data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Öğretmeni okulda bıçaklamak hangi suç kapsamına girer?
data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Yargıtay; okulda yaşanan bir olayda sanığın yeğenini darp eden öğretmeni okulda bıçaklaması suçunun öğretmeni, yerine getirdiği öğretmenlik görevi nedeniyle değil, yeğenine karşı, görev sınırlarının aşılması suretiyle darp etmiş olmasından kaynaklı olarak işlemiş olduğuna karar vererek yerel mahkemece verilen “Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs” suçundan verilen cezayı bozdu.
 

Ve yerel mahkemece verilen Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs” suçundan verilen 9 yıl 9 ay hapis cezasına ilişkin mahkûmiyet hükmünü kaldırarak “kişiye darp” suçundan 8 yıl 1 ay15 gün hapis cezası verilmesine hükmetti.


İşte o karar;
 

1. Ceza Dairesi 2020/878 E. , 2020/1414 K.

"İçtihat Metni"

MAHKEMESİ :Ceza Dairesi
SUÇ : Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs
HÜKÜM : Afyonkarahisar 1. Ağır Ceza Mahkemesinin 18.06.2018 tarih ve 2018/110 esas, 297 karar sayılı ilamı ile TCK.nin 82/1-g, 35, 29, 53. maddeleri uyarınca 9 yıl 9 ay hapis cezasına ilişkin mahkumiyet hükmünün katılan ve sanık müdafiinin istinaf talebi üzerine kaldırılarak; TCK.nin 82/1-g, 35, 29, 62, 53. maddeleri uyarınca 8 yıl 1 ay15 gün hapis cezası.

TÜRK MİLLETİ ADINA

Sanık ... hakkında; mağdur ...’a karşı nitelikli kasten öldürmeye teşebbüs suçundan kurulan mahkumiyet hükmünün, sanık müdafii tarafından temyiz edilmesi üzerine yapılan incelemede; Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesinin vermiş olduğu 09.04.2019 tarih ve 2018/2224 esas, 2019/1246 sayılı kararının, sanık müdafii tarafından TCK’nin 32 ve 34. maddelerinin uygulanması gerektiğine, eksik incelemeye, öldürme kastının bulunmadığına yönelen temyiz itirazlarının reddine,
Ancak; Oluşa ve dosya kapsamına göre; mağdurun, sanığın yeğeni olan ...’ın öğretmeni olduğu, olay günü mağdur tarafından sanığın yeğeni ...’ın darp edildiği, bunu duyan sanığın, olay yerine gelerek bıçakla mağduru yaraladığı anlaşılan olayda; sanığın eylemini mağdurun yerine getirdiği öğretmenlik görevi nedeniyle değil, yeğenine karşı, görev sınırlarının aşılması suretiyle darp etmiş olmasından kaynaklı olarak işlemiş olması karşısında, sanığın eylemine uyan TCK’nin 81/1, 35, 29. maddeleri uyarınca cezalandırılması yerine yazılı şekilde hüküm kurulması suretiyle fazla ceza tayini,

Bozmayı gerektirmiş, sanık müdafiinin temyiz itirazları bu nedenle yerinde görüldüğünden, hükmün 5271 sayılı CMK’nin 302/2. maddesi uyarınca tebliğnamedeki düşünceye uygun olarak BOZULMASINA, aynı Kanunun 304/2. maddesi uyarınca dosyanın takdiren, Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesine gönderilmek üzere Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına TEVDİİNE, hükmolunan ceza miktarı ve temyiz incelemesi dışında tutuklulukta geçen süre göz önüne alınarak, sanık müdafiinin tahliye talebinin REDDİNE, 23/06/2020 gününde oy birliği ile karar verildi.

Ahmet KANDEMİR

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol