Mesleki Eğitim Kurulu'nun 32. Toplantısı Yapıldı

MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle mesleki eğitim merkezi çırak öğrencilerinin fark derslerini kendi okullarında alabilmelerine imkân tanıyarak meslek lisesi diplomasına sahip olabilmelerinin önü açıldığını belirten Şensoy, Bakanlığımız ile Adalet Bakanlığı arasında imzalanan Protokol kapsamında Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki ceza infaz kurumlarında mesleki eğitim merkezi kurulmuştur. Yine Bakanlığımız ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının iş birliğinde gerçekleştirilen 255 Organize Sanayi Bölgesinde Mesleki Eğitim Merkezleri İrtibat Bürolarının açılışını 10 Ocakta Sayın Cumhurbaşkanımızın katıldığı bir türenle açılışını gerçekleştirdik dedi.

 

Şensoy, lise ve üniversite mezunu gençlerin istedikleri bir alandaki mesleki eğitim merkezi programını 6-7 ay gibi kısa sürede tamamlama ve iş gücü piyasasına geçme imkânı ile 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununda yapılan değişikliklerle mesleki eğitim merkezlerinde okuyan 9,10 ve 11. sınıf öğrencilerinin asgari ücretin en az %30'u,  12. sınıfta okuyan öğrencilerinin ise en az %50'si kadar ücret almalarını sağladığını ve çırak öğrencilere işletmeler tarafından ödenen ücretin tamamının işletmelere devlet katkısı olarak ödenmesini ne yönelik mevzuat değişikliklerinin yapıldığını söyledi.

Toplantıda, 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'na göre mesleki eğitim merkezi programları, Anadolu meslek ve Anadolu teknik programlarında kapsama alınan, adı değişen meslek alan ve dallarının güncellenmesi ile İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu çalışma esasları görüşüldü.

 

Mesleki Eğitim Kurulu, 2018/3 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ve Millî Eğitim Bakanlığı makam olurlarına istinaden 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında oluşturuldu. Mesleki Eğitim Kurulu, Millî Eğitim Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Mesleki Yeterlilik Kurumu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye İş Kurumu, Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu, Türkiye Ticaret, Sanayi, Deniz Ticaret Odaları ve Ticaret Borsaları Birliği, İşveren Sendikaları Konfederasyonu, İşçi Sendikaları Konfederasyonu temsilcilerinden oluşmaktadır.

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol