data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Uzaktan eğitime öğrenci katılmazsa ek ders ödenir mi? MEB ödenmez, İstanbul MEM ise ödenir diyor
data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Uzaktan eğitime öğrencinin katılmaması durumunda öğretmenlere ek ders ücreti ödenir mi? 

Milli Eğitim Bakanlığı farklı tarihlerde yayınladığı görüş yazılarında özetle "Ders görevinin yapılmıs sayılacagı hâller, Millî Egitim Bakanlıgı Yönetici ve Ögretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine Iliskin Karar ile Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararının yukarıda yer alan hükümlerinde münhasıran belirlenmis olup; bu hâller arasında ögrencilerin derse katılmamaları nedeniyle yerine getirilemeyen ders görevlerinin yapılmıs sayılacagına iliskin herhangi bir düzenlemeye yer verilmemistir." gerekçesine yer vererek uzaktan eğitime öğrencilerin katılmaması durumunda öğretmenlere ek ders ücreti ödenemeyeceğini belirtmektedir.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün görüş talebine cevaben gönderdiği 02.04.2021 tarih ve 23529482 sayılı görüş yazısında "Her iki durumda da ders hazırlığının yapılmış olması, öğretmenin yüz yüze eğitimde fiilen sınıfta bulunması, on line eğitimde ise EBA ve diğer platformlara giriş yaptığının belirlenmesi halinde ek ders ücretinden faydalanılması gerektiği bilinmektedir." ifadelerine yer verilerek öğretmenlere ek ders ücretinin ödenmesi gerektiği belirtilmiştir. 

Her ne kadar Milli Eğitim Bakanlığı ek ders ücreti ödenmeyeceğini belirtmekte ise de İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bu görüş yazısı uyarınca hem yüz yüze, hem de uzaktan eğitimde derslere öğrencilerin katılmaması durumunda öğretmenlere ek ders ücretleri ödenecektir.

İşte İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün görüş yazısı:

Cihat KARAKUŞ

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol