Kanserde organ bazlı sınıflama kalkıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kanserde organ bazlı sınıflama kalkıyor
Abone ol
Uzmanlar, organ bazlı kanser sınıflamasının tarihi bir hata olduğunu söylüyor. Artık kanseri organlara göre sınıflamak yerine, moleküler özelliklerine ve biyolojisine göre sınıflamaya yapılarak, tedavilerin de buna göre düzenlenecek.

 

 

Medicana International Kişiye Özel Kanser Tedavi Merkezi Direktörü Profesör Doktor Mutlu Demiray, kanser sınıflaması ve tedavisinde bir geçiş döneminde olunduğunu, artık kanseri akciğer, meme, kolon gibi organlara göre sınıflamak yerine, moleküler özelliklerine ve biyolojisine göre sınıflamaya yapılarak, tedavilerin da buna göre düzenlenmeye başladığını söyledi.

 

Kanser davranışını genetik mutasyonların belirlediğini kaydeden Demiray, “Tedavi de buna göre düzenlenmelidir. Hastalığın her hastada aynı seyretmemesinin nedeni her hastada farklı mutasyonlar ortaya çıkması ve bu mutasyonların hücre biyolojisine olan etkisidir. Kanser tedavileri kişiye özel uygulanmalıdır. Örnek olarak mide kanserini ele alalım, günümüzdeki sınıflamada her mide birbirinin aynı olarak kabul ediliyor, oysaki bir Japon hasta ile Rus hastanın midesi aynı olamaz, iki kardeşin bile organ yapılarında farklılıklar olduğunu görüyoruz, bu farklılıkları genetik haritalama yaparak moleküler düzeyde tespit etmek ve tedavileri moleküler bazlı düzenlemek günümüzdeki en modern yaklaşım. Mevcut yayınlanmış kanıtlara dayanarak mide kanserlerini 4 moleküler gruba ayırmak mümkün, biz de kliniğimizde bu yaklaşımı uyguluyoruz” dedi.

 

Demiray, üzerinde durulması gereken 3 kritik noktaya dikkat çekti:

 

"Kanserde genetik testlerin yaygınlaşması ve test sonuçlarının doğru yorumlanması;

 

Kanserde genomik profilleme testleri son yıllarda hayatımıza girdi ve yaygınlaşmaya başladı. Ancak kanser genetiği karmaşık ve moleküler bilgi gerektiren bir alan. Testi yaptırmak, uygun ilaca karar vermek için yeterli olmuyor. Doğru ilacı seçmek için moleküler bilgiye sahip olmak ve bu alanda deneyimli olmak büyük önem taşıyor. Test sonuçlarının doğru yorumlanması için onkoloji uzmanlarının kanser biyologları ve genetik uzmanları ile işbirliği halinde çalışması çok kritik bir nokta. Kliniğimizde doktora seviyesinde 4 kanser biyoloğu çalışıyor. Yaklaşık 7 yıldır bu işin içindeyiz ve 1500’e yakın hastanın genetik testini değerlendirdik.

 

Genetik testlerin sonuçlarına göre hedefe yönelik tedavilerin kişiye özel uygulanabilmesi,

 

Kanserde hedefli tedaviler/akıllı ilaçlar ve immunoterapiler doğru hastada kullanıldığında büyük fark oluşturabilen etkili tedaviler. Ancak her tedavi her hasta için uygun değil. Hangi hedefli tedavinin hangi hastaya uygulanacağına ancak moleküler testler ve bu testlerin doğru yorumlanması ile karar verebiliriz. Aksi takdirde hastanın etkisiz bir tedavi ile zaman kaybetmesi, beklenmedik yan etkilerle karşılaşması ve yüksek bir ilaç maliyetine maruz kalması kaçınılmaz.

 

Organdan bağımsız moleküler hedefli ilaç AR-GE’sinin yaygınlaşması,

 

 

Günümüzde kanser organ bazlı sınıflamadan moleküler bazlı sınıflamaya doğru bir kayma yaşarken ilaç AR-GE’sinde de moleküler ve genetik bazlı gelişmeler söz konusu. Artık tüm dokuları etkileyen kemoterapiler yerine moleküler bazlı geliştirilmiş hedefli tedavilerden söz ediyoruz. Bunun bir adım ötesi kişiye özel kanser aşıları olacak.

 

 

İlaç AR-GE’sinin temeli olan klinik çalışmaların yapısında değişmeler olduğunu görüyoruz. İlaç geliştirirken yapay zeka ve bunun yanında gerçek yaşam verileri daha fazla kullanılmaya başlandı. Bu gelişmeler ile ilaç geliştirme sürelerinde azalma bekliyoruz".

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Batı Karadeniz’in kırsal kalkınmasına 108 milyon liralık BAKAP desteğiÖnceki Haber

Batı Karadeniz’in kırsal kalkınmasına 10...

Şüpheli ölüme giden Jandarma, evde Skunk serasıyla karşılaştıSonraki Haber

Şüpheli ölüme giden Jandarma, evde Skunk...

Yorum Yazın

1 Ekim Pazar önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün
Türkiye Teknoloji Takımı TEKNOFEST İzmir
Bir Çocuk Gelsin Bir Uçağa Dokunsun
TEKNOFEST İzmir’de Heyecan Devam Ediyor
TEKNOFEST İzmir’de Ödüller Sahiplerini Buldu
Önder Kahveci: 2024-2025 Yılı İçin Yapılacak Artışlar Kamu Çalışanlarının Sorunlarını Daha Da Derinleştirecektir
Türkeş Güney, Türk Yüzyılında, Toplu Sözleşme Masasında Değişiklik Yapmanın Zamanı Gelmiştir
Ali Yalçın'dan gündeme dair açıklamalar
MEB’den Cumhuriyetin 100. Yılında Eğitimden İzler Sergisi
Dolandırıcılık Olaylarına Yönelik Güvenlik Uyarısı
Cumhurbaşkanlığına Tüm Memurlara İlave Bir Derece Verilmesi İçin Başvuruldu
Özel okul öğretmenlerine kötü haber
30 Eylül Cumartesi önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün
TÜRK-İŞ: ”Açlık sınırı Eylül ayında 13 bin 334 liraya çıktı”
“Emeklilerin Ekonomik Kaygıları Son Bulmalıdır”
2023-DGS Dikey Geçiş Sınavı: Ek Yerleştirme Tercihleri Alınıyor
Millî Eğitim İstatistikleri-Örgün Eğitim 2022/2023 Kitabı Yayımlandı
2023 Yılı Eğitim Müfettiş Yardımcılığı Başvuru Sonuçlarına İlişkin Duyuru