YÖK’ün Bahar Dönemine Dair Aldığı Kararlar Ciddiyetsiz, Plansız ve Kabul Edilemezdir!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
YÖK’ün Bahar Dönemine Dair Aldığı Kararlar Ciddiyetsiz, Plansız ve Kabul Edilemezdir!
Abone ol
“Öğrenciler olmasa, gençler evlerinde otursa ve yerleşkeler boş kalsa üniversiteleri ne de güzel yönetirdik!” diyen bir yönetim anlayışı ile karşı karşıyayız. Bu savımızı doğrulayan kanıtlar 30 Mart tarihinde YÖK tarafından yapılan açıklamayla açıkça ortaya çıkmıştır. YÖK açıklamasında üniversitelerde devam zorunluluğu aranmadan hem uzaktan eğitim hem de yüz yüze eğitim yapılacağını duyurmuş, eğitim ve öğretime dair tüm hazırlıkların üç gün içerisinde tamamlanacağı öngörüsüzlüğü ile 3 Nisan 2023 tarihinde eğitime başlanacağını belirtmiştir.

6 Şubat’ta yaşadığımız depremlerin faciaya dönüşmesine yol açanlar, depremden etkilenenler için KYK yurtlarını boşaltmış, uzaktan eğitim kararı almış ve üniversiteleri sessizliğe mahkûm etmiştir. YÖK’ün deprem sonrasında aldığı kararların sağlam gerekçelerden yoksun olduğu bugün çok daha iyi anlaşılmaktadır. Bir yandan depremden etkilenen yurttaşların kullanımına açılabilecek çok sayıda sosyal tesis, otel, konut varken ilk tercihin KYK yurtları olması bilinçli ve siyasi bir tercihtir. Diğer yandan pek çok kentte KYK yurtlarının boş olduğu da anımsandığında, alınan kararların güncel gelişmeleri de dikkate almadığı açıkça görülmektedir.

Eğitim Sen üniversitelerde kamusal, bilimsel, laik ve demokratik bir eğitimin hangi koşullarda gerçekleştirebileceğini açıkça ifade etmekte ve kamuoyunu bilgilendirmeye devam etmektedir. Uzaktan eğitim, yüz yüze eğitimin yerini tutamaz. Eğitim hakkının yaşam bulabilmesinin temel koşulu yüz yüze eğitimin yapılmasıdır. Üniversiteler sadece bilimsel eğitim ve öğretimin yapıldığı mekânlar değil, aynı zamanda öğrencilerin sosyalleşme alanı ve bu sosyalleşmenin de bir öğrenme alanı olarak tarif edildiği yerlerdir.

Son yıllarda üniversitelerdeki eğitim ve araştırma etkinliklerinin durumunu YÖK’e hatırlatmak gerekmektedir. YÖK’ün aldığı bu kararlarla COVID-19 pandemisi dönemi de düşünüldüğünde çok sayıda öğrenci üniversite hayatı yaşamadan mezun olacaktır. Akademik özgürlüğün ortadan kaldırılması ve güvencesizlik kıskacı altında üniversiteler yaygın ve derin bir suskunluk sarmalının içine itilmiştir. Üniversite bileşenlerinin kararlara dâhil olamadığı demokratik olmayan karar süreçlerinin sonucunda, üniversite bileşenlerinin iradesi yok sayılmakta, kararlar siyasi iktidarın siyasi çıkar hesaplarına göre alınmaktadır.  Ayrıca birçok üniversitenin birçok dersliğinde internet alt yapısı dahi bulunmamaktadır.

 Bu kararlar bir yandan üniversite gençliğinin eğitim hakkını engellerken bir yandan da öğretim elemanlarının emek sürecini olumsuz biçimde etkileyecektir. Yüz yüze yapılan dersin, ayrıca uzaktan eğitim sistemine dâhil edilecek olması öğretim elemanlarının iş yükünü iki kat arttıracak, araştırma ve akademik faaliyet sorumlulukları engellenecektir. Bu nedenlerle ‘Hem yüz yüze hem de uzaktan eğitim yapacağız, bunu da 3 gün içerisinde başlatacağız.’ diyen YÖK’ün söz konusu kararı, ciddiyetsiz, plansız ve kabul edilemezdir. Uzaktan eğitimde ısrarcı olmak bu gerçekleri yok saymak anlamına gelmektedir.

Kimsenin üniversitelerin ve eğitim hakkının içini boşaltma yetkisi yoktur! Eğitim Sen olarak, ilk günden itibaren söylediğimiz üzere sendikaların, belediyelerin, demokratik kitle örgütlerinin ve üniversite bileşenlerinin katılımıyla kapsamlı bir planlama yapılarak belirsizliklerin önüne geçilmesi, yaralarımızın hızla sarılması ve yüz yüze eğitime başlanması mümkündür. İhtiyacımız olan ise bunu yapacak irade, ciddiyet ve planlamadır!

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Deprem BölgesindeÖnceki Haber

Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Deprem Bölg...

Bayram Dönemi Özel Günler İkrazı Uygulamamız BaşlıyorSonraki Haber

Bayram Dönemi Özel Günler İkrazı Uygulam...

Yorum Yazın

Bu okullarımıza artık köy yaşam merkezi diyoruz
Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Kapsamında Sıkça Sorulan Soruların Cevapları Yayımlandı
Uzman Öğretmenlik Ve Başöğretmenlik Eğitim Programı İçin Başvurular Başladı
İşte haftanın yalan haberleri
2023 İlköğretim Ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Başvuruları Alınmaya Başlandı
MEB’de Görevde Yükselme Sınavı İçin Yazılı Sınav İnternet Başvuru Ve Onay Süreci Başladı
2023 DGS Başvuru Kılavuzu Yayımlandı
Bilim ve sanat merkezlerimiz, TÜBİTAK'a damgasını vurmaya devam ediyor
Mesleki Ve Teknik Eğitimde Fikri Ve Sınai Mülkiyet Atılımı
Bakan Özer'den Müjde: Her Okula Rehber Öğretmen Atanacak
Depremde annesi veya babası ya da vasisi vefat eden öğrencilere yardım yapılacak
2023-2024 Eğitim öğretim yılı rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri programı
İşte eğitim alanında yapılanlar
2023 Yılı Bilsem Öğretmen Alımı Kapsamında Bölge Sözlü Sınav Randevuları Yayınlandı
MEB, YSK’ye hazırlanacak meslek liselilere "akademik destek" programını başlatıyor
29 Mayıs pazartesi günü okullar tatil edildi
Millî Eğitim Bakanlığı Personeline Başarı, Üstün Başarı Belgesi ve Ödül Verilmesine Dair Yönergede Değişiklik Yapıldı
MEB Eğitim Platformları
TEÇ-SEN'den MEB 2023 GYS Sınavları Hazırlık İçin Dev 5 adım
Dünya Geleneksel El Sanatları kitabı