bakanlığı Önündeydik
Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Sonuçları Açıklandı
Sözleşmeli öğretmenlik sözlü sınav adaylarının alan bazlı taban puanları açıklandı
2024 Haziran Ayı Tebliğler Dergisi Yayımlandı
Aşçı, Berber,Terzi Vb Kadroların Teknik Hizmetler Sınıfına Alınması İle İlgili Yazımızı Cumhurbaşkanlığı Makamına Gönderdik