Tüketici Derneği’nden çağrı: ”Al yıkılmış ayıplı binanı, ver paramı”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tüketici Derneği’nden çağrı: ”Al yıkılmış ayıplı binanı, ver paramı”
Abone ol
Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, ayıplı bina satan müteahhitlerin sadece tutuklanarak cezalandırılmaması, tüketici mağduriyetlerini de üstlenmesi gerektiğini söyledi.

Bursa Tüketiciler Derneği (BTD) Başkanı Sıtkı Yılmaz, "Deprem kuşağında bir ülkeyiz. Artık deprem gerçeği ile yaşamak zorundayız. Tüm planlarımızı buna göre yapmalıyız. Artık tüketici başını sokacak bir konut değil, can güvenliğini sağlayacak bir konutun satın almanın bilincindedir. Her deprem sonrası ceza hukukunun işletilmesi ve ayıplı bina ve konut satan müteahhitlerin cezalandırılması tüketicinin mağduriyetini gidermeye yetmemektedir. Bu sebeple enkazlar kaldırılırken tüketici hukukunun da işletilmesi ve delillerin buna göre toplanması gerektiğini düşünüyoruz. Tüketici, kendisine ’ayıplı’ konut satan satıcı konumundaki müteahhitlere ve şirketlere karşı hukuk mücadelesini yürütmek üzere fırsat verilmesini istemektedir. Taleplerini tüketici mahkemelerine taşımak istemektedir" dedi.

 

Satıcı konumundaki müteahhitler tüketiciye karşı sorumlu olduklarını belirten Yılmaz, "Tüketicinin Korunması hakkındaki kanunun 12. maddesi konutlarda zamanaşımına ilişkindir. Buna göre; Konut veya tatil taşınmaz mallarda garanti süresi taşınmazın teslim tarihinden itibaren 5 senedir. Ayıp, ağır kusur ve hile ile gizlenmişse zaman aşımı hükümleri uygulanmaz demektedir. Deprem konutlardaki tüm ayıpları ortalığa saçmıştır. Zemin etüdü gerektiği şekilde yapılmayan, kalitesiz beton kullanılan, projeye uygun demir kullanmadan yapılan konutlar gizli ’ayıplı konut’ çerçevesindedir. Çünkü konutların projeye uygun yapılıp yapılmadığını tüketicinin bilmesi mümkün değildir. Bunlar sonradan ortaya çıkan ’gizli ayıp’” çerçevesinde olan şeylerdir" diye konuştu.

 

Depremde yıkılan evleri devlet bir şekilde yenileyeceğini ifade eden Yılmaz, "Ancak tüketici yıkılan binasının yine kendi parasıyla veya ödediği vergilerden değil, kendisine ’ayıplı’ konut satan müteahhitlerden ve şirketlerden konutunun yenilenmesini istemektedir. Bu sebeple enkaz kaldırılırken buna dayanak olacak delillerin toplanmasını ve hukuk sürecini işletilmesini istemektedir. İmar ve deprem yönetmeliğine aykırı konut satan, gerektiği gibi etüt zemini yapmayan, kaliteli ve standartlara uygun beton kullanmayan, uygun demir kullanmayan satıcıların bir bedel ödemesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

 

Tüketicilerimizin bundan sonra konut satın alırken daha seçici olacaklarına inandıklarını belirten Yılmaz, "Depreme dayanıklı konutları tercih edeceklerdir. Satın aldıkları yeni konutların beş yıllık garantisi olduğunu, ağır kusur ve hile ile gizlenmiş konutlar için zaman aşımı hükümlerinin uygulanmayacağını hatırlatmak istiyoruz. Hayatını kaybeden tüketicilerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar ve tüm tüketicilerimize sabır ve güvenli hayat diliyorum" şeklinde konuştu.

 

Tüketici Derneği’nden çağrı: ”Al yıkılmış ayıplı binanı, ver paramı”

Tüketici Derneği’nden çağrı: ”Al yıkılmış ayıplı binanı, ver paramı”

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Depremin çocukları: İtalyanların kurduğu sahra hastanesinde 7 bebek dünyaya geldiÖnceki Haber

Depremin çocukları: İtalyanların kurduğu...

Tarihi Ulucami’de namaz kılar gibi yapıp telefonu böyle çaldıSonraki Haber

Tarihi Ulucami’de namaz kılar gibi yapıp...

Yorum Yazın

TEKNOFEST 2023 Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması Çevrimiçi Yarışma Simülasyonu Sonuçları Açıklanmıştır!
TEKNOFEST 2023 Tarım Teknolojileri Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
Torba Kanunda SGK Çalışanları Unutulmasın!
Sadâ Kültür Sanat Ve Edebiyat Programı Proje Başvuruları Başlıyor
Memura Bayram İkramiyesi Torbaya Girsin
MEB, Özellikle Lgs Ve Yks'ye Hazırlanan Öğrenciler İçin Sınıf Rehberlik Programlarını Destekleyici Ve Kariyer Danışmanlığı El Kitapları Hazırladı
KPSS-2023/4 Tercih Kılavuzu yayımlandı
45 Bin Öğretmen Alımına İlişkin Atama Takvimi Ve Branş Bazında Kontenjan Dağılımı Açıklandı
Yurtiçi geçici görev yolluğu taleplerinde dikkat edilecek hususlar
Üniversite Kapısında Yığılma Nasıl Önlenir?
Şube müdürlerimizin yetki ve sorumluluklarıyla mütenasip özlük ve ekonomik hakları bir an önce sağlanmalıdır
Deprem bölgesinde 27 Martta eğitim öğretime başlayacak il ve ilçeler açıklandı
1. Dereceye gelen kamu görevlilerinin tamamının ek göstergeleri 3600 olarak belirlenmelidir
Kamu mühendislerinin, görevlerinin getirdiği risk, yetki ve sorumluluklarına mütenasip şekilde özlük, ekonomik ve sosyal koşullarının iyileştirilmesi kaçınılmazdır
Okul idarecilerimizin muhakkiklik görevi angarya olmaktan çıkarılmalıdır
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan depremin 45. gününde kaydedilen gelişmeler!
Kamu Çalışanlarına Seyyanen Artış İstiyoruz
45 Bin Atama Yetmez!
TEKNOFEST 2023 Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!