Samsun Keşif Kampüsü ve Canik Özdemir Bayraktar Keşif Kampüsü için Proje Sınavı Gerçekleşti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Samsun Keşif Kampüsü ve Canik Özdemir Bayraktar Keşif Kampüsü için Proje Sınavı Gerçekleşti
Abone ol
Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı olarak hayata geçirdiğimiz Keşif Kampüsü'nün “Samsun Kampüsleri” için proje sınavı bugün yapıldı. Samsun’da TEKNOFEST Kalıcı İzler kapsamında kurulan “Samsun Keşif Kampüsü” ile “Canik Özdemir Bayraktar Keşif Kampüsüne” kabul için gerçekleştirilen proje sınavına, e-sınavda başarılı olan 4. ve 5. sınıf öğrencisi toplam 1176 öğrenci katıldı.

Sınava katılan öğrencilerden özel durumlara dayanıklı ve sağlam bir depremzede arama-kurtarma robotu tasarlamaları istendi. Tasarlanan robotun ayrıca deprem sonrasında enkaz altında kalan kişilerin ihtiyaçlarına uygun olarak gerekli yükleri de taşıyacak şekilde yapılması değerlendirme kriterleri arasında yer aldı. Öğrencilerden ortaya koyacakları projede tasarladıkları robotun, enkaz altında arama yapacak kadar küçük boyutlarda olması, enkaz altındaki insanlara zarar vermemek için olabildiğince hafif olması, arama-kurtarma sürecinde bulunacağı eğimli yüzeylerde kaymadan hareket edebilmesi ve farklı maddelerden (kum, çakıl, taş vb.) oluşan engebeli yüzeylerde üzerindeki yardım kitini devrilmeden parkuru tamamlaması istendi.

Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Canik Belediyesi, Samsun Üniversitesi, 19 Mayıs Üniversitesi ve Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde hayata geçirdiğimiz Keşif Kampüsü'nde öğrenciler bilim ve teknolojiyi harmanlayan, tematik atölyelerde çeşitli bilim alanlarında sorgulama ve keşfetmeye dayalı eğitimler alacak.  Bunlara ek olarak, çeşitli sanat ve kişisel gelişim eğitimleriyle öğrencilerin sosyal ve duygusal alanlardaki gelişimini destekleyici atölye çalışmaları yapılacak. Keşif Kampüsü'nde tamamen ücretsiz olarak verilen bu eğitim iki yıl sürecek. Sınav sonuçları ise iki hafta sonra açıklanacak. 

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkanlığımız Tarafından Okul Eğitimi Alanında Hazırlanan Erasmus Akreditasyon Başvurusu Kabul EdildiÖnceki Haber

Başkanlığımız Tarafından Okul Eğitimi Al...

Depremde Hayatını Kaybeden Eğitim Çalışanlarımız Hakkari/Çukurca'da Dualarla AnıldıSonraki Haber

Depremde Hayatını Kaybeden Eğitim Çalışa...

Yorum Yazın