Yalçın: "3600 Ek Gösterge Teklifi ve Karara Dönüşme Başarısı Memur-Sen'e Aittir"

Toplu sözleşme süreci sonrasında il ziyaretlerinde üyelerle buluşan Ali Yalçın  Manisa'da teşkilatla buluştu. Burada teşkilata seslenen Ali Yalçın, 6. Dönem Toplu Sözleşme’de hem genele hem de hizmet kollarına ilişkin önemli kazanımlara imza attıklarının altını çizerek, memur sendikacılığında önemli bir virajı geride bıraktıklarını ifade etti.

Yalçın, toplu sözleşmede elde edilen kazanımların sahada üyelere anlatılmasıyla memnuniyetin arttığına vurgu yaparak, “Kamuoyunda kazanımlarımızla ilgili çeşitli spekülasyonlar var. Ancak gerçekleştirdiğimiz toplantılarla kazanımları anlatmaya başladığımızda Memur-Sen’in de başarısı ortaya çıkmış oldu. Son 20 yıl içerisinde görülmemiş bir mitingle sahada sesimizi yükselttik, sonrasında masada görüşülemez denen konuları masada görüştük ve karara bağladık. Sözleşmeliler ve 3600 ek göstergenin yanında geçmiş kazanımlarımıza ilaveten 92 yeni kazanım daha elde ettik. Bizim için 6. Dönem Toplu sözleşmeyi diğer toplu sözleşmelerden ayıran en önemli ayrımlardan bir tanesi de toplu sözleşme ikramiyesidir. Örgütlü olmanın değeri, ‘sendika ne işe yarıyor’ diyenlerin yanında bu toplu sözleşme ile bir değer kazanmıştır. Toplu sözleşme ikramiyesi 2022 yılı için 400 TL’ye çıkacak 2023 yılında ise bu rakam daha da artacak. Önümüzdeki dönemde sendikalı bir kamu görevlisinin maaşı yüzde 30 ile yüzde 40,22 oranında artacak. Biz sendikalı ile sendikasız arasındaki makası açmak adına mücadele verdik vermeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

Yalçın ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile arasında geçen görüşmeye de değinerek, “Cumhurbaşkanı’na toplu sözleşme sürecinde çözüme yönelik gösterdiği irade ve olumlu yaklaşımları için bir kez daha teşekkür ediyoruz. Bununla birlikte Cumhurbaşkanımız 3600 ek gösterge ve sözleşmeliler konusunun çözümü için gerekli talimatları vermiştir. Sürecin bu aşamadan sonra daha hızlı ilerleyeceğine inanıyorum” diye konuştu.

Yalçın kamuoyunda 3600 ile ilgili tartışmalara değinerek son Toplu Sözleşme'de konuyla ilgili kararın altında Memur-Sen'in mücadelesinin olduğunu vurgulayarak "3600 Ek Göstergenin Teklifi ve Toplu Sözleşme Kararı Memur-Sen’e Aittir. Vaadi sayın Cumhurbaşkanımıza ait olduğu gibi komisyon çalışmasını tamamladığımızda icraatı da Cumhurbaşkanına ait olacaktır. Her Toplu Sözleşmeye taşıdığımız ek gösterge konusu artık karara dönüşmüştür" diye konuştu.

4688 Kesinlikle Değişmeli

Genel Başkan Yalçın,  elde edilen kazanımların yanı sıra toplu sözleşme sürecinin çerçevesini çizen 4688 sayılı kanunun uzun süredir yetersiz kaldığının altını çizerek, “Artık önümüzde yeni bir hedef var. O da toplu sözleşme sürecini aksatan, masada bir dengesizlik oluşturan 4688 sayılı kanunun değişmesidir. Bu yasa toplu sözleşme sürecinin sınırlarını belirlerken önümüze çeşitli sorunlar çıkarıyor ve süreci daha karmaşık bir hale getiriyor. İşçi toplu sözleşmeleriyle karşılaştırıldığında bizim toplu sözleşmemiz gerek süre, gerek hakemin yapısı gerekse masadaki temsil düzeni bakımından birçok dezavantaj barındırıyor. İşçi toplu sözleşmesinde gösterilen hassasiyetin memurlar için de gösterilmesi için 10 yıldır mücadele ediyoruz ve bu konuyu gündemde tutmaya devam edeceğiz Örgütlü gücümüzle bundan sonra enerjimizin büyük bir kısmını masayı kısıtlayan 4688 yasasını değiştirmek için mücadelemizde kullanacağız” ifadelerine yer verdi.

Yalçın ayrıca, Eylül ayında 18 bin 313 yeni üyenin Memur-Sen bünyesine katıldığını ifade ederek, yeni elde edilen kazanımların sahada daha etkin biçimde anlatılmasıyla birlikte önümüzdeki süreçte üye sayısının daha da artacağına inandığını ifade etti ve şube başkanlarına çalışmaları için teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol