Danıştay; Andımız okullarda eğitim meteryali olarak okutulabilir

Danıştay 8. Dairesi, okullarda Öğrenci Andı'nı kaldıran yönetmeliği oy çokluğu ile iptal etmiş, Ekim 2018’de alınan kararda, değişikliğin haklı ve hukuksal temellere dayanmadığı vurgulanmıştı.

Temyiz istemi 2 yıl sonra Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nca sonuçlandırıldı. Kurul, bakanlığın temyiz istemini oy çokluğuyla yerinde buldu, iptal kararı bozuldu. Böylece okullarda Öğrenci Andı'nın okunmamasına dair yönetmelik değişikliği onaylanmış oldu.

Ardından karar Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından Danıştay 8. Daire'ye gönderildi. 

8. Daire yeniden ele aldığı davayı sonuçlandırdı.

Buna karara göre MEB yönetmeliğinin hukuka aykırı olmadığı, Öğrenci Andı’nın okullarda toplu okutulmamasının doğru olduğu belirtildi. 

Kararda Öğrenci Andı'nın eğitim materyali olarak kullanılmaya devam ettiğide ayrıca vurgulandı.

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
eskarani 1 ay önce

andımızın okullarda okutulması gerektiğini düşünüyorum. bizler her gün okuduk çocuklarımızda okumalı