Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, Sakarya Üniversitesini ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesini ziyaret ederek bir dizi etkinliklerde bulundu. Özvar’a ziyaretinde YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan eşlik etti.

Sakarya Üniversitesinde ilk olarak rektörlüğü ziyaret eden Özvar, Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan’dan üniversitede yürütülmekte olan çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

Sakarya Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin (İSEFAM) "Tarihsel ve Güncel Perspektiften Vakıfların İktisadi Boyutları Çalıştayı"na katılan Özvar, yaptığı konuşmada İslam toplumlarının dünya uygarlık tarihine hediye ettiği en önemli kurumların başında, vakıf müesseselerinin geldiğini kaydetti.

Önceki dönemler ile 19. yüzyılda vakıf müessesesine ilişkin fetva ve hukuk terminolojisine bakıldığında çok zengin bir gelişme görüldüğünü ifade eden Özvar, vakfın gerek hukuku gerek diğer yönleriyle toplumlarla beraber gelişme kaydetmiş bir müessese olduğunu ifade ederek, “Hiç şüphe yok ki kurumların asırlar boyu beraberinde getirdiği süreklilikler kadar değişimler de önemlidir. Dolayısıyla hukuk, iktisat veya sosyal tarihçilere düşen önemli görev, bu süreklilikleri ve değişiklikleri izah edebilmektir." şeklinde konuştu.

Vakıf kurumlarını tarihi bağlamından kopuk şekilde incelemeye kalkışmanın, araştırmacıları ciddi sorunlarla karşı karşıya getireceğini kaydeden Özvar, özellikle İslam hukukçularının ve tarihçilerinin konuyu incelerken tarihi bağlamı dikkate almalarının çok önemli olduğunun ifade etti. Modern dönem öncesi ile bugünkü vakıfların işlevlerinin birbirinden farklı olabileceğini vurgulayan Özvar, dolayısıyla bugünkü problemler konusunda, "Mutlaka İslam vakfında bunun karşılığı vardır." arayışında ısrarlı olunmaması ve konunun içinde bulunulan şartlar dahilinde değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Özvar, yapılacak çalışmaların çok yönlü yürütülmesinin önemine değinerek şunları kaydetti:

"Büyük katastrofik olaylar, büyük tabii afetlere, büyük siyasi altüst oluşlara rağmen İslam toplumlarının ayakta kalmasına hizmet eden bir kurum olarak da artık vakfı düşünmeliyiz. Bu toplantı, vakıfların uzun vadede nasıl ayakta kalabildiğini, başarılı finansal yönetim sergileyebildiğini ortaya koyabilmekte fevkalade önemli. Vakıfların istihdam kapasitesini geliştirme bakımından katkılarını da gündeme getirmek de çok yerinde bir konu olacaktır.”

 ​

- SAÜFEST Açılış Töreni

YÖK Başkanı Özvar, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım ve il protokol üyeleriyle Sakarya Üniversitesi tarafından düzenlenen SAÜFEST Bilim, Kitap, Sanat, Film, Spor ve Kariyer Festivali’nin açılış törenine katıldı.

Özvar törende yaptığı konuşmada, sosyalleşmenin üniversite hayatının vazgeçilmez bir tarafı olduğuna dikkati çekerek festivallerin üniversite paydaşlarının sosyalleşmesine fırsat veren önemli organizasyonlar olduğunu ifade etti.

Gözden kaçırmayın

Gençler bu kez ‘Sokak Hayvanları’ için fikir maratonunda yarıştı Gençler bu kez ‘Sokak Hayvanları’ için fikir maratonunda yarıştı

SAÜFEST’in, kültür, sanat, edebiyat, bilim ve pek çok alanda gerçekleştireceği etkinliklerle bahar şenliklerine yeni bir anlam katma noktasında önemli bir teşebbüs olduğunu belirten Özvar, “Bu festivaller öğrencinin kampüs hayatı için çok değerli. Sakarya Üniversitesi şehrin paydaşlarıyla fevkalade iş birlikleri sağlamış bir üniversite. Kendilerini tebrik ve teşvik ediyorum.” şeklinde konuştu.

 ​

“Bilimsel Performans YÖK’ün En Önemli Parametrelerinden Biri Olacaktır”

Konuşmasında öğretim elemanlarına bilimsel üretkenliği ve yayın performansını artırma çağrısında bulunan Özvar, “Yeni dönemde bilimsel üretkenlik ve bilimsel performans YÖK’ün en önemli parametlerinden birisi olacaktır.” dedi.

Üniversite yöneticilerinden üniversitelerin Türkiye’nin iş gücü ve istihdam piyasasına yetiştirdikleri öğrencileri takip etmelerini beklediklerini vurgulayan Özvar, “Yeni dönemde istihdam endeksi yapmak suretiyle üniversiteleri bir sıralamaya koyduğumuzu ve değerlendirdiğimizi bilmenizi isterim. Bu bizim için fevkalade önemli.” şeklinde konuştu.

Türkiye’deki üniversitelerin temel problemlerinden birinin görünürlük noktasında arzu edilen seviyeye henüz ulaşılamamasından kaynaklandığını ifade eden Özvar, görünürlüğün üniversitenin kalitesi kadar önemli olduğuna işaret ederek, üniversite yöneticilerinden üniversitelerin görünürlüklerini gerek ulusal gerek uluslararası düzeyde üst basamaklara çıkarmalarını beklediklerini kaydetti.

Özvar, konuşmasında kampüs hayatının önemine de değinerek şunları söyledi:

“Kampüsleri sadece programlarda ders gördüğümüz, bilimsel faaliyetlere eşlik ettiğimiz bir yer olarak değil aksine en az kendimiz kadar hatta bizden daha iyi olan gençlerle, akranlarımızla, hocalarımızla yakın ilişkiler kurabilmek, ahlak ve erdem üzerine onlarla yeni ilişkiler inşa edebilme yeridir. Hayatta muvaffakiyet bilhassa öğrenciler açısından bu sosyal ağı, ilişkiler ağını inşa edebilmektir. Kampüs hayatı öğrencilerimize esasında bu bakımdan eşsiz bir imkân sağlamaktadır. Öğrenci kardeşlerime 'Çok çalışın, notlarınızı çok yükseltin' demiyorum. Kampüs hayatında yapmanız gereken sınıfınızda, fakültenizde, üniversitenizde sosyal bakımdan çok daha ciddi bir iletişim, ilişkiler ağı geliştirebilmenizdir. Bunu başaran öğrenciler hayatta daha fazla başarılı olur.”

 ​

- TBMM Başkanı Şentop ile Festival Alanını Ziyaret

Özvar açılış töreninin ardından TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve protokol üyeleri ile birlikte SAÜFEST stantları ziyaret etti.

Özvar, öğrencilerle de sohbet ederek başarılar diledi.

SAÜFEST 18 Mayıs 2022 tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek.

 ​

-Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesini Ziyaret

YÖK Başkanı Özvar, Sakarya’daki temasları kapsamında Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesini de ziyaret ederek Rektör Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık’tan Üniversite’deki faaliyetlere ilişkin bilgi aldı. Üniversitenin senato toplantısına başkanlık eden Özvar, akademisyenlerle görüş alışverişinde bulundu.

Özvar, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi özel öğrencisi Millî Yüzücü Fatma Çağla Demir ile de bir araya geldi. Özvar, Demir’e, kendisiyle gurur duyduklarını ifade ederek başarılarının devamını diledi.