Uzmanlardan kuraklık uyarısı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Uzmanlardan kuraklık uyarısı
Abone ol
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emin Çalışkan, yakın tarihte yağış gelmemesi durumunda tarımda ciddi tehlikelerin olabileceğini söyledi. Çalışkan, fakültenin buğday uygulama tarlasında yaptığı açıklamada, bu yılın çok kuraklık geçtiğini kaydetti.

Niğde’nin Kasım, Aralık, Ocak aylarının uzun yıllar yağış ortalamasının yaklaşık 110 milimetre olduğunu ancak 1 Kasım’dan 18 Ocak’a kadar 28 milimetre yağış düştüğünü belirten Prof. Dr. Mehmet Emin Çalışkan, kente bu yıl uzun yıllar ortalamasının dörtte biri oranında yağış düştüğünü söyledi. Çalışkan, tarladaki bitkilerin çok zayıf, buğday çıkışının da çok az olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

 

"Bu dönemde, eğer yakın bir tarihte yağış gelmezse tarım için tehlike çanları çalmaya başladı diyebiliriz. Bu sene önümüzdeki 10-15 gün içinde iyi bir yağış alabilirsek en azından verimlerde azalma olsa da buğdaydan yine de ürün alma ihtimalimiz var. Ama bu yağış eksikliğinin etkisini yıllık ya da şu an ekili ürünler için düşünmemek lazım. Uzun vadede yeraltı suları açısından da çok önemli risk var. Niğde yeraltı suları çok fazla olan bir il değil. Burada ağırlıklı olarak patates, lahana, fasulye gibi ürünleri sulayarak yetiştiriyoruz. Yonca, silajlık mısırlar, meyve bahçelerimizde büyük oranda yeraltı suyunu kullanıyoruz. Bu kuraklıklar, uzun vadede yer altı sularının azalması açısından çok büyük risk oluşturuyor. Bunun için acilen üretim desenlerimizi gözden geçirmemiz, daha az su tüketen ürünlere, daha çok yer vermemiz gerekiyor."

 

 

Çalışkan, kuraklığın olduğu yerlerde bitkisel üretimde büyük düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Bitkisel Üretim Bölümü Öğr. Üyesi, Prof. Dr. Mustafa Avcı ise Ocak ayının bahar gibi geçtiğini ve bu durumun üzücü olduğuna dikkati çekti. Ekili alanlarda bitki çıkışının çok az ve toprağın kupkuru olduğuna işaret eden Avcı, acil yağış gelmemesi durumunda ciddi verim kayıplarının olacağını öngördüklerini anlattı. Avcı, bölgenin yağış miktarının yıllık 350 milimetre olduğunu ve şu ana kadar bunun önemli bir kısmının düşmediği aktararak şunları söyledi:

 

"Bu yönüyle sıkıntılı günler gözüküyor. 26 Ocak’ta kar yağışı bekleniyor. O yağışlarla bu sıkıntıyı hafif bir şekilde atlatmayı temenni ediyoruz. Uzun vadede bazı tedbirlerin acilen alınması gerekiyor. Bölgede özellikle kışlık bitkilere ağırlık verilmesi, o yönde teşviklerin olması gerekiyor. Aksi takdirde silajlık mısır, yonca, patates, şeker pancarı gibi yazlık ürünlerde, çok fazla su tüketimi var. O dönemde yağış da olmuyor. Kapalı bir havzadayız, nehrimiz ve yeterli su kaynaklarımız yok. Tek kaynağımız yağışlar ve yeraltı suları. Yeraltı sularının seviyesi de gittikçe düşüyor. Tedbir alınmazsa önümüzdeki yıllarda bu konuda tarımsal üretimde ciddi sıkıntılar baş gösterebilir. Kışlık ürünler, tahıllar, baklagiller gibi suyu daha az tüketen, az sulamayla ürün verebilecek türlere yönelmemiz gerekiyor.”

 

 

Bu dönemde, normal şartlarda buğday tarlasının yemyeşil olması gerektiğinin altını çizen Avcı, yağış yetersizliğinden dolayı bitkinin topraktan çıkışının tam anlamıyla gerçekleşmediğini sözlerine ekledi.

 

Uzmanlardan kuraklık uyarısı

Uzmanlardan kuraklık uyarısı

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çatıdan düşen genç işçi hayatını kaybettiÖnceki Haber

Çatıdan düşen genç işçi hayatını kaybett...

Hrant Dink ölümünün 16’ncı yılında kabri başında anıldıSonraki Haber

Hrant Dink ölümünün 16’ncı yılında kabri...

Yorum Yazın

MEB, Erken Çocukluk Eğitimini Uluslararası Arenada Ele Alacak
Sosyal medya hesabından paylaşım yapan öğretmene disiplin cezası verilmesi, ifade özgürlüğünün ihlali sayıldı.
MEB, özel okullarda ücretsiz okutulacak öğrencilerin nasıl belirleneceğini açıkladı
Anayasa Mahkemesi üniversitelerde yapılan disiplin soruşturmalarını düzenleyen 2547 sayılı kanunun bazı kısımlarını iptal etti
Okul müdürüne yönetici görevlendirmede başvuru hakkı verilmemesini mahkeme iptal etti
İstinaf mahkemesi toplantı ve gösteri yürüyüşüne katıldığı gerekçesiyle öğretmene verilen cezayı iptal etti
Türk Eğitim Sen Akademiden açıklama
Özel Okul Öğretmenlerinin Özlük ve Mali Hakları İyileştirilmelidir
2022 YLSY - Kurum Kontenjanlarına Yerleşmeye Hak Kazanan Adayların Belge Teslimi Hakkında Duyuru
TEKNOFEST 2023 kapsamında düzenlenen Tarım Teknolojileri Yarışması
TEKNOFEST 2023 kapsamında düzenlenen Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması
Bilsem ‘in Özel Yetenekli Öğrencileri, Uzay Yolculuğunu Deneyimliyor
Matematik Polikliniği Projesi
Okul yöneticileri başka kurumlarda ders okutabilir mi?
Yüksek lisans yapan rehber öğretmenlere ek ders ücretleri artırımlı ödenecek
MEB, promosyon ihalelerindeki rezilliğe çekidüzen verecek tedbiri almalı ve böylesi aymazlıklara dur demelidir
EYT Düzenlemesinde Zorunlu Emeklilik İçin Önlem Alınmalıdır
İşte haftanın yalan haberleri
Şube Müdürlerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalıştayı
Sıra ‘Üniversite idari personelinin yer değiştirebilme hakkı’ düzenlemesinde