IPA-II Ortaöğretimde Devam ve Okullaşma Oranlarının Artırılması Operasyonu (TREESP2.2.ENROLMENT) kapsamında iki gün süreyle devam edecek "Bölgesel Çalıştay" İstanbul'da başladı.

Kosova Uluslararası Maarif Okullarında Bilim Şenliği Kosova Uluslararası Maarif Okullarında Bilim Şenliği

Araştırma-Geliştirme ve Projeler Daire Başkanlığının koordinesinde yürütülen proje kapsamındaki çalıştaya, pilot il ve okullardan seçilen Millî Eğitim Bakanlığı personeli, akademisyenler,  Millî Eğitim Bakanlığı nın ilgili paydaşları, ilgili kurumların temsilcileri ve operasyon faydalanıcısı olan Ortaöğretim Genel Müdürlüğü temsilcileri katılıyor.

Araştırma-Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Emine AKINCI'nın açılış konuşmasıyla 23 Mayıs Pazartesi günü başlayan çalıştay, 24 Mayıs Salı günü grup çalışmalarının sunumlarıyla tamamlanacak.

Çalıştayda;

-              Erken Okul Terki ve Risk Faktörleri,

-              Erken Okul Terki ile Mücadelede AB-İyi Uygulama Örnekleri,

-              İllere göre Devamsızlık/Erken Okul Terki Sebepleri,

-              İllere göre Yerel/Okul Düzeyinde Alınan Tedbirler ve Diğer Olası Çözümler

konuları üzerinde eğitimler düzenlenerek grup çalışmaları gerçekleştiriliyor.

Genel Müdürlüğümüzün faydalanıcısı olduğu proje, Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamında desteklenmektedir. 30 ay süreyle 14 ilde ve 50 pilot okulda uygulanacak olan Ortaöğretimde Devam ve Okullaşma Oranlarının Artırılması Projesi kapsamında ortaöğretim kademesinde herkesin eğitime erişiminin sağlanması ve okuldan erken ayrılma/devamsızlıkla mücadele ederek eğitim ve beceri düzeylerinin artırılması amaçlanıyor.

Araştırma-Geliştirme ve Projeler Daire Başkanlığının koordinesinde yürütülen proje kapsamındaki çalıştay geçen hafta Hatay bölgesinde yapılmıştı.

24-05-202224-05-202224-05-202224-05-202224-05-202224-05-2022