data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

2010 Yılı öncesi göreve başlayan öğretmenlerin artırımlı hizmet puanına dair mahkemeden önemli karar
data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

İstanbul 12. İdare Mahkemesi nezdinde görülmekte olan bir davada mahkeme "Uyusmazlıgın temel noktasının, bakanlık ögretmen kadrolarında 06/05/2010 tarihinden önce göreve baslayanların zorunlu çalısma alanlarında görev yaptıkları süreler nedeniyle artırımlı hizmet puanı alıp alamayacakları hususunda oldugu görülmektedir.

Olayda; davacının 06/05/2010 tarihinden önce göreve baslaması dolayısıyla artırımlı hizmet puanı verilmesine iliskin yukarıda yer verilen 17 Nisan 2015 tarihli 29329 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Millî Egitim Bakanlıgı Ögretmen Atama Ve Yer Degistirme Yönetmeliginin islem tarihinde yürürlükte bulunan 40.maddesinin 6.fıkrası hükmünden faydalandırılmadıgı görülmektedir.

Her ne kadar Yönetmelik hükmü, bakanlık ögretmen kadrolarında 06/05/2010 tarihinden sonra göreve baslayanların zorunlu hizmet alanlarında çalısacagını düzenlenmis olsa da, anılan hükmün, bu tarihten önce göreve baslayanlara zorunlu hizmet alanlarında çalıstıkları sürelere karsılık artırımlı hizmet puanı verilmemesi yönünde kısıtlayıcı bir anlam tasımadıgı, davacının basvuru yaptıgı ve dava konusu islemin tesis edildigi tarihte söz konusu hükmün yürürlükte oldugu dikkate alındıgında, davacının bu hükümden faydalandırılarak zorunlu hizmet alanlarında çalıstıgı sürelere iliskin kendisine artırımlı hizmet puanı verilmesi gerekirken, salt 22/02/2007 tarihinde göreve baslanmıs olması gerekçesine dayanılarak aksi yönde tesis edilen dava konusu islemde bu yönüyle hukuka uyarlık görülmemistir.

Öte yandan, davacının zorunlu hizmet alanlarında fiilen çalıstıgı sürenin Yönetmelikte öngörülen sürelerden az olması halinde fiilen çalıstıgı süre kadar hizmet puanından faydalandırılması gerektigi açıktır.

Nitekim, benzer bir konuya iliskin, Izmir Bölge Idare Mahkemesi 1. Idari Dava Dairesinin 13/05/2020 tarih, E:2019/1003, K:2020/249 sayılı kararı da bu minval üzeredir." gerekçesine yer vererek 2010 yılı öncesinde göreve başlayan ve zorunlu hizmetten muaf olan öğretmenin 2010-2020 yılları arası zorunlu hizmet bölgesinde fazladan çalıştığı sürelere artırımlı hizmet puanı verilmesi gerektine karar verdi.

Cihat KARAKUŞ

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol