“Çiftçimiz Üretsin Diye” projesi başladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Çiftçimiz Üretsin Diye” projesi başladı
Abone ol
Çorum Belediyesi ve Çorum Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile başlatılan “Çiftçimiz Üretsin Diye” projesi ile Süt Hayvancılığı, Besi Hayvan Yetiştiriciliği ve Sürü Yönetimi-Çobanlık alanlarında kültür merkezlerimizde eğitim alacak kursiyerler bir araya geldi.

Çorum Belediyesi ve Çorum Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile başlatılan “Çiftçimiz Üretsin Diye” projesi ile Süt Hayvancılığı, Besi Hayvan Yetiştiriciliği ve Sürü Yönetimi-Çobanlık alanlarında kültür merkezlerimizde eğitim alacak kursiyerler bir araya geldi.

Toplam 264 saat sürecek kursa 100 kursiyer katıldı. Kursiyerlerin ilk dersine Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Yağbat, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Sadık Efe ve AB Proje Ofis Müdürü Ömer Arslan da katıldı.

Kursiyerlere hitap eden Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Yağbat, Çorum Belediyesi olarak Halk Eğitim Merkezi ile sürekli birlikte çalıştıklarını ve bu birlikteliğin güzel sonuçlar doğurduğunu dile getirdi. Üretimin günümüzde önemini daha da artırdığının altını çizen Yağbat, “Çorum Belediyesi olarak eğitimin her alanında şehrimizde yaşayan hemşehrilerimize hizmet vermeye devam ediyoruz. Bu süreç içerisinde hizmetimizin en önemli paydaşlarından biri Çorum Halk Eğitim Müdürlüğü’dür. Dünya üzerinde yaşadığımız son gelişmeler, Ukrayna-Rusya savaşı, üretim ve tarımın ne kadar önemli olduğunu gösterdi bize. Birkaç ay tahıl koridorunun kapalı olmadı tüm dünyada neredeyse açlık krizine varacak şekilde fiyatların hem artmasına hem de insanların açlık yaşamasına neden olacak şekilde bir kriz yaşattı. Elhamdülillah biz üreten bir ülkeyiz, siz değerli çiftçilerimizin katkılarıyla hem tarımda hem de hayvancılıkta ciddi anlamda bir üretimimiz söz konusu. Elbette buradaki üretimi de bilimsel ve doğru yöntemlerle yapabilmek, hem siz değerli çiftçilerimizin kazanımlarını, katkılarını, karlılıklarını daha fazla artıracak hem de ülkemizin kaynaklarını daha etkin ve verimli kullanmanın önünü açacaktır. Yaptığınız iş, özellikle bu kursa katılmanız çok önemli ve takdire değer. Hayvancılığa son dönemde devletin çok ciddi katkısı var; hayvancılık üzerinde ve gerçekten de bilimsel olarak yapılan hayvancılığın ülkemizin ekonomisine ciddi anlamda katkı sağladığına da şahitlik ediyoruz. Her ne kadar işimiz belediyecilik olsa da biz sadece yol, su vs onlarla ilgili bir hizmet üretimi, hizmet takibi yapmıyoruz. Hayatın her noktasında, insanın olduğu her noktada bizim hayata dair ve insanın yaşantısına dair birtakım tespitlerimiz ve elimizden geldiğince desteklerimiz oluyor. İşte bu noktada hazırlanan bu program bize proje olarak geldiği zaman biz de elimizden gelen sosyal ve maddi destekleri hazırladık. Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın da bu projeyi gördüğünde çok heyecanlandı ve bu projeye destek olmak için her türlü imkânı sağlayacağını ifade etti. Tüm kursiyerlerimize başarılar diliyorum.” dedi.

Kurs Eğitmeni Ziraat Mühendisi Gürsel Şenol, Çorum bölgesinde büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimize yönelik eğitim çalışmaları yaptıklarını vurgulayarak, “Bölgemize uygun hayvan, yem bitkisi, mera ve kaba yem tedarikleri ile ilgili yetiştirme tekniklerini konu alan kapsamlı bir eğitim çalışması düzenledik. Amacımız, kırsaldaki üreticilerimizin daha çok kazanmasını, bilinçlenmesini ve yeniliklere açık sürdürülebilir üretim yapmalarını sağlamak; dijitalleşen dünyada sektörel olarak dijitalleşmeyi de üretim alanına kazandırmak ve uygulamaktır. Yem bitkileri yetiştiriciliği, tane yem yetiştiriciliği, bu yemlerin depolanması ve işlenmesi gibi konuların yanında hayvan besleme, buzağı yetiştiriciliği, düve yetiştiriciliği, besi sığırcılığı, süt hayvanı bakım ve beslemesi, koyun keçi yetiştiriciliği gibi birçok konuda eğitimler verilmeye başlanmıştır. Bu konular işlenirken yeni bilimsel çalışmaların yanında günümüze kadar gelmiş hayvan yetiştiriciliği konuları anlatılıp karşılaştırılarak çiftçilerimizin daha net öğrenmesini ve uygulama derslerimizle birlikte yeni teknikleri hayatlarında uygulamalarını amaç edindik. Bu kurs süresince 100 kursiyerimiz bu projeden yararlanacak. Bu kursiyerlerimiz hâlihazırda hayvancılıkla uğraşırken hayvancılık yapmak isteyen yeni üretici adaylarımız da kursa katılım sağladılar.” ifadelerini kullandı.

Kaynak:IGFA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Mardin’de uçak ambulans Zehra bebek için havalandıÖnceki Haber

Mardin’de uçak ambulans Zehra bebek için...

”Ailede Dijital Dönüşüm” projesinin yeni dönem eğitimleri başladıSonraki Haber

”Ailede Dijital Dönüşüm” projesinin yeni...

Yorum Yazın

Muğla İdare Mahkemesi ihraç edilen öğretmenin göreve iade edildiğinde eski görev yerine verilmemesine dair işlemi iptal etti
AİHM, Sendika üyelerinin basın açıklamasının engellenmesinde hak ihlaline karar verdi
Bolu İdare Mahkemesi de rehber öğretmenlere artırımlı ek ders ödenmesine karar verdi
MEB'e iki genel müdür atandı
EYT teklifi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi
Ankara İdare Mahkemesi vali yardımcısı tarafından onaylanan öğretmenin iliçi yer değiştirme işlemini iptal etti
50/D'li Araştırma Görevlilerinin Kadroya Alınmasını da İçeren Teklif, TBMM Genel Kurulunda Kabul Edildi
Uluslararası ve Karşılaştırmalı Eğitim Yüksek Lisansı Kısmi Bursluluk ve Araştırma Destek Programı
Eğitim çalışanlarının sorunları bir an evvel çözüme kavuşturulmalıdır
Cumhuriyet tarihinde ilk kez okullaşma oranları yüzde 99 oluyor
MEB, Erken Çocukluk Eğitimini Uluslararası Arenada Ele Alacak
Sosyal medya hesabından paylaşım yapan öğretmene disiplin cezası verilmesi, ifade özgürlüğünün ihlali sayıldı.
MEB, özel okullarda ücretsiz okutulacak öğrencilerin nasıl belirleneceğini açıkladı
Anayasa Mahkemesi üniversitelerde yapılan disiplin soruşturmalarını düzenleyen 2547 sayılı kanunun bazı kısımlarını iptal etti
Okul müdürüne yönetici görevlendirmede başvuru hakkı verilmemesini mahkeme iptal etti
İstinaf mahkemesi toplantı ve gösteri yürüyüşüne katıldığı gerekçesiyle öğretmene verilen cezayı iptal etti
Türk Eğitim Sen Akademiden açıklama
Özel Okul Öğretmenlerinin Özlük ve Mali Hakları İyileştirilmelidir
2022 YLSY - Kurum Kontenjanlarına Yerleşmeye Hak Kazanan Adayların Belge Teslimi Hakkında Duyuru
TEKNOFEST 2023 kapsamında düzenlenen Tarım Teknolojileri Yarışması