Yeni Doçentlik Kriterlerini Yargıya Taşıdık

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yeni Doçentlik Kriterlerini Yargıya Taşıdık
Abone ol
Bilindiği üzere, Yükseköğretim Genel Kurulu'nun 15.06.2023 tarihli 10 sayılı oturumunda alınan 2023.10.183 sayılı kararı ile “Doçentlik Başvuru Şartları” değiştirilmiştir. Akabinde Yükseköğretim Genel Kurulu'nun 17.08.2023 tarih ve 12 sayılı oturumunda alınan 2023.12.218 sayılı kararı ile bu değişiklikler üzerinde tekrar bir takım değişiklikler yapılmıştır. Bu düzenleme ile doçentlik başvuru kriterleri akademisyenlerimizin mağduriyetine yol açacak şekilde değiştirilmiş, doçentlik başvurusu yapmaya hazırlanan akademik personel zorlu bir sürecin içine dâhil edilmiştir. Doçentlik başvuru şartlarında köklü değişiklikler içeren bu kararlar uygulamaya konulmadan önce YÖK tarafından bütün paydaşların görüşleri alınmamıştır.
tes heber içi kare

Türk Eğitim Sen olarak Danıştay 8. Dairesinin 2023/5538 E. sayılı dosyası ile açmış olduğumuz davada, Yükseköğretim Genel Kurulu’nun 15.06.2023 tarihli 10 sayılı oturumunda alınan 2023.10.183 sayılı kararı ile değiştirilen “Doçentlik Başvuru Şartları”nda, Eğitim Bilimleri, Fen Bilimleri ve Matematik, Filoloji, Güzel Sanatlar, Hukuk, İlahiyat, Mimarlık, Planlama ve Tasarım, Mühendislik, Sağlık Bilimleri, Sosyal, Beşeri ve idari Bilimler, Ziraat, Orman ve Su Ürünleri ve Spor Bilimleri Temel Alanlarında yer alan; “4. Kitap bölümünde yer alan; a) BKCI kapsamındaki kitap 20 puan, b) BKCI kapsamındaki kitapta bölüm 10 puan,” ibaresinin; “Doçentlik Başvuru Şartlarında yapılan değişiklik 2024 Ekim başvuru döneminde  uygulamaya konulur.” hükmüne yer verilmemesine ilişkin eksik düzenlemenin; Danıştay 8. Dairesinin 2023/5539 E. sayılı dosyası ile açmış olduğumuz davada ise, Eğitim Bilimleri, Filoloji, Güzel Sanatlar, Hukuk, ilahiyat, Sağlık Bilimleri, Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler ve Spor Bilimleri Temel Alanlarında; “3.Lisansüstü Tezlerden Üretilmiş Yayın”  başlığının altında yer alan “Bu maddenin h bendi kapsamında YÖKSİS veri tabanına kayıtlı öğretim üyelerinin editör olduğu kitap kabul edilir.”  ibaresinin; Eğitim Bilimleri, Fen Bilimleri ve Matematik, Filoloji, Güzel Sanatlar, Hukuk, İlahiyat, Mimarlık, Planlama ve Tasarım, Mühendislik, Sağlık Bilimleri, Sosyal, Beşeri ve idari Bilimler, Ziraat, Orman ve Su Ürünleri ve Spor Bilimleri Temel Alanlarında  “4. Kitap” başlığının altında yer alan “Bu maddenin d bendi kapsamında YÖKSİS veri tabanına kayıtlı öğretim üyelerinin editör olduğu kitap kabul edilir.”  İbaresinin ve “Doçentlik Başvuru Şartlarında yapılan değişiklik 2024 Ekim başvuru döneminde  uygulamaya konulur.” hükmüne yer verilmemesine ilişkin eksik düzenlemenin öncelikle yürütmesinin durdurulmasını ve devamında iptalini talep ettik.

Kaynak:AA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
60 saniyede bugünÖnceki Haber

60 saniyede bugün

Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği Tüm Eğitim Çalışanlarına Bir Asgari Ücret Tutarında ÖdenmelidirSonraki Haber

Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği Tüm Eğit...

Yorum Yazın

24 Temmuz Çarşamba önemli gündem başlıkları
60 saniyede ekonomide bugün 23 Temmuz 2024
60 saniyede bugün 23 Temmuz 2024 Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
T3 Akademi Atölyeleri - Güneş Sistemi Atölyesi
Teknofest Çeşitli Kategorilerdeki Yarışma Sonuçları Açıklandı!
Hukuk Devleti İlkesini Ayaklar Altına Alan Sendikal Baraja Karşı, Tbmm Görüşmelerimize Devam Ediyoruz.
Üyelerimize Özel Kıbrıs Turu
Canlı Yayında YKS Tercih Stratejileri Ele Alınacak
Mülakat İnadından Vazgeçin!
Sendika Seçme Özgürlüğüne Darbe Vuran %1 Barajı Derhal Geri Çekilmelidir
Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Başvurusu (2024-2) Bugün Başlıyor
"Okulum Temiz" Belgelendirme Programının yürütülme esasları yeniden belirlendi
İşte kendinizi geliştirmeniz için online eğitimler
Öğretici: Sabit Gelirliler Göz Göre Göre Enflasyon Altında Eziliyor
Öğretmenlerin Mazerete Dayalı Atama Duyurusundaki Mağduriyeti Giderilmelidir
Uluslararası Eğitim Raporları: Özet ve Öneriler
Danıştaydan Tarikatlara Ve Açık Öğretime Kapı Açan Düzenlemeye Yürütmeyi Durdurma
Sayılarla LGS 2024
İmam Hatipli Öğrenciler, Güney Kore'deki Robot Yarışmasında Dünya Şampiyonu Oldu
1 Ekim 2008 Tarihinden Önce Sözleşmeli Olarak Başlayıp Daha Sonra Kadroya Geçen Öğretmenler 5434 Sayılı Kanuna Tabii Olmalıdır