Öğretici: Öğretmenlik Meslek Kanunu Bu Haliyle Öğretmenlerin Sorunlarına Çözüm Olmaz!

Öğretmenlik Meslek Kanunu Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda olduğu gibi kabul edildi. Anadolu Eğitim Sendikası olarak komisyon toplantısına katılım sağlayarak görüşlerimizi dile getirdik.

1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununda öğretmenlik için özel bir ihtisas mesleği tanımı olduğunu hatırlatarak her öğretmenin zaten UZMAN olduğunu dile getirdik.

Farklı statüdeki öğretmenlerin tek çatı altında KADROLU olarak toplanmadığı, ücretli, geçici ve sözleşmeli öğretmenliğin devam ettiği, Sözleşmeli öğretmenlerin ailelerinden ayrı kaldığı, okul yöneticilerinin yer almadığı, çalışma güçlüğü çekilen bölgelere teşvik içermeyen, ek ders adaletsizliklerini ortadan kaldırmayan, öğretmene yönelik şiddete karşı hükümler içermeyen tasarı öğretmenlerin sorunlarını çözmekten uzaktır!

Kaldı ki ilgili taslakta 3600 ek gösterge ile verilmesi düşünülen ek tazminatlar şimdi değil 2023 yılında yürürlüğe girecektir.

Öğretmenlerin yetiştirilmesinden, sosyal ve özlük haklarından, görevde yükselmelerinden emekliliğine kadar olan süreci barındıracak gerçek bir meslek kanununa ihtiyaç vardır. Her öğretmenin özlük ve mali haklarını artıracak düzenleme yapılmalı; genel düzenleme sonrasında ilgili kıdemleri dolduran öğretmenler sınavsız ve unvana gerek duyulmadan öngörülen tazminatları almalıdır.

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol