Kapadokya kendi rekorunu kırmaya devam ediyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kapadokya kendi rekorunu kırmaya devam ediyor
Abone ol
Kapadokya yılın ilk ayında 174 bin 222 yerli ve yabancı turist ağırlayarak kendi rekorunu kırdı. Kapadokya bölgesinde bulunan müze ve ören yerini ziyaret edenlerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde yüzden fazla arttı.

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Türkiye’nin önemli kültür turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesini yılın ilk ayında 174 binden fazla yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Altın yıl olarak kabul edilen 2022 yılının aynı döneminde Kapadokya bölgesini 88 bin 677 yerli ve yabancı turist ziyaret etmişti. Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, açıklanan yeni rakamlara göre Kapadokya’nın kendi rekorunu kırarak ziyaretçi sayısını geçen yılın aynı dönemine göre ikiye katladığını söyledi. Kapadokya bölgesinde yeni destinasyonların açılması için çalışmalara devam ettiklerini söyleyen Vali Becel, "Kapadokya dünyanın en güzel merkezlerinden bir tanesi. Her geçen gün bilinirliği ve tercih edilmesi daha da çok artıyor. Kapadokya bölgesinde 2022 yılının her ayı ve toplamda da 4 milyon 200 binden fazla ziyaretçi ile rekor yıl oldu. 2022’nin son aylarında, 2023’ün daha da iyi olacağını öngörüyorduk. 2023 yılı Ocak ayı bu öngörünün boş olmadığını ortaya çıkarttı. Ocak ayında 174 bin 222 kişi ilimizi ziyaret etti. Geçen yıl aynı ayda bu sayı 88 bin civarındaydı. Rakam yaklaşık iki katına çıkmış durumda. İnşallah her ay yeni bir rekorla gelir. İnşallah yılsonunda 2022’nin de rekorunu kırarız. Pandeminin yapmış olduğu olumsuz bir etki vardı. Beklentimiz 2020-2021 yılı rakamlarının çok yüksek olmasıydı. Pandeminin yapmış olduğu olumsuz etkiyle maalesef bizi yavaşlattı. Hedeflediğimiz ve gönlümüzden geçen 6 milyonları bulmak. Bu da çok zor değil. Çünkü çok fazla zenginliğe ve güzelliğe sahibiz" diye konuştu.

 

 

Nevşehir Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, Kapadokya bölgesinde en çok ziyaret edilen ören yeri 49 bin 467 kişi ile Zelve ören yeri oldu. Zelve ören yerini 48 bin 287 ziyaretçi sayısı ile Göreme Açık Hava Müzesi izledi. Kapadokya bölgesinde Kaymaklı yeraltı şehrini 27 bin 113, Derinkuyu yeraltı şehrini 24 bin 55, Karanlık Kilise’yi 8 in 797 ve Özkonak yeraltı şehrini de 8 bin 680 yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Kapadokya bölgesini 2019 yılının Ocak ayında 123 bin 244, 2020 yılı Ocak ayında 159 bin 245, 2021 yılı Ocak ayında 42 bin 560 ve 2022 yılı Ocak ayında da 174 bin 222 kişi ziyaret etti.

 

Kapadokya kendi rekorunu kırmaya devam ediyor

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bitlis’te okullar tatil edildiÖnceki Haber

Bitlis’te okullar tatil edildi

Konya Ovası rekolteyi yakalamak için kar yağışını bekliyorSonraki Haber

Konya Ovası rekolteyi yakalamak için kar...

Yorum Yazın

23 Haziran Pazar önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün 22 Haziran 2024 Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
Bilim İletişimi Gönüllülük Programı Başvuruları Başladı!
İşte kendinizi geliştirmeniz için online eğitimler
Teknofest Çeşitli Kategorilerdeki Yarışma Sonuçları Açıklandı!
Mülakatlarda KPSS puanına mütenasip puanlama yapılacağını duyurun. Hem komisyon üyelerimiz hem de genç meslektaşlarımız rahatlasın.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınav Rehberi Yayımlandı
Gençlik Yaz Okuluna başvurular başlıyor
eTwinning Kalite Etiketi başvuruları uzatıldı
MEB, Bir Yılda Hayata Geçirilen Projeleri Bülten Olarak Yayımladı
İmam Hatip Liseleri Arasında, 11 Dilde Münazara Yarışmaları Sonuçlandı
Şimdi Teneffüs Zamanı
EBA defterini al izle
İşte MEB'in Trafik Eylem Planı
E İzleme nedir?
İşte MEB tarafından açılan tüm kurslar ve başvuruları
Eğitimde Birlikteyiz Öykü Kitapları
Eğitimde Birlikteyiz
Mülakatlar Başlamadan, Ahlaksızlıkları Başladı Bile!
İşte haftanın yalan haberleri