Kanseri alt etti, kitaplarıyla umut oldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kanseri alt etti, kitaplarıyla umut oldu
Abone ol
Rutin kontrol sırasında 3’üncü evre yumurtalık kanseri olduğunu öğrenen 35 yaşındaki Ceren Atmaca, zorlu mücadele sonucu kanseri alt etti. Tedavi sürecini kurgu ile harmanlayarak kaleme aldığı “Sen Yoksun Ben Varım” kitabının ardından lösemili bir çocuğun hikayesini anlattığı “Yaşasın Yaşamak” adlı çocuk kitabını da yayınlayan Atmaca, kanser teşhisinin 3’üncü yıldönümünde İzmirli kitapseverlerle bir araya geldi.

 

 

Babasını kaybettikten 3 ay sonra rutin kontrol sırasında 3’üncü evre yumurtalık kanseri olduğunu öğrenen 35 yaşındaki Ceren Atmaca, çeşitli ameliyat ve tedavilerin ardından kanseri yendi. Zorlu mücadelesini kurguyla harmanlayarak yazıya döken Atmaca, 2021 yılında ilk kitabı “Sen Yoksun Ben Varım”ı yayınladı. Atmaca’nın, lösemili bir çocuğun hikayesini anlattığı “Yaşasın Yaşamak” adlı ikinci kitabı da bir ay önce raflardaki yerini aldı. Kanser teşhisinin 3. yılında İzmir’de bir kitabevinde imza günü düzenleyen Atmaca, kitapseverlerle hem söyleşi yaptı hem de kitaplarını imzaladı. Atmaca, "Yaşasın Yaşamak" kitabından elde edilen gelirin bir kısmının Türk Kanser Derneğine bağışlanacağını ifade etti.

 

 

 

Teşhisinin 3. yılında imza günü düzenledi

 

 

 

İmza günü tarihinin kendisi için çok önemli olduğunu söyleyen Atmaca, “Bugün sürece başlayalı tam 3 sene oldu ve tam 3 yıl sonra imza günü düzenliyorum. Kanser olduğum rutin bir kontrol sırasında ortaya çıktı ve ortaya çıkana kadar hiçbir belirti vermemişti. Bu sebeple rutin kontrollerin çok önemli olduğunu belirtmek istiyorum. Yapılan tetkiklerde 3. evre yumurtalık kanseri olduğumu öğrendim. Teşhis almadan 3 ay önce babamı kaybetmiştim. Dolayısıyla mücadelem iki kat artmıştı. Bu zorlu dönemde ailem ve dostlarım bana gerçekten büyük destek oldu. Bu süreç içerisinde kitaplara yöneldim. İnanılmaz ağrı ve acılar yaşarken kitaplara sığındım. Aslında mesleğimin temelleri de bu dönemde atıldı. Hastalığım pandemi sürecine denk gelmişti ve bir üniversitenin online editörlük kursuna yazıldım. Editörlük sertifikamı alarak bazı yayınevleri için editörlük yapmaya başladım” dedi.

 

 

 

Çocuklara lösemiyi anlattı

 

 

 

Editörlük serüveninin başlamasının ardından ilk kitabını yazan ve şu an bir yayınevinin genel yayın yönetmenliğini yürüten Atmaca, “İlk kitabımı kedimle yazdım. Bu kitabın satılarında nasıl benim gözyaşlarım varsa kedimin de pati izleri var. İlk kitabım 2 ay gibi kısa bir sürede 2. baskıya geçti. Çünkü maalesef hemen hemen her aileden bir kişi artık kanser hastası. Kitabı yazmamdaki tek amacım kanser hastalarına destek olmaktı. Onlara ‘yalnız değilsiniz’ mesajını vermekti. Bu hastalığı çocuklara da öğretmek amacıyla Yaşasın Yaşamak kitabımı kaleme aldım. Çünkü çocukların okullarında, sınıflarında, oturduğu apartmanlarında kanser hastası kişiler var. Kitabımda, bu hastalığın bulaşıcı olmadığını, lösemi olan kişilerin kan ve ilik bağışı ile iyileşebileceğini, bu esnada saç dökülmelerinin ve maske takmanın ne kadar normal olduğunu çocukların da öğrenmesini istedim. Lösemiye yakalanan Deniz isimli bir kız çocuğunun hikayesinin anlattığım kitabımda löseminin nasıl bir hastalık olduğunu, çocukların ne öğrenmesi gerektiğini, çocukların arkadaşlarına nasıl davranması gerektiğini onlara uygun bir dille anlattım. Kitabım psikologlar eşliğinde yazıldı ve kitabımın gelirinin bir kısmı Türk Kanser Derneğine bağışlanacak” diye konuştu.

 

 

 

“Beni ben yapan herkese ve her şeye teşekkür ediyorum”

 

 

 

Kanser hastalarına “umutsuzluğa kapılmayın” mesajını veren Atmaca, “Umut her zaman var. Tabii ki bu dünyadan göçüp gideceğiz ama tevekküle de inanan biri olarak bunu kabul edip bedenimize iyi bakarak, tedavimizi olarak, ‘Ben bu işi çözeceğim’ diyerek kanseri yenebiliriz. 3 sene önce ben de böyle düşünmüyordum. Umutsuz kaldığım çok zaman oldu ve bu süre içerisinde psikolojik destek de aldım ama bugünkü beni ben yapan herkese ve her şeye teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Kanseri atlatan Atmaca, sağlık kontrollerinin devam ettiğini söyledi.

 

Kanseri alt etti, kitaplarıyla umut oldu

Kanseri alt etti, kitaplarıyla umut oldu

Kanseri alt etti, kitaplarıyla umut oldu

Kanseri alt etti, kitaplarıyla umut oldu

Kanseri alt etti, kitaplarıyla umut oldu

Kanseri alt etti, kitaplarıyla umut oldu

Kanseri alt etti, kitaplarıyla umut oldu

Kanseri alt etti, kitaplarıyla umut oldu

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Elon Musk’a Rekabet Kurulu’ndan izinsiz devralma işlemi yaptığı gerekçesiyle para cezasıÖnceki Haber

Elon Musk’a Rekabet Kurulu’ndan izinsiz...

TCMB: “Gıda fiyatları, sebze kırmızı et ile süt ve süt ürünler öncülüğünde yüksek bir oranda arttı”Sonraki Haber

TCMB: “Gıda fiyatları, sebze kırmızı et...

Yorum Yazın

Erasmus + K120 Mesleki Eğitim Akreditasyonuna kabul edildik
Memura Bayram İkramiyesi Torbaya Girsin
MEB, Özellikle Lgs Ve Yks'ye Hazırlanan Öğrenciler İçin Sınıf Rehberlik Programlarını Destekleyici Ve Kariyer Danışmanlığı El Kitapları Hazırladı
KPSS-2023/4 Tercih Kılavuzu yayımlandı
45 Bin Öğretmen Alımına İlişkin Atama Takvimi Ve Branş Bazında Kontenjan Dağılımı Açıklandı
Yurtiçi geçici görev yolluğu taleplerinde dikkat edilecek hususlar
Üniversite Kapısında Yığılma Nasıl Önlenir?
Şube müdürlerimizin yetki ve sorumluluklarıyla mütenasip özlük ve ekonomik hakları bir an önce sağlanmalıdır
Deprem bölgesinde 27 Martta eğitim öğretime başlayacak il ve ilçeler açıklandı
1. Dereceye gelen kamu görevlilerinin tamamının ek göstergeleri 3600 olarak belirlenmelidir
Kamu mühendislerinin, görevlerinin getirdiği risk, yetki ve sorumluluklarına mütenasip şekilde özlük, ekonomik ve sosyal koşullarının iyileştirilmesi kaçınılmazdır
Okul idarecilerimizin muhakkiklik görevi angarya olmaktan çıkarılmalıdır
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan depremin 45. gününde kaydedilen gelişmeler!
Kamu Çalışanlarına Seyyanen Artış İstiyoruz
45 Bin Atama Yetmez!
TEKNOFEST 2023 Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 Psikolojide Teknolojik Uygulamalar Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 Tarımsal İKA Yarışması Kritik Tasarım Raporu Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 Savaşan İHA Yarışması Kritik Tasarım Raporu Sonuçları Açıklandı!