Süreç Odaklı Sınıf İçi Değerlendirme Videoları Yönetici Ve Öğretmen Kütüphanesinde Erişime Açıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Süreç Odaklı Sınıf İçi Değerlendirme Videoları Yönetici Ve Öğretmen Kütüphanesinde Erişime Açıldı
Abone ol
Süreç Odaklı Sınıf İçi Değerlendirme Videoları Yönetici Ve Öğretmen Kütüphanesinde Erişime Açıldı

Genel Müdürlüğümüzce biyoloji, fizik, kimya ve matematik branşları için hazırlanıp OGM Materyal web sitesi "Yönetici ve Öğretmen Kütüphanesi"nde yayımlanan sınıf içi değerlendirme öğretmen rehber kitapları ile öğretmenlerimizde süreç odaklı değerlendirme anlayışının geliştirilmesi amaçlandı. Bununla hem süreç odaklı değerlendirmenin mantıksal gerekçesinin hem de bahsedilen branşlara yönelik rehber kitaplarda yer alan örnek ölçme araçlarının sunulduğu süreç odaklı sınıf içi değerlendirme videoları da öğretmenlerimize ilgili konuda rehberlik etmesi için "Yönetici ve Öğretmen Kütüphanesi"nde yayımlandı.   

Sınıf içi değerlendirmede süreç odaklı değerlendirme anlayışının geliştirilmesi, etkin bir geri bildirim sürecinin işletilmesi ve öğrenmenin değerlendirilmesinden ziyade öğrenme için değerlendirmenin ön plana çıkarılması olarak tanımlanan biçimlendirici değerlendirme öğrenme-öğretme sürecinin önemli bir parçasıdır. Biçimlendirici değerlendirmeye olanak sağlayan alternatif (tamamlayıcı) ölçme değerlendirme araçlarının geliştirilmesi ve kullanımı konusunda öğretmen yeterliklerinin iyileştirilmesi amacıyla "Süreç Odaklı Sınıf İçi Değerlendirme Videoları" hazırlandı.

Hazırlanan ilk dört video olan "Süreç Odaklı Sınıf İçi Değerlendirme I", "Süreç Odaklı Sınıf İçi Değerlendirme II", "Süreç Odaklı Sınıf İçi Değerlendirme III" ve "Süreç Odaklı Sınıf İçi Değerlendirme IV" videoları tüm branş öğretmenlerine yönelik olarak hazırlandı. "Süreç Odaklı Sınıf İçi Değerlendirme I" videosunda Süreç Odaklı Değerlendirmeye Duyulan İhtiyaç, "Süreç Odaklı Sınıf İçi Değerlendirme II" videosunda Sınıf İçi Değerlendirme ve Biçimlendirici Değerlendirme, "Süreç Odaklı Sınıf İçi Değerlendirme III ve IV" videolarında ise Alternatif (Tamamlayıcı) Ölçme ve Değerlendirme Yöntemleri konuları açıklandı.

Biyoloji, fizik, kimya ve matematik branş öğretmenlerine yönelik olarak da "Sınıf İçi Değerlendirme Biyoloji", "Sınıf İçi Değerlendirme Fizik", "Sınıf İçi Değerlendirme Kimya"  ve "Sınıf İçi Değerlendirme Matematik" videoları hazırlandı. Bu videolarda "Biyoloji Sınıf İçi Değerlendirme Öğretmen Rehber Kitabı", "Fizik Sınıf İçi Değerlendirme Öğretmen Rehber Kitabı", "Kimya Sınıf İçi Değerlendirme Öğretmen Rehber Kitabı"  ve "Matematik Sınıf İçi Değerlendirme Öğretmen Rehber Kitabı" ölçme araçları örnekleri üzerinden süreç odaklı sınıf içi değerlendirmenin nasıl işe koşulacağı açıklandı.

Branş öğretmenlerine yönelik hazırlanan videolardan önce öğretmenlerimizin ilk dört videoyu izlemesi öneriliyor. Genel Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan "Süreç Odaklı Sınıf İçi Değerlendirme" videolarına OGM Materyal web sitesinde oluşturulan "Yönetici ve Öğretmen Kütüphanesi" bölümünden erişilebilir.

Videolara erişmek için tıklayınız.

Sınıf İçi Değerlendirme Öğretmen Rehber Kitaplarına erişmek için tıklayınız.

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ekipleri Deprem Bölgesindeki Yardım Çalışmalarına KatılıyorlarÖnceki Haber

Ekipleri Deprem Bölgesindeki Yardım Çalı...

Türkiye’nin Deprem Gerçeği Mercek AltındaSonraki Haber

Türkiye’nin Deprem Gerçeği Mercek Altınd...

Yorum Yazın

Yeni Milli Eğitim Bakanı Olarak Prof. Dr. Yusuf Tekin Atandı
Eğitimi 21. yüzyılın dijital dünyasıyla buluşturmaya devam ediyoruz
Kişi Muhatabını Kendi Gibi Bilirmiş!
Cumhurbaşkanı Erdoğan kabinesini açıkladı
2023 İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavına Esas Derslere Ait Konu, Kazanım ve Açıklamalar
2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Rehberlik Ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Bakanlık Genel Hedefi "Psikolojik Sağlamlık" Olarak Belirlendi
LGS'ye Girecek Öğrencilere Öneriler
LGS Kapsamındaki Merkezi Sınava İlişkin Yapılan Hazırlıkları Açıkladı
Doğru Soru Hangisi? Milli Eğitim Bakanı Kim Olmalı? Milli Eğitim Bakanı Nasıl Birisi Olmalı?
Devletimizi Türkiye Yüzyılına Taşıyacak Bir Kamu Personel Rejimi Mutlaka Hayata Geçirilmeli
“Kervan Yolda Dizilir” Mantığı Gelişmiş Bir Ülkenin Refleksi Olamaz. TBMM Açılır Açılmaz ÖMK ile İlgili Düzenlemeler Hayata Geçirilmelidir
Öğretici: Milli Eğitim Bakanı Muhakkak Eğitimci Olmalıdır
Genel Başkanı Talip Geylan Türk Eğitim- Sen 242.262 üyesiyle eğitim çalışanlarının güven kapısı olduğunu bir kez daha gösterdi
TBMM Açıldığında ilçe milli eğitim müdürleri ve şube müdürlerinin ücret düzenlemesi yapılmalıdır
Akademisyenlerimiz Geçim Derdinden Kurtarılmalıdır!
Talip Geylan'dan ülke ve çalışma hayatı gündemine ilişkin değerlendirmeler
Deprem Tazminatı Ödemelerine Dahil Edilmeyen İlçeler İçin Cumhurbaşkanlığına Başvurduk
Değişen Ödül Yönetmeliği Hakkında Değerlendirme
Öğretmen Çocukları, Bursluluk sınavına depremden etkilen öğrenci kontenjanından başvuru yapamıyor
2023 YKS’ye girecek depremzede adayları ilgilendiren yeni gelişme