data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Kamunun Kaynakları Yandaş Şirketlere Değil Yurttaşlara Gitmelidir !
data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

İktidarın kamu kaynaklarını doğru şekilde kullanılmadığı ortaya dökülmüştür. Bugün ki dolar kuru ve hesaba göre 750 milyon dolar yaklaşık 6 milyar 456 milyon TL yapmaktadır.  Bu parayla kamu emekçilerinin maaşları ödenebilirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki öğretmenlerin ortalama maaşının 4 bin 683 TL olduğunu düşünürsek 1 milyon 117 bin öğretmenin maaşı ödenebilirdi.

Demirören grubuna yapılan hibeyle Sosyal Koruma Kalkanı, salgının etkilerini azaltmak ve salgınla mücadeleyi güçlendirmek amacıyla 6 milyon aileye ortalama 1000 TL destek sağlanabilirdi.

2021 yılı Ocak ayında 12 milyon 589 bin 820 ücretli  çalışanın olduğu yerde Sosyal Güvenlik Kurumu 2019 yılı İstatistik Yıllığı verilerine göre de Türkiye'de asgari ücretle çalışan işçi sayısı 7 milyon 423 bin 402 kişidir.

Demirören grubuna iddia edilen hibe miktarı ile salgın döneminde 2 milyon 283 bin  vatandaşa 3 ay süreyle  asgari ücret oranında maaş ödenebilirdi. 

Bu hesaplamlarda vergi dilimleri ve kesintiler hesaba dahil edilmemiştir, hesaba dahil edilmesi halinde daha fazla  maaş ve ödeme yapılabilirdi.

AKP iktidarı sermaye, patronlara, ihalelere kaynak ayırmaktan vazgeçmelidir. Buraya aktarılacak kaynaklar acilen kamu emekçilerine, çalışma yaşamına, asgari ücretlilere ayrılmalıdır. Yurttaşların mutfaklarına girecek temel gıda ürünleri ile doğalgaz, su ve elektrik gibi hizmetleri ücretsiz sağlanmalıdır.

AKP iktidarı; kamu kaynaklarını yolsuzluğa, yandaşa aktarmakla ve rantı sermayeye dağıtmakla ekonomik krizi büyütmektedir.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; ülkenin ve kamunun kaynaklarının yandaşlara hibe edilmesinin takipçisi olacağımızı ve sorumlular hakkında yasal işlem başlatılmasını talep ediyoruz.

 

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol