data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Rus ve Türk öğrenciler ‘Hukuk Yaz Okulu’nda bir araya gelecekler
data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Yeditepe Üniversitesi ile Rusya’da bulunan Ivanovo Üniversitesi’nin Hukuk Fakülteleri, öğrencilere yönelik yaz okulu için bir araya geldiklerini duyurdu. İki üniversitenin iş birliği ile düzenlenen yaz okulu kapsamında her iki üniversiteden öğrencilerin, 3-12 Temmuz tarihleri arasında Türkiye’de, 14-22 Ağustos tarihleri arasında ise Rusya’da bir araya geleceği belirtildi.

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Rusya’nın devlet üniversitelerinden Ivanovo Üniversitesi iş birliği ile Yaz Okulu düzenleyeceğini duyurdu. Hem Türkiye’de hem de Rusya’da farklı zamanlarda gerçekleşecek yaz okulu kapsamında Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri 3-12 Temmuz tarihleri arasında Rusya’ya gidecek. Yeditepe Üniversitesi, bu kapsamda Ivanovo Üniversitesi’nden gelecek Hukuk Fakültesi öğrencilerini, 14-22 Temmuz tarihleri arasında, Kovid-19 tedbirlerinin alındığı kampüste ağırlayacak.

FARKLI KÜLTÜRLER TANINACAK

Öğrencilerin farklı hukuk sistemlerini öğrenmesi ve incelemesi, farklı kültürleri tanıması ve bu kapsamda yabancı dillerini geliştirmesinin yanı sına iki üniversite arasındaki bağın güçlendirilmesi amacıyla düzenlenen yaz okuluna, her iki üniversiteden 15’er öğrenci alınacak. Yaz okulunda, Yeditepe Üniversitesi akademisyenleriyle birlikte yurt içinden ve yurt dışından yapay zekâ ve göç hukuku alanında öğretim üyeleri ve uygulamada yer alan avukat, savcı ve hâkimler dersler verecek.

BİLİŞİM HUKUKU YAZ OKULU’NDAN DA DERS ALABİLECEKLER

Eğitim kapsamında öğrenciler hem online hem de Kovid-19 önlemleri alınmış dersliklerde yüz yüze bir araya gelecek. Eğitim dili İngilizce olan yaz okulunda öğrencilere, başlangıç seviyesinde, konuk oldukları ülkenin dilinin dersi verilecek. Türkiye ve Rusya hukuk sistemleri ile bu hukuk sistemlerinin karşılaştırmalı analizi üzerine dersler alacak olan öğrenciler, edebiyattan sanata, tarihten mimariye konuk oldukları ülkenin kültürüne dair atölyelere katılma olanağı bulacak.

Yeditepe Üniversitesi’ne gelecek olan Rus öğrenciler ayrıca ‘IV. Uluslararası Bilişim Hukuku Yaz Okulu’ kapsamında yapay zekâ ve göç hukuku üzerine dersler alabilecek.

TARİHİ GEZİLER VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

Konuya ilişkin üniversiteden yapılan yazılı açıklamada, “Yaz okulu kapsamında karşılaştırmalı hukuk çalışmaları ile hukuk nosyonlarını geliştirme fırsatını da yakalayacak olan öğrenciler, yurt dışında lisansüstü çalışma hakkında fikir sahibi olacak. Öğrenciler ayrıca son yıllarda hızla gelişen ve kalifiye mezun ihtiyacının arttığı bilişim hukuku alanında yetkinlik elde edecek. Öğrencilere Türk ve Rus kültürlerini tanıtmayı da amaçlayan yaz okulu kapsamında tarihi mekânlara geziler ve çeşitli kültürel etkinlikler de düzenlenecek” ifadelerine yer verildi. 

Kaynak: İHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol