”Seymour Hersh’ın Kuzey Akım haberine dikkat çekmeliyiz”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
”Seymour Hersh’ın Kuzey Akım haberine dikkat çekmeliyiz”
Abone ol
Amerikalı araştırmacı gazeteci Seymour Hersh, yayımladığı yazısında, Avrupa’ya doğal gaz sevkiyatı yapılan “Kuzey Akım” boru hatlarını ABD’nin patladığını öne sürdü.

Pulitzer ödüllü Amerikalı gazeteci Seymour Hersh’in haberi uluslararası toplumda yankı buldu. İtalya Yeni İpek Yolu Derneği Başkanı Francesco Maringio, Hersh’ın iddiasının gerçek olması durumunda, ABD’nin müttefiklerine savaş açması anlamına geldiğini ve bunun uluslararası toplumda şoke edici bir girişim olduğunu ifade etti.

Zambiya Altın Partisi Başkanı Jackson Sirawi, Kuzey Akım boru hatlarının patlatılmasının kasıtlı bir girişim olduğunu ve bu girişimin uluslararası toplum tarafından kınanması gerektiği çağrısında bulundu.

Kuzey Akım’ın engellenmesi sadece Avrupa’nın günlük yaşamında sorun yaratmakla kalmayıp Avrupa’nın yönetişimine de olumsuz etki yaptı. Rusya-Ukrayna çatışması öncesinde Avrupa ülkeleri Rusya’nın doğal gaz sevkiyatına yüksek düzeyde bağımlı durumdaydı.

Francesco Maringio, Hersh’ın haberine büyük ilgi gösterilmesi ve bu patlama olayına bağımsız araştırma yapılması gerektiğimi belirtti.

Hersh, araştırma raporunda ABD Başkanı Joe Biden’ın kendi güvenlik ekibiyle 9 ay süren gizli planlama yaptıktan sonra, Kuzey Akım’ı patlamaya karar verdiğini iddia etti.

Hersh’e göre, Almanya’nın enerji krizi sebebiyle Rusya’ya yaptırımı kaldırmasından endişe duyan Biden, Almanların kış soğuğuna yakalanmasına tamam diyebilir, ancak Almanya’nın Ukrayna’ya desteği kesmesini kesinlikle istemez.

İtalyan gazeteci Matteo Grazis, ABD’nin Hersh’in haberine ikna edici bir yanıt vermesi gerektiğini söyledi. Grazis, Kuzey Akım’ın bozulmasının jeopolitik üzerine etki yaratmakla kalmayıp uluslararası düzenin temellerini sarsacağını ifade etti.

Grazis, “ABD’deki doğal gaz boruları biri tarafından bozulursa ne olacak? Küresel felakete yol açabilir” dedi.

 Avrupa ülkeleri Hersh’ın haberinden uzak duruyor

Amerikalı gazeteci Hans Manke, Hersh’in her araştırma haberinin medya ve hükümet taraflarında büyük yankı uyandırdığına, ancak son araştırma raporunun dikkate alınmadığına dikkati çekti.

İtalya gazeteci Matteo Grazis, Batılı medyanın bu haberden kaçındığına işaret etti. Matteo Grazis, Avrupa ülkelerinin önemsiz haberlerle kamuoyunu başka tarafa yönlendirdiğini söyledi.

Amerikalı bağımsız gazeteci Joe Lauria, ABD’nin Avrupa’nın baskın oyuncusu haline gelerek Alman ekonomisine ve Avrupa ekonomisine zarar verdiğini vurguladı. Lauria, yaptırımın Rusya’ya değil, Avrupa ülkelerine zarar verdiğini savundu.

“ABD kendi çıkarı için başka ülkenin tesislerini bozdu”

 ABD’nin daha evvel kendi çıkarlarını korumak için sivil enerji tesislerini hedef alarak saldırdığı da hatırlatıldı. 1980’lı yıllarda, ABD Nikaragua petrol rezervleri ve doğal gaz boru hatlarına sabotaj girişiminde bulundu. Nikaragualı siyasi yorumcu Manuel Espinosa, Kuzey Akım olayına benzer olayı yaşadıklarına işaret ederek, önce muhalif güçlerin Santino Ulusal Kurtuluş Cephesi’ne saldırmasına ABD’nin destek verdiğini, ardından paramiliter örgütleri çatışmaya kışkırttığını ve bu yüzden ülke ekonomisinin büyük zarar gördüğünü hatırlattı.

Kuzey Akım olayının gerçeği

Kuzey Akım patlamasının sebebi araştırılıyor. İsviçre, Danimarka ve Almanya, boru hatlarının bağlandığı Rusya’nın araştırmaya katılmasını reddetti. Vassily Nebenzia, adı geçen ülkelerin başını çektiği araştırmanın şeffaf olmadığını ve gerçeklerin gizlendiğini savundu.

 

Kaynak:HIBYA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Konya Büyükşehir Hatay’da Depremzede Çocuklar İçin Oyun Alanı KurduÖnceki Haber

Konya Büyükşehir Hatay’da Depremzede Çoc...

Sinop’ta ölü yunus sahile vurduSonraki Haber

Sinop’ta ölü yunus sahile vurdu

Yorum Yazın

Afet bölgesi eğitim faaliyetleri hakkında bakanlıktan açıklama
Öğretici: Torba Kanuna Çalışanların Sorunları Da Eklenmelidir
TEKNOFEST 2023 Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 2204-D Lise Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Yarışması Ön Değerlendirme Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 2204-C Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması Ön Değerlendirme Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Ön Değerlendirme Sonuçları Açıklandı!
Torba kanunla eksiklikler tamamlanmalıdır
Evliya Çelebi Öğrenci Değişim Programını Başvuru Sonuçları Açıklandı
Meclis Kapanmadan Kamu Çalişanlarinin Sorunlari Torba Yasaya Girmeli!
2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı 16 Haziran'da Tamamlanacak, Uzatma Yapılmayacak
Gaziantep’te deprem nedeniyle idari izinli sayılan öğretmenlere ek ders ücreti ödenir mi?
Kamu yönetiminin, liyakat ve ehliyet yerine, mensubiyetler üzerinden tanzim edilmesi, doğrudan KUL HAKKI YEMEKTİR!
Avrupa Kupası Şampiyonu: Aybüke KILINÇ!
Afet ve acil durumlarda psikososyal destek hizmeti eğitimleri eğitimi uzaktan eğitim kapısında paylaşıma açıldı
Deneyap Kart Akademi Eğitimleri - 2 Başlıyor!
İşte Depremle ilgili yalan haberler ve gerçekler
Deprem Bölgesinde Açılan Halk Eğitimi Kurslarından 79 Bin 162 Vatandaş Yararlandı
Meclisteki Torba Kanuna; 1. Dereceye Yükselen Tüm Kamu Görevlilerine 3600 Ek Gösterge Verilmesi Eklenmeli Ve Memura Bayram İkramiyesi Unutulmamalıdır
YKS Sınavına girecek okul birincileri sisteme işlenecek
TEKNOFEST 2023 Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması Çevrimiçi Yarışma Simülasyonu Sonuçları Açıklanmıştır!