Özel Okulların Bursluluk Sınavları Nasıl Yapılacak?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Özel Okulların Bursluluk Sınavları Nasıl Yapılacak?
Abone ol
Özel Okulların 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı İçin Yapacağı Bursluluk Sınavı

Özel okulların; 2023-2024 eğitim öğretim yılı için yapacağı bursluluk sınavı başvuruları, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunun 13 üncü maddesinde yer alan hükümler ve Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin 62 nci, 63 üncü maddelerinde yer alan hükümler ile aşağıdaki hususlar çerçevesinde valiliklerce değerlendirilecektir.

1- Özel okullar, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin 62 nci maddesinin altıncı fıkrasındaki "Kurumlar bu madde kapsamında valiliklerden aldıkları izinler doğrultusunda burs verilecek öğrenci ve kursiyer tespitine yönelik Ocak, Şubat ve Mart aylarında sınav yapabilir” hükmünde belirtilen zamanlarda burs vereceği öğrencileri belirlemek amacıyla bursluluk sınavı yapabilecektir.

2- Bursluluk sınavı yapacak kurumların Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği 62 nci maddesinin yedinci fıkrasında yer alan: ”5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun veyahut Anayasal Düzene Karşı işlenen Suçlar Soruşturma Bürosunun yetki alanına giren suç veya suçlardan dolayı haklarında adlî veyahut İdarî soruşturma bulunan kurumlar bursluluk sınavı yapamaz” araştırma, yarışma ve sosyal etkinlik düzenleyemezler.” hükmü kapsamına girip girmediğinin valiliklerce değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu konuda valiliklerde bulunan mevcut bilgiler ile MEBBİS modülünde yer alan kurum bilgileri doğrultusunda durumu değerlendirilen okulların bursluluk sınavı yapmasına ilişkin nihai karar valiliklerce verilecektir.

3- Valilikleri sadece kendi il sınırları içerisindeki kurum açma izni ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatı olan okullara bursluluk sınavı yapma izni verebilecektir.

4- Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğin "Burs verilme şartları ve oranı" başlıklı 62 nci maddesinin birinci fıkrası kapsamında bursluluk sınavı yapmak isteyen özel okullar kuruma öğrenci seçimi (kayıt kabul) maksadıyla sınav yapamayacaktır.

5- Özel okullar, Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 20 nci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan "İlkokul 1, 2 ve üncü sınıflarda öğrencilerin başarısı; gelişim düzeyleri dikkate alınarak öğretmen rehberliğinde gerçekleştirilen ders etkinliklerine katılımları ile öğretim programlarında belirtilen ölçme ve değerlendirme ilkelerine göre tespit edilir. Karnede ”çok iyi”, “iyi” ve “geliştirilmeli” şeklinde gösterilir." hükmü gereği anaokulu/ana sınıfı ile ilkokul 1, 2 ve 3 üncü sınıflarda devam eden öğrencilere yönelik bursluluk sınavı yapamayacaklar (ancak ilkokul 4 üncü sınıfa devam edenler ile diğer sınıf ve kademelerdeki öğrencilere yönelik bursluluk sınavı yapabilecektir.

6- Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği 62 nci ve 63 üncü maddelerinde bahsedilen hususlarla birlikte burs verme şartlarında; öğrenciyi ve/veya öğrenci velisini mali taahhüde sokacak hükümlerin bulunmamasına, bursun verilme şekli ile süresinin açık ye anlaşılır olmasına dikkat edilecek, şartları uygun bulunan kurumların bursluluk sınavı yapmasına izin verilecektir.

7- Bursluluk sınavları; kurumların il sınırları içinde kendi binalarında veya başka eğitim kurumu binalarında, her sınıf seviyesinde tek oturum halinde yapılacaktır.

8- Bursluluk sınavlarına katılacak öğrenciler, sınav başvurularını burs verecek özel okula yapacaklardır. Okullar, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğin Ek 4 üncü maddesinde yer alan hususlara dikkat ederek bursluluk sınavlarına ilişkin ilanlarında; başvuru adreslerini, bursluluk şartlarına ilişkin bilgi/belgeye ulaşma yollarını ye başvuru usulünü belirteceklerdir.

9- Bursluluk sınavı için başvuru yapan öğrenci ve velilerden; öğrencinin adı soyadı, kimlik numarası, öğrenim gördüğü okulu, sınıfı, veli adı soyadı ve veli iletişim bilgileri dışında herhangi bir bilgi talep edilmeyecek, alınan kişisel verilerin muhafaza edilmesinden 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında başvuru alan okul sorumlu olacaktır.

10- Sınavlara katılım sağlayan öğrencilere ilişkin kimlik bilgileri, ilçe/il/ülke sıralaması ve/veya yüzdelik dilimi gibi veriler, öğrencinin kendisi ve öğrencinin velisi dışında yazılı ve/veya görsel olarak hiçbir şekilde paylaşılmayacaktır.

11- Bursluluk sınavına katılım sağlayacak/sağlayan öğrencilerden Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin 62 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan: "Kurumlar, burs verilecek öğrenci ve kursiyer tespitine yönelik sınav yapmak istemeleri durumunda bu sınavlardan sınav ücreti alamazlar." hükmü gereği herhangi bir nedenle sınav ücreti alınmayacaktır.

12- Okulların bursluluk sınavı iş ve işlemlerinin, bursluluk sınavına ilişkin ilan ve reklamlarının, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin 62 nci, 63 üncü ve Ek 4 üncü madde hükümlerine ve bu yazıya aykırı farklı sınav duyurularının olması durumunda, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununun 7 nci maddesindeki hükümler ile Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde belirlenen usul ve esaslar doğrultusunda işlem yapılacaktır.

13- Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin 62 nci ve 63 üncü madde hükümleri doğrultusunda bursluluk sınavı yapması uygun görülerek onay verilen başvuruları ayrıca Bakanlığımıza onay için gönderilmeyecektir.


Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde açılan yüksek lisans başvuruları başladıÖnceki Haber

Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Ens...

Öğrenci Nakil Kabul/Red işlemleri nasıl yapılır?Sonraki Haber

Öğrenci Nakil Kabul/Red işlemleri nasıl...

Yorum Yazın

Bu Yarıyıl Tatilinde İlk Kez Açılan Kış Okullarından 250 Bin Öğrenci Yararlandı
6 Şubat Pazartesi kar tatili verilen iller
Öğretmenlik, adanmışlıktır. Bu fotoğrafı başka yerde göremezsiniz
Hava koşulları nedeniyle görev yerlerine gidemeyecek öğretmenlerimizi idari izinli saymalıdır
Kadroya geçen sözleşmeli öğretmenler ne zaman özür durumu, il içi ve il dışı yer değiştirmelerine başvurabilecek?
Milli Eğitim Bakanlığı Yemek/Beslenme Hazırlama Ve Dağıtımı Kılavuzu Yayınladı
Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçiş işlemleri nasıl yapılacak?
DEVLETİN MÜLKÜ olan makamları, DEVRE MÜLK gibi görenler
Sendikal Hukuk Mücadelemiz kitabının dördüncüsü yayımlandı
Şeflerimizin sorunlarını biliyor ve çözümü noktasında her düzeyde kesintisiz gayretimizi sürdürüyoruz
"Şube Müdürlerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri’ Çalıştayı gerçekleştirildi
İçişleri Bakanlığından eğitim öğretimin ikinci yarıyılı için genelge
TEKNOFEST İzmir Spotter Kule Başvuruları Başladı!
Liseler Arası İnsansız Hava Aracı Yarışması ve Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması başvuruları başladı
Rehber Kitap ve Öğrenme Senaryoları Hazırlandı
TEKNOFEST 2023 kapsamında düzenlenen Roket Yarışması
Cumhuriyetimizin 100. Yılında TEKNOFEST Coşkusu 3’e Katlanıyor!
Engelli Kamu Görevlilerinin Talepleri Bakan Yanık’a İletildi
Düşen Enflasyon Değil, Alım Gücümüzdür!
Mücadelemiz sonucu 50/d sorunu çözüldü