503 canın daha sıcak bir yuvası oldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
503 canın daha sıcak bir yuvası oldu
Abone ol
Tepebaşı Belediyesi Doğal Yaşam Merkezi, sokak hayvanlarının sıcak bir yuvaya kavuşmaları için faaliyetlerine devam ediyor. Çalışmalar çerçevesinde 2022 yılında sahiplendirilen sokak hayvanı sayısı 503’e, kısırlaştırılan sokak hayvanı sayısı ise bin 726’ya ulaştı.

Tepebaşı Belediyesi, sahiplendirdiği binlerce sokak hayvanı ile bu alandaki öncülüğünü sürdürüyor. 2009 yılından bugüne 12 binden fazla sokak hayvanını sahiplendirerek tüm belediyelere örnek olan Tepebaşı Belediyesi Doğal Yaşam Merkezi, çalışmalarına devam ediyor. Sokak hayvanlarını sıcak bir yuvaya kavuşturan duyarlı vatandaşlar tüm kent halkına, “Satın alma, sahiplen” diyerek can dostlara kucak açmalarını tavsiye ediyor. 2022 yılında merkez tarafından sahiplendirilen kedi ve köpek sayısı 503’e ulaştı. Geçtiğimiz yıl yapılan çalışmalar çerçevesinde bin 726 kedi ve köpek de kısırlaştırıldı. Öte yandan merkezde 2022 boyunca kedi ve köpeklere uygulanan kuduz, karma, parazit gibi aşıların sayısı ise 6 bin 152 oldu. Tedavisi yapılan kedi ve köpek sayısı ise 4 bin 205 olarak gerçekleşti. Ayrıca merkez, her yıl olduğu gibi 2022’de de Eskişehirlilerin uğrak noktası oldu. Yıl boyunca Doğal Yaşam Merkezi’ni ziyaret eden öğrenci sayısı 6 bin 181, vatandaş sayısı ise 10 bin 2 oldu.

 

 

 

"Can dostlarımız için özveri ile çalışıyoruz"

 

 

 

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç da Doğal Yaşam Merkezi’nde sürdürülen çalışmaların Türkiye’ye örnek olduğunu vurgularken, “1999’da göreve geldiğimde, Tepebaşı Belediyesi’nde görevli bir veteriner hekim dahi yoktu. Biz de süratle bu kadro için alım yapmıştık. İnsanlar kadar hayvanların da yaşam hakkı var. Bu dünyaya, hayvanlar ile birlikte geliyoruz. Bizlerle beraber onların da yaşam hakkı var. Özellikle kırsaldaki köpeklerin, şehir sınırlarına getirilerek bırakılması bizim bu iş için ayrılan bütçemizi zorluyor. Normal şartlarda kentteki hayvan popülasyonu ile ilgili bir sıkıntı yok. Aşı, tedavi, besleme, kısırlaştırma ya da derneklerimizden, hayvanseverlerimizden gelen taleplerin karşılanması gibi konularda can dostlarımız için özveri ile çalışıyoruz. Durmadan, dinlenmeden bir hekim olarak hayvanlarımız için de en iyisini yapmaya çalıştığımızı belirtmek isterim. İyi ki hayvanseverler var. Çocuklarımıza da hayvan sevgisini aşılamamız çok önemli. Tepebaşı’nda, Doğal Yaşam Merkezimiz tarafından sürdürülen çalışmalar ve iş birlikleri sayesinde her yıl binlerce sokak hayvanını tedavi etmekle kalmıyor, yine binlercesini sahiplendiriyor, çocuklarımızın hayvan hakları bilinci kazanması için çeşitli geziler ve eğitim programları düzenliyoruz. Tepebaşı Belediyesi Doğal Yaşam Merkezi’mizde, 2009 yılından bugüne 12 binden fazla sokak hayvanını sahiplendirerek tüm belediyelere örnek olmayı başardık” diye konuştu.

 

 

Sokak hayvanlarını evlerine kabul eden duyarlı vatandaşlar da tüm kent halkına, “satın alma, sahiplen” diyerek can dostlara kucak açmaları tavsiyesinde bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Eskişehir’de ESOGÜ Hastanesi’nde bir ilke imza atıldıÖnceki Haber

Eskişehir’de ESOGÜ Hastanesi’nde bir ilk...

Bilecik karla mücadeleye hazırSonraki Haber

Bilecik karla mücadeleye hazır

Yorum Yazın

Bu okullarımıza artık köy yaşam merkezi diyoruz
Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Kapsamında Sıkça Sorulan Soruların Cevapları Yayımlandı
Uzman Öğretmenlik Ve Başöğretmenlik Eğitim Programı İçin Başvurular Başladı
İşte haftanın yalan haberleri
2023 İlköğretim Ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Başvuruları Alınmaya Başlandı
MEB’de Görevde Yükselme Sınavı İçin Yazılı Sınav İnternet Başvuru Ve Onay Süreci Başladı
2023 DGS Başvuru Kılavuzu Yayımlandı
Bilim ve sanat merkezlerimiz, TÜBİTAK'a damgasını vurmaya devam ediyor
Mesleki Ve Teknik Eğitimde Fikri Ve Sınai Mülkiyet Atılımı
Bakan Özer'den Müjde: Her Okula Rehber Öğretmen Atanacak
Depremde annesi veya babası ya da vasisi vefat eden öğrencilere yardım yapılacak
2023-2024 Eğitim öğretim yılı rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri programı
İşte eğitim alanında yapılanlar
2023 Yılı Bilsem Öğretmen Alımı Kapsamında Bölge Sözlü Sınav Randevuları Yayınlandı
MEB, YSK’ye hazırlanacak meslek liselilere "akademik destek" programını başlatıyor
29 Mayıs pazartesi günü okullar tatil edildi
Millî Eğitim Bakanlığı Personeline Başarı, Üstün Başarı Belgesi ve Ödül Verilmesine Dair Yönergede Değişiklik Yapıldı
MEB Eğitim Platformları
TEÇ-SEN'den MEB 2023 GYS Sınavları Hazırlık İçin Dev 5 adım
Dünya Geleneksel El Sanatları kitabı