Genç Memur-Sen’in üniversite teşkilatı Akademik Düşünce Eğitim ve Medeniyet Topluluğu (ADEM) Türkiye Buluşması, Memur-Sen Genel Merkezi’nde düzenlendi.

Genç Memur-Sen’in üniversite teşkilatı olan Akademik Düşünce Eğitim ve Medeniyet Topluluğu (ADEM) Türkiye Buluşması, Türkiye’nin dört bir yanından gelen öğrenci liderlerinin katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi.

6’ıncısı düzenlenen Türkiye Buluşması’na Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da katıldı. Programın ikinci gününde üniversitelilerle bir araya gelen Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, konuşmasında 2017 yılında ‘Bugünün İhyasından, Yarının İnşasına’ vizyonuyla harekete geçen Genç Memur-Sen üniversite teşkilatlarının Akademik Düşünce Eğitim ve Medeniyet ‘ADEM’ öğrenci topluluklarını kurduklarını belirterek, “103 üniversitede resmi olarak faaliyet gösterme başarısını yakalayan ADEM, pandemi sürecinde oluşan boşluğu 6. Türkiye Buluşmasıyla telafi ediyor. ADEM Öğrenci Kulüpleri, kampüslerde düzenlediği: Konferanslar, şiir dinletileri, tiyatro gösterimleri, konserler, yazar-okur buluşmaları, kitap müzakereleri, sinema atölyeleri, sergiler, gezilerle üniversitelerde yeni bir soluk, özgün bir duruş, entelektüel bir damar haline gelmiş bulunuyor. Bağımlıkla mücadele kapsamında 36 ilde uzmanlarla gerçekleştirdiği ‘Geleceğini uyuşturma’ konferanslarıyla gençliği bağımlılıklara karşı koruyan, Yeni Umutlar Yeni Ufuklar, Afrika’dan Ortadoğu’ya Uzanan Kardeşlik Köprüleri projesi kapsamında düzenlediği Kudüs gezisiyle kutsal mekanlarımıza sahip çıkan, 81 ilde organize ettiği Kudüs eylemleriyle Filistin davasına omuz veren ADEM öğrenci topluluğumuz gerçek anlamda bir şahitlik hareketi olduğunu göstermiştir” ifadelerini kullandı. 

adem6.bulusma2Yalçın: Dünyaya söyleyecek sözü olan sadece biziz 

Konuşmasında “Bugün geldiğimiz noktada; neo-liberal kapitalizmin sömürüyü derinleştirdiği, emperyalizmin, coğrafyamızı yangın yerine çevirdiği bir dünyada yaşıyoruz” şeklinde konuşan Ali Yalçın, dünyadaki birçok yerin ölüm, gözyaşı ve kan ile talan edildiğine dikkat çekerek, “1 milyar insan açlık içinde yaşıyor ve temiz suya erişimi yok. Dünyanın yüzde biri, küresel servetin yarısından fazlasını elinde tutuyor. İnsanlık bir avuç kapitalistin yağma düzenine teslim olmuş. Dünyayı ölüm döşeğinden kaldıracak çözüm ise İslam medeniyetinde. Biz tarihin seyrini değiştirecek bütün imkanlara sahibiz. Sadece bize lazım olan 1400 yıllık medeniyet mirasımıza sahip çıkmak. ADEM’in bu toplantının teması olarak belirlediği azim, sebat ve istikameti yol ve yordam edinerek başarabiliriz. Bu dünyaya söyleyecek sözü olan sadece biziz. BM’deki 5’li çete emperyal çarka su taşırken söz yine bize düşüyor. Filistin’in, Myanmar’ın, Doğu Türkistan’ın, Suriye halkının, Yemen halkının, Afgan halkının yarasını sarmak bize düşüyor” dedi. 

adem6.bulusma3“Okçular tepesi size emanet” 

Gençlere seslenen Yalçın, tarih ve medeniyetimizin bizlere yüklediği sorumluluğun büyüklüğünden bahsederken bu bilinç doğrultusunda kimsenin durmaya ve susmaya hakkının olmadığının altını çizdi. “Görmezden gelemeyiz, susamayız! Susarsak kabahatlerini hüner, meydanı boş sanıyorlar” diyen Yalçın, hayatın her yerinde itirazları yükseltmeye, sahteliklerini bu oluşumların yüzlerine vurmaya, hakkı haykırmaya devam edeceklerine vurgu yaparak, “Yeryüzünün imarı ve ıslahı, insanlığın felahı, yeni bir dünyanın inşası için umut da, adres de bizleriz, sizlersiniz. Medeniyet değerlerimiz bizim okçular tepemizdir, okçular da sizlersiniz. Bilgeliğinizle, enerjinizle, akademik birikiminizle ve kuşandığınız inançla o tepe size emanet. Aileye saldırıyorlar, siz koruyacaksınız. Nesli ifsad etmeye çalışıyorlar, siz koruyacaksınız. İnanca saldırıyorlar, siz koruyacaksınız. Ahlaka saldırıyorlar, siz koruyacaksınız. Okçular tepesi size emanet” diyerek sözlerini tamamladı.

adem6.bulusma4Balcı: Teşkilat kapasitemizi artıracağız

Türkiye Buluşması’nda katılımcılara hitap eden Genç Memur-Sen Başkanı Mesut Emre Balcı, ADEM teşkilatının pandemi döneminde bile çalışmalarına devam ettiğini vurgulayarak kısa zamanda önemli bir noktaya ulaştığını söyledi. “Türkiye’nin farklı şehirlerinden farklı üniversitelerinden gelen gençlerle böylesine kapsamlı ve coşkulu bir programı icra etmekten son derece mutluyuz” diyen Balcı “Elbette bu programı icra ettikten sonra yeni dönemde ADEM teşkilatımızın çok daha güçlü çok daha nitelikli bir şekilde çalışmalarına devam etmesin bekliyoruz. Bu buluşmasının oluşturduğu motivasyonla teşkilatlandığımız üniversite sayısını artıracağız. Halihazırda teşkilatı olan yerlerde çalışmalarımızın kapasitesini artıracağız” ifadelerini kullandı.

2022 DGS Kayıt İşlemleri Hakkında Duyuru 2022 DGS Kayıt İşlemleri Hakkında Duyuru

Balcı ayrıca çalışmalardaki desteklerinden ötürü Yalçın’a hitaben “Yapmış olduğumuz tüm çalışmalarda, gerek Genç Memur-Sen olarak Genel Merkez’de yaptığımız çalışmalarda gerekse ADEM olarak üniversitelerde yaptığımız çalışmalarda bize destek olan kıymetli genel başkanımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

adem6.bulusma5Türkiye Buluşması’na Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın yanı sıra Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu, Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Sıdıka Aydın, Emekli Memur-Sen Başkanı Ali Küçükkösen, Ankara Milletvekili Orhan Yegin, Konya Milletvekili Halil Etyemez ve GSB Eğitim Araştırma ve Koordinasyon Genel Müdürü Dr. Mehmet Ata Öztürk ve sendikalardan temsilciler katıldı.

Memur-Sen Genel Merkezi’nde 2 gün boyunca devam eden programda ayrıca “Memur-Sen Tarihi ve Mehmet Akif İnan” başlığıyla Halit Ortaköy, Yabancı Dil Öğreniminde Temel Metotlar” başlığıyla Suat Gürcan ve Rıdvan Gürbüz, “Etkili Konuşma ve Hitabet” başlığıyla Senem Yıldız, “Sosyal Medya ve İletişim” başlığıyla Said Ercan, “Başarı Bedel İster” başlığıyla Nurullah Genç, “Türkiye’nin Siyasal Dönüşümünde Sendikaların Rolü” başlığıyla Tarkan Zengin yer alırken Sedat Anar da beste ve müzikleriyle programa renk kattı.adem6.bulusma6