Yalçın: “Sözleşmelilere Kadro Müjdesi Bayram Havası Oluşturdu”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yalçın: “Sözleşmelilere Kadro Müjdesi Bayram Havası Oluşturdu”
Abone ol
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Haber Global ve TGRT Haber kanalında katıldığı canlı yayınlarda sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesiyle ilgili yaptığı değerlendirmede 424 bin kişinin kadroya geçirilmesini tarihi bir adım olarak nitelendirerek kamu çalışanlarının düzenlemeden memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Memur-Sen’in verdiği mücadele ve yaptığı çalışmalar sonucunda karar altına alınan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan sözleşmelilere kadro düzenlemesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Yalçın, Memur-Sen olarak konuyla ilgili uzun süredir verilen emeğin kazanıma dönüştüğünü ifade etti.

Haber Global ve TGRT Haber kanallarında katıldığı yayınlarda kadro düzenlemesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yalçın, “Sevinçli bir gündeyiz bizim açımızdan ciddi bir müjdeydi bu. Uzun süredir bunun içim emek veriyoruz. Memur-Sen olarak, uzun süredir verdiğimiz emeklerin bir sonucudur bu kadro müjdesi. 6. Dönem toplu sözleşmede Sayın Vedat Bilgin’le kayıt aldığımız 2022 yılı içinde çalışıp tamamlayacağımız diye kararlaştırdığımız bir konuydu. Bakanlıkla çeşitli mutfak çalışmaları bitirdik. Şimdi 424 bin kişinin kadroya geçtiği bir düzenleme tarihi bir adımdır çalışma hayatı açısından son derece kıymetlidir” diye konuştu.

Memur-Sen olarak toplu sözleşme masasında konuyu ısrarla gündeme getirdiklerini ifade eden Yalçın, “Bu kazanım bir emeğin bir sonucu ama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bey’in bu konudaki tavrı ve ortaya koyduğu olumlu tutumu, Cumhurbaşkanımızın bu konudaki himayesi ve hassasiyeti çok önemli bir tabloyu meydana getirdi. 5 milyon kişiyi ilgilendiren ek gösterge düzenlemesi vardı ki o da toplu sözleşmede aldığımız bir karardı” ifadelerini kullandı.

“Telefonlarımıza Teşekkür Mesajı Yağıyor”

Yalçın, 424 bin çalışanın kadroya geçirilmesinin önünü açan düzenlemeden memnuniyet duyduklarını ifade ederek “Daha önce 2011 ile 2013 yıllarında 280 bin kişinin kadroya geçişini sağlamıştık Memur-Sen olarak. Bu kamuda ciddi bir sevinç yaratmıştı. Ancak o tarihten bu tarihe kadar istihdamda bir farklılaşma oldu ve süreli sözleşmeli, süresiz sözleşmeli gibi türler ortaya çıktı. Kurumların kendi içinde oluşturduğu mevzuatlar nedeniyle de farklı istihdam türleri ortaya çıktı. Biz dekamudaki bu parçalı yapıyı “Sözleşmeliliğe Son Şurası” ile resmettik ve raporladık. Raporladıktan sonra muhataplarımızla paylaşmaya toplu sözleşme gibi mekanizmalarda devamlı gündemde tutmaya çalıştık. Nihayetinde 6. Dönem Toplu Sözleşmede bu konuyu 1 yıl içinde çözüme kavuşturacağımıza dair karar aldık. Şimdi bu karardan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Memur-Sen mutfağı yapılan görüşmeler sonucunda müjde gelmiş oldu. Bu açıdan son derece sevinçliyiz. Kamuda bir bayram havası var. Telefonlarımız susmuyor. Bu kazanım dolayısıyla üyelerimiz, memur arkadaşlarımız bize teşekkür ediyor. Ben de buradan Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Kendisine bu konuyu aktardığımızda Cumhurbaşkanımızın bu konudaki hassasiyetini gördük. Hem 3600 ek gösterge düzenlemesinde 5 milyon insanı kapsayan bir zemine ulaşmasına ciddi katkı sundu hem de şimdi 424 binin kadroya geçeceği bir düzenlemeyi hayata geçirdi. Bu yüzden kendisine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Kadro düzenlemesiyle pek çok mağduriyetin de sona ereceğini belirten Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, 31 Mart Yerel Seçimleri’nden sonra işlerine son verilen belediye çalışanlarını hatırlatarak “31 Mart seçimlerinden sonra özellikle CHP ve HDP’li belediyelerde 5393’e tabi arkadaşlarımızın işine son verildi. Sadece Adana Belediyesi’nde 468 keşinin işine son verildi. Biz bunlarla ilgili olağanüstü bir mücadele verdik. Sayıları 1500’e ulaşmıştı bu arkadaşların. Biz mahkeme kararıyla işe geri alınmalarını sağladık ama tekrar atıldılar tekrar mahkemeyle geri alınmalarını sağladık fakat bu durum devam etti. 2022 yılına Kırşehir belediyesi önünde eylem yaparak girmiştik çünkü 31 Aralık itibariyle sözleşmeli çalışanların işine son veriliyordu. Şimdi bu düzenleme bu arkadaşlarımızı da kadroyla buluşturarak artık bu tartışmayı bitirecek” ifadelerini kullandı.

“424 bin kişinin kadroya geçtiği bu düzenleme çalışma hayatı açısından son derece tarihi bir niteliğe sahip” diyen Yalçın kapsam dışında kalan sözleşmeliler için de çalışmalarının devam edeceğini vurguladı. Yalçın, “Kamuda esas istihdam biçimi kadro olsun diyerek bunlarla ilgili mücadelemiz kaldığı yerden devam edecek. Sözleşmeli istihdamın esas olduğu kurumlarda kapsam dışı tutulan bir kitle var. Onlar için de gayret etmeye devam edeceğiz. Sürecin takipçisi olacağız. İstiyoruz ki diğer çalışanlar boyutuyla beklentiler karşılanabilsin bu konudaki gayretimiz sürecek ama geldiğimiz noktayı da kıymetli buluyoruz. Bu düzenlemeyle kamuda çalışma barışı temin edilmiş oluyor, bu kamunun işleyişi açısından son derece önemlidir.” Şeklinde konuştu.

 

 

 

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Saat Saat Öğretmenlerin Girdiği Ders Saati Sayılarına Göre Alabilecekleri Ek Ders Ücretleri TablosuÖnceki Haber

Saat Saat Öğretmenlerin Girdiği Ders Saa...

Toplu sözleşme talebimiz olan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesinde sona gelindiSonraki Haber

Toplu sözleşme talebimiz olan sözleşmeli...

Yorum Yazın

Nükleer Enerji Alanında Tematik Lise Kurulacak
TEKNOFEST 2023 Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması Ön Değerlendirme Raporu Sonuçları Açıklanmıştır!
TEKNOFEST 2023 Eğitim Teknolojileri Yarışması Ön Değerlendirme Rapor Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması Ön Tasarım Rapor Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 Savaşan İHA Yarışması Ön Tasarım Rapor Sonuçları Açıklandı!
Uluslararası Erken Çocukluk Eğitimi Zirvesi
Ulusal ve Uluslararası Proje Hazırlama Öğretmen Rehber Kitabı
Emeklilik ve Sosyal Güvenlik: Temel Vazgeçilmez Bir İnsan Hakkıdır
İlksan Kanser Sağlık Destek Yardımı 2023 Yılı Sigorta İhalesi Yapıldı
MEB’e Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı ile Şube Müdürlüğü Sınavı Talebimizi ilettik
Ukraynalı İstiklal Marşı'ını CİMER'e şikayet etti haberi yalan çıktı
Sözleşmeli öğretmenin görevine son verildi
Kamu Emekçileri Eğilim Yoklaması Araştırması
BASK’tan Cumhurbaşkanına İkramiye Mektubu
TEKNOFEST 2023 İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması
Meslek Liselerinden Tarihi Rekor
Öğretmenlik, Joker Mesleği Değildir!
Öğrenim durumunun mazeret tayini gerekçeleri arasından çıkarılmış olması kabul edilebilir değildir
Eminiz ki, birileri, geride bıraktığımız yıl da olduğu gibi, yine bir dahaki kariyer sınavına kadar dönüp ÖMK’ya bakmayacaklar
Sözleşmeli personellerin kadroya geçmesine dair kanun resmi gazetede yayınlandı