data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

MEB, doğrudan ustalık belgesinin nasıl verileceğini açıkladı
data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

25 Ekim 2020 tarihli ve 31285 sayılı Resmi Gazete yayımlanan 31 inci Mesleki Eğitim Kurulu Kararı ile Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Alanı Arıcılık, Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği, Ev ve Süs Hayvanları, Evcil Hayvan Kuaförlüğü, Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği ve Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği meslek dalları ile Tarım Alanı Seracılık, Çay Yetiştiriciliği ve Orman Yetiştiriciliği meslek dalları 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununun çıraklık eğitimi uygulamaları kapsamına alınmıştır.

Söz konusu talepler hakkında Tarım ve Orman Bakanlığından görüş istenmiş olup ilgili Bakanlıktan gelen yazıda özetle: Yukarıda belirtilen meslek dallarında faaliyet gösteren bireysel veya kurumsal üreticiler ve yetiştiriciler ile ilgili kayıtların, Tarım ve Orman Bakanlığı uhdesindeki veri tabanında tutulmakta olduğu ve bu sistemler üzerinden düzenlenen belgelerin, 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu ve M.E.B. Önceki Öğrenmelerin Tanınması, Denklik ve Ölçme Değerlendirme İşlemleri ile İlgili

Usul ve Esaslara İlişkin Yönerge hükümlerine göre değerlendirilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Bu kapsamda; başvuru sahibinin, mesleğin 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamına alındığı 25 Ekim 2020 tarihinden önce Tarım ve Orman Bakanlığının resmi veri tabanına kayıtlı olduğunu gösteren ve aşağıdaki çizelgede belirtilen belgeler, 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu ve M.E.B. Önceki Öğrenmelerin Tanınması, Denklik ve Ölçme Değerlendirme İşlemleri ile İlgili

Usul ve Esaslara İlişkin Yönerge hükümlerine göre ilgili meslek dalından ustalık belgesi ile doğrudan değiştirilecektir.

Diğer yandan; 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu ve M.E.B. Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği hükümlerine göre mesleki eğitim merkezi programına yapılacak olan öğrenci kayıt işlemleri sırasında, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı ile Tarım alanı altındaki meslek dallarında faaliyet gösteren ve ilgi (b) Kanuna göre vergiye tabi olmayan bireysel üretici ve yetiştiricilerden, faaliyet gösterdiği meslek dalı ile ilgili olarak Arıcılık Kayıt Sistemi (AKS) Belgesi, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Belgesi, İşletme Tescil Belgesi, TÜRKVET Belgesi veya Örtüaltı Kayıt Sistemi Belgelerinden en az bir tanesini ibraz etmesi istenecektir. Ayrıca, üretici ve yetiştiricilerin, M.E.B. Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğin 142 nci maddesinde belirtilen şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol