Bakan Özer, Azerbaycan'da, Türk, Şehitliğini ,Ziyaret Etti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bakan Özer, Azerbaycan'da, Türk, Şehitliğini ,Ziyaret Etti
Abone ol
Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, resmî temaslarda bulunmak üzere gittiği Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de ilk programı kapsamında Azerbaycan'ın önceki Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ve eşi Zarife Aliyeva'nın de kabrinin bulunduğu Fahri Hiyaban'ı, ardından Azerbaycan Şehitliği ve Türk Şehitliği'ni beraberindeki heyetle ziyaret etti.

Bakan Özer, şehitlik defterine şunları yazdı: "Yüce Türk Milletinin Kahraman Evlatları, Aziz Şehitlerimiz,

Nuri Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusu'nun destansı kahramanlıklarını anmak ve Azerbaycan'ın bekası uğrunda kardeşlerinizle omuz omuza mücadele verirken yaptığınız fedakârlıkları yâd etmek üzere bugün manevi huzurunuzda bulunuyoruz.

Vermiş olduğunuz bu mukaddes mücadele, her birimizin kalbinde ölümsüz bir mahiyet kazanmıştır. Çanakkale Muharebeleri'ne katılarak şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerinizin isimlerinin Gelibolu'da takdir ve saygıyla anılışı gibi, sizin de isimleriniz başkent Bakü'nün bu değerli mekânında her daim aynı duygularla anılacaktır.

Azerbaycan'da kardeşlerinin yardımına koşan sizler, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki birlik, beraberlik ve dayanışmanın temelini teşkil eden sarsılmaz dostluğun mimarları, ülkelerimizin sözde değil, özde kardeşliğinin en derin bağlarına dokunan nakışlarısınız.

'Azerbaycan'ın sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir.' ve 'bir millet iki devlet' şiarlarıyla vücut bulan Türkiye-Azerbaycan kardeşliği ilelebet var olacaktır.

Bir toprak, ancak uğruna kan döküldüğünde 'vatan' olur. Kanlarının son damlasına kadar mücadele vererek bu toprakları vatan yapan tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyor, bu vesileyle tüm şehitlerimizin aziz hatırasını saygı ve minnetle bir kez daha anıyorum.

 Ruhlarınız şad olsun."

 

Ziyarette Bakan Özer'e eşi Nebahat Özer, Bakan Yardımcıları Petek Aşkar ve Sadri Şensoy; AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Hasan Ünsal, Destek Hizmetleri Genel Müdürü Levent Özil, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Cevdet Vural, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener, Bakü Eğitim Müşaviri Ali Rıza Altunel ile Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı eşlik etti.

Şehitlik ziyaretinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Özer, Azerbaycan'ın Tahran Büyükelçiliğine yapılan saldırıda şehit olan güvenlik amiri için taziyelerini iletti.

Özer, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin "bir millet iki devlet" şiarıyla Azerbaycan'la ilişkilerini her geçen gün tüm alanlarda genişletmekten, güçlendirmekten büyük memnuniyet duyduğunu belirterek iki ülkenin eğitim alanında iş birliğini güçlendirmek ve kapasitesini arttırmak için Azerbaycan'da bulunduklarını söyledi. 

Bakan Özer, mevcut ilişkilerin çok daha iyi noktalara taşınması için çok kapsamlı bir heyetle Azerbaycan'a geldiklerini ifade ederek şunları söyledi: "Çünkü biz ne kadar birbirimize destek olursak Azerbaycan ve Türkiye Cumhuriyeti o kadar güçlü olur. Millî Eğitim Bakanlığı olarak özellikle mesleki eğitimle ilgili iş birliklerini güçlendirmek, eğitimde dijitalleşmeyle ilgili yeni açılımları, öğretmenlerin eğitiminden okul öncesi eğitimine kadar tüm kazanımlarımızı Azerbaycanlı kardeşlerimizle paylaşmaktan büyük mutluluk duyacağız. Bugün özellikle meslek eğitimle ilgili çok önemli açılımlar gerçekleşecek."


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Marketin camlarını çekiç fırlatıp kırdıÖnceki Haber

Marketin camlarını çekiç fırlatıp kırdı

Ekonomik Güven Endeksi yükseldiSonraki Haber

Ekonomik Güven Endeksi yükseldi

Yorum Yazın

Dersler Cepte, Uygulama Marketleri Eğitim Kategorisinde En Çok İndirilen Uygulamalar Arasında Yerini Aldı
2022 Yılı Eğitim, Koordinasyon ve Proje Faaliyet Raporu Yayımlandı!
Depremzede Öğrenciler, LGS ve YKS'ye "Yüzen Okul"da Hazırlanacak
Lisansüstü Öğrenim Gören İdarecilerin Artırımlı Ek Ders Ücreti Mağduriyeti İçin Dava Açtık
İşte Depremle ilgili yalan haberler ve gerçekler
Cumhurbaşkanı Erdoğan'da Emekli aylığı açıklaması!
Kamu Sen Heyeti Tarafından Kamu Çalışanlarının Acil Olarak Çözüm Bekleyen Sorunları Hakkındaki Rapor Vedat Bilgin’e Sunuldu
Depremde Hayatını Kaybeden Eğitim Çalışanlarımız Hakkari/Çukurca'da Dualarla Anıldı
TEKNOFEST 2023 Turizm Teknolojileri Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
Türkiye’nin Festivali TEKNOFEST’ten Eğitime Destek
Öğretici: Deprem Bölgesinde Eğitimin Sağlıklı Sürdürülebilmesi İçin Gerekli Tedbirler Alınmalıdır
Eğitim-Bir-Sen 7. Olağan Genel Kurulu Gerçekleştirildi
Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Deprem Bölgesinde
Depremden En Çok Etkilenen 4 İlde Eğitim Öğretime Kademeli Olarak Başlanacak
Ortaokul Öğretmenlerine Dersinin En Az Olduğu Güne Nöbet Görevi Verilemez Sedat DEĞER Açıklık Getirdi
E-Sınav görevlileri yüz tanıma sistemi ile sisteme giriş yapacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 45 Bin Öğretmen Atama Müjdesi
4 İldeki Özel Takviye Kursları Da Bugünden İtibaren Açılabilecek
Bakan Özer: Deprem Bölgesinde 500 Çelik Konstrüksiyon Yeni Okul Yapılacak
12. Sınıfların stajları hakkında bakanlık görüş yayınladı