Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi İstişare Toplantıları

Okul öncesi eğitime erişim oranlarının artırılması ve eğitimde fırsat eşitliğinin güçlendirilmesi amacıyla başlatılan Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi kapsamında yapılan çalışmaların değerlendirilmesi ve 2022 yılında yapılacak çalışmaların planlanması amacıyla Türkiye genelinde tüm il ve ilçe yöneticileriyle yapılması planlanan istişare toplantılarının ilki Erzurum'da gerçekleştirildi.

06-07 Ocak 2022 tarihinde Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 217 ilçe millî eğitim müdürü ve 23 il şube müdürü ile gerçekleştirdiği istişare toplantısında, üst politika belgelerinde yer alan hedefler, il, ilçe ve mahalle bazlı okul öncesi eğitime erişim oranları, yeni açılacak ana sınıfı ve anaokulları, temel eğitimde okullar arasındaki eşitsizliği gidermeye yönelik çalışmalar, İYEP ve temel eğitimle ilgili tüm konular detaylı şekilde ele alındı. Temel Eğitim Genel Müdürü Tuncay MORKOÇ ve daire başkanlarının da katıldığı paylaşım toplantılarında söz konusu hedeflere ulaşılması için illerde yapılması gereken çalışmalar hakkında detaylı bilgiler verildi. İl ve ilçe yöneticilerinin öneri ve görüşlerinin alındığı toplantılarda il ve ilçe düzeyindeki mevcut durum ve planlamalara ilişkin istişareler gerçekleştirildi.

COVID-19 salgınına karşı alınan önlemlerin, okulların hijyen durumunun ve fiziki şartlarının yakından takip edilmesi gerektiğini vurgulayarak konuşmasına başlayan Tuncay MORKOÇ, eğitime erişim oranlarının artırılması ve fırsat eşitliğinin güçlendirilmesi için Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesinin Bakanlığın hayata geçirdiği en önemli çalışmalardan biri olduğuna değinerek proje faaliyetleri ve yapılacaklar hakkında detaylı bilgilendirmede bulundu.

Proje kapsamında yeni açılan ana sınıflarının donatım ve onarımlarının ele alındığı toplantıda, üretilen yeni ders materyalleri, beslenme destekleri, çocuk oyun parkları, müzik odaları, sınıf kitaplıkları, oyun alanlarının düzenlenmesi ve spor malzemeleri konularına ilişkin bilgilendirmelerde bulunuldu.

Toplantının diğer oturumlarında ise İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP), mevsimlik tarım işçisi çocuklarının eğitime erişimi, öğrencilerin okula devam durumları, uluslararası sınavlarda Türkiye'nin durumu, okullarda su ve enerji tasarrufu, ödenek talepleri ve ödeneklerin zamanında hizmete dönüştürülmesi gibi önemli konular ele alındı.

Söz konusu istişare toplantıları tüm il ve ilçe yöneticilerinin katılımıyla önümüzdeki günlerde devam edecektir.

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol