Hamilelikleri gibi doğumları da sancılı olan ikizlerden birisi 60 km uzaklıkta dünyaya geldi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hamilelikleri gibi doğumları da sancılı olan ikizlerden birisi 60 km uzaklıkta dünyaya geldi
Abone ol
Denizli’de anne ve babanın özlemle beklediği ikiz bebekler, doğumları sırasında endişeli dakikalar yaşattı. Kız bebeklerden birisi Acıpayam ilçesinde dünyaya gelirken, ikizi ise 60 kilometre mesafedeki Özel Denizli Cerrahi Hastanesi’nde gözlerini dünyaya açtı.

 

Denizli’nin Acıpayam ilçesinde yaşayan Halil İbrahim - Muazzez Şakır çifti, 2 erkek çocuktan sonra ikiz kız bebeklerini de sağlıklı bir şekilde kucaklarına alabilmek için Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Suat Gencer ile irtibata geçti. Op. Dr. Suat Gencer gözetiminde sağlıklı bir hamilelik geçiren Muazzez Şakır’ın şikâyetleri gebeliğin 29’uncu haftasında aniden arttı. Ambulansla Acıpayam Devlet Hastanesi’ne sevk edilen anne, birinci bebek doğum kanalına girdiği için acil doğurtuldu. Bebeklerden birisi burada sağlıklı bir şekilde dünyaya gelirken, duruş bozukluğu nedeniyle risk taşıyan ikinci bebeğin dünyaya gelebilmesi için Op. Dr. Suat Gencer ile irtibata geçildi.

 

 

“İkinci bebek için zamana karşı mücadele verildi”

 

 

Bebeklerinden birisini doğurduktan sonra yeniden ambulansa alınan anne, 60 kilometre mesafedeki Özel Denizli Cerrahi Hastanesi’ne doğru yola çıkarken, diğer bebeğin sağlıklı doğumu için zamana karşı yarış verildi. Tüm hazırlıkların tamamlandığı hastanede annenin kontrollerini sağlayan Op. Dr. Suat Gencer ve ekibinin başarılı operasyon sonucu ikinci bebek de sağlıklı bir şekilde gözlerini dünya açtı. Birisi ilçede diğeri ise il merkezinde dünyaya gelen bebeklerin ailesi tarafından Öykü ve Masal isimleri verildi. 29 haftalık dünyaya gelen ikizlerden birisi Denizli Devlet Hastanesi, diğeri ise Özel Cerrahi Hastanesi’nde gözetim altına alındı.

 

 

 

“Bebeğin doğum belgesini çıkartırken bile sorun yaşayacağız”

 

 

Bebeklerin gözetim altında tutulduğunu ve operasyonun başarılı geçtiğini söyleyen Dr. Gencer, “Hastamız 29 hafta 2 günlük gebeyken sancıları başlıyor. İkiz gebeliği bulunuyor. Hasta ikamet ettiği yerde Acıpayam Devlet Hastanesi’ne gidiyor. Birinci bebek doğum kanalında çıkımda olduğu için doğumu sağlanıyor. İlk bebek küçük olduğu için kuvözde nakli yapılıyor. İkinci bebeğin pozisyonu uygun olmamasından, anne karnında yan durması ve eski sezeryan olması nedeniyle hastanemize sevki yapılıyor. Anne hastanemize ulaştıktan hemen sonra sezeryanla bebeği doğurttuk. Annemiz iyi sağlığında bir sorun yok. Bebek küçük olduğu için takipleri yenidoğan ünitesinde yapılıyor. İnşallah kısa sürede anne ve babayla bebekleri kavuşturacağız. Bu durum ilk defa başıma geldi. Bebeğin doğum belgesini çıkartırken bile sorun yaşayacağız. Çünkü birinci bebek Acıpayam’da, ikinci bebek Denizli merkezde doğum yaptı” dedi.

 

“İkizlerimiz ilk anda bir birinden ayrılmış oldu”

 

 

Çocuklarının farklı yerde olduğu için şaşkın olduğunu belirten baba Halil İbrahim Şakır “Özel Denizli Cerrahi Hastanesi’nde görev yapan Suat hocamızla sürekli irtibat halindeydik. Biz Cerrahi Hastanesi’ne geldiğimizde hastanenin tüm imkanları hazırdı. Değişik duygu içindeyiz çünkü iki bebeğimiz iki farklı hastanede bulunuyor. İkizlerimiz ilk anda birbirinden ayrılmış oldu. İnşallah en kısa zamanda ikizlerimize kavuşuruz. İki bebeğimde kız olarak dünyaya geldi. Şu anda devlet hastanesindeki kızımızın ismi Öykü, Cerrahi Hastanesi’ndeki ise Masal adını verdik. Kızlarımızı sağ salim elimize alabilirsek bize ne mutlu” diye konuştu.

 

 

 

“Ben böyle bir doğum beklemiyordum”

 

 

 

Çocuklarına kavuşmayı iple çektiğini ve onları bir arada görmek isteğini belirten anne Muazzez Şakır ise “Şu anda çok şükür sağlık durumum iyi. İkizlerime kavuştuğum zaman daha da iyi olacağım. Ben böyle bir doğum beklemiyordum. Bebeklerimi daha görmedim. İnşallah bir araya geliriz” ifadelerini kullandı.

 

Hamilelikleri gibi doğumları da sancılı olan ikizlerden birisi 60 km uzaklıkta dünyaya geldi

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Fırat Üniversitesi Öğretim üyesi alım ilanıÖnceki Haber

Fırat Üniversitesi Öğretim üyesi alım il...

Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Öğretim Görevlisi alım ilanıSonraki Haber

Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversites...

Yorum Yazın

5 Aralık Salı önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (04 Aralık 2023) Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
DEMİREL :"Geciken Adalet, Adalet Değil Aksine Bir Zulümdür."
Çizgi Filmler - Suat Turgut'tan İyilik Ağacı Masalları
II. Uluslararası Balkanlarda Türkçe Öğretimi ve Türkoloji Sempozyumu Aralık Ayında İstanbul’da Düzenlenecek
İşte haftanın yalan haberleri Dezenformasyon Bülteni Sayı 102 - Filistin Özel
Kaşıkla Verilen Artık Kepçeyle Gitti
“Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı Anısına” Düzenlediğimiz 4. Uluslararası Türk Dünyası Mühendislik ve Fen Bilimleri Kongresi Tamamlandı
Ülke genelinde 6 ve 9. Sınıflar için yapılacak ortak sınavlara yönelik konu soru dağılım tabloları yayımlandı
Millî Eğitim Bakanlığı Sözleşmeli Bilişim Personeli Alım İlanı
Bütün Kamu Çalışanlarına BDDK’da Olduğu Gibi Ek Ödeme Verilmelidir
Bakan Tekin, Din Öğretiminde Dayanıklı Sınıflar Hareketi Projesi'nin Tanıtım Programına Katıldı
MEB Ortaokul Ve Liselerde "Türk Sosyal Hayatında Aile" Dersinin Müfredatı Hazırlandı
Ocak Ayında Yapılacak Düzenleme Kamu Görevlisi Ve Emeklilerini Memnun Etmelidir
İşte Sendikanın Tespiti Memur Maaşlarındaki Erime Aylık 7 Bin 50 TL Oldu
Eğitim Sendikasından Formasyon Tepkisi
Kasım Ayı Enflasyon Oranı Açıklandı
Yurt Yedek Yerleştirme Sonuçları Açıklandı
4 Aralık Pazartesi önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (03 Aralık 2023) Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti