Şehircilik Meseleleri “Şehir ve Medeniyet Kongresi”nde Ele Alındı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Şehircilik Meseleleri “Şehir ve Medeniyet Kongresi”nde Ele Alındı
Abone ol
Memur-Sen’e bağlı Bem-Bir-Sen tarafından düzenlenen Şehir ve Medeniyet Kongresi Memur-Sen Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Bem-Bir-Sen tarafından Şehircilik ve Yerel Yönetimler ana teması ile düzenlenen ve 2 gün süren kongrenin açılışına Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Levent Uslu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politika Kurulu Başkan Vekili Şükrü Karatepe, Kırklareli Valisi Doç.Dr. Birol Ekici, Altındağ Belediye Başkanı Doç.Dr. Asım Balcı, TBB Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı, AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Av.Dr. Veli Böke veMücahit Yanılmaz başta olmak üzere sendika genel başkanları, akademisyenler, yerel yönetim çalışanları ve çok sayıda teşkilat mensubu ile davetli katıldı.

Yalçın: Huzurlu bireyler için yaşanabilir şehirler kurmalıyız

Şehir ve Medeniyet Kongresi’nin açılışında konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, düzenlenen kongre ile şehirlerin geleceğine ilişkin konuşmaların gerçekleştirileceğinin altını çizerek, “Hem şehirlerimizin geleceğini hem de şehirlerimizin geleceğini konuşacağımız bu toplantıda konuşacak uzmanlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Şehirlerin ve şehirleşmenin geçmişten günümüze kadar sosyal hayata etkisine vurgu yapan Yalçın, kentleşme ile birlikte şehirde doğup büyüyen bir neslin varlığına değinerek, “Çalışma hayatı ve sosyal hayat başta olmak üzere insanların yaşamının önemli bir faktörü haline gelen şehirlerimizin daha uzun ömürlü, daha yaşanabilir bir yapıda kurulması gerektiğine inanıyorum. Bu bağlamda belirli bir plan çerçevesinde oluşturulan kentsel yaşamın; toplumda daha sürdürülebilir bir sosyal ve psikolojik anlayış oluşturacağını düşünüyorum. Gerek mimari gerek yenilenebilir enerji kaynakları bakımından toplumumuz için büyük önem atfeden şehirlerimizin senkronize bir belediyecilik anlayışı ile daha da gelişeceğine inanıyorum” dedi.

Yerel yönetimlerde yaşadıkları sendikal problemlere de değinen Yalçın, “Sendikal harekette zorluklar yaşadık. Martın sonu bahar diyenlerin kara kışı yaşattığı, derman belediyeciliği diyenlerin ferman belediyeciliği uyguladığı dönemleri yaşadık. Bu süreçte mücadele etmeye devam eden Bem-Bir-Sen Genel Başkanına da teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Uslu: Gelecek nesillere emsal şehirler kurmalıyız

Kongrenin yapıldığı zamanın önemli olduğuna dikkat çeken Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Levent Uslu, geçmişte kurulan bazı şehirlerin tüm Dünya için örnek şehirler olduğunu ifade ederek, “Gelecek nesiller için yapılacak en önemli şeylerden biri de şehirlerimizi insan merkezli bir şekilde yeniden kurgulamak olmalıdır. Nasıl bir şehir olmalı sorusunu bugün burada yanıtlamaya çalışacağız. Afetlere karşı sağlam şehirler, rahat şehirler, nefes alınabilir şehirler, gelecek nesillere emsal olacak şehirler kurmalıyız. Şehir yalnızca ticaretin ve ekonominin döndüğü yerler değildir. Aynı zamanda nesillerin birbirini takip ederek medeniyetin ilerlediği mekanlardır. Bir medeniyetin değeri, niteliği ve büyüklüğü de kurduğu şehirlerden anlaşılır” diye konuştu.

Yerel yönetimlerdeki hizmetlerin de şehircilik için önemine vurgu yapan Uslu, “Şehre dokunan hizmetlerin kalitesi için yerel yönetimlerin güçlü olması ve hizmet esaslı çalışması gerekir. Şehrin tarihi dokusuna, yapısına, kültürel birikimine, insanı o şehre alışkın hale getiren niteliklerin korunmasına gayret edilmelidir” dedi.

Özhaseki: Belediyeciliğin miladı 1994’te Refah Partisi’nin Kazandığı Belediyelerdir

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki ise yaptığı konuşmada belediyecilik anlamında miladın 1994 yerel seçimlerinde Refah Partili belediyelerdeki hizmetler olduğunu ifade ederek, “Öncesinde sol yapıların olduğu belediyelerde yolsuzluklar, çöpler vardı. Neden kafalarında Rusya, Çin hayali var. Aldıkları belediyelerde elemanlarına hizmet değil kendi kafalarında ki düşünceleri aktarıyorlardı. 1994’te bizler çıktığımızda hep şunu söyledik biz hizmet edeceğiz, herkese hizmet edeceğiz dedik. Şükürler olsun çalıştık. Hizmet belediyeciliği olarak o zamanlarda damga vurduk. Sosyal belediyeciliğinin de damgasını biz vurduk. Şuan da şehirlerimiz 25-30 yıllık mücadelelerin ardından Avrupa ile mücadele eden şehirler ortaya koyduk” diye konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından gerçekleştirilen açılış oturumunda ise Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Jamel AKBAR ve Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Şükrü Karatepe şehircilik ve kent mimarisi üzerine konuşmalarını gerçekleştirdi.

2 boyunca devam eden kongre kapsamında 13 oturumda 58 farklı sunum gerçekleştirilerek şehircilik, afet yönetimi, şehir planlaması, altyapı ve iklim politikaları gibi çeşitli konular ele alındı.

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Genel Merkez Çalışanları, Genel Başkan Talip Geylan’ın Öğretmenler Günü’nü Kutladı.Önceki Haber

Genel Merkez Çalışanları, Genel Başkan T...

15. Uluslararası MEB ROBOT Yarışması BaşlıyorSonraki Haber

15. Uluslararası MEB ROBOT Yarışması Baş...

Yorum Yazın

3 Bin 500 Engelli Öğretmen Ataması İçin Başvurular 3 Nisan'da Başlayacak
Ramazan-ı Şerif 2023
Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü 2022 Yılı Faaliyet Raporu
TEKNOFEST 2023 Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması Özgün Araç Kategorisi Kritik Tasarım Rapor Sonuçları Açıklandı!
Deprem bölgesinde yapılan çalışmalar Türkiye Tek Yürek
TEKNOFEST 2023 Akıllı Ulaşım Yarışması Proje Detay Rapor Sonuçları Açıklandı!
Öğretici: Mart Ayı Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Açıklandı. Sabit Gelirliler Açlık Sınırında Geçinemiyor!
TEKNOFEST 2023 Çip Tasarım Yarışması Detay Tasarım Rapor Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 TEKNOFEST Drone Şampiyonası Ön Eleme Sonuçları Açıklandı!
Öğretici: Banka Promosyonu Adaletsizliği Son Bulmalıdır
Deprem Bölgesinde LGS Ve YKS'ye Hazırlık İçin 809 DYK Noktası Oluşturuldu
Afet Bölgesinde Açılan Halk Eğitimi Kurslarından 102 Bin 29 Vatandaş Yararlandı
ÖSYM’den 4 il için YKS kararı
Bakanlık alan değişikliği bekleyen meslektaşlarımızı daha ne kadar bekletecek?
Deprem Sonrasında MEB Tarafından Atılan Politika Adımları
MTSK Direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavları ertelendi
Deprem Bölgesinden Diğer İllere Nakil Olan 14 Bin 73 Öğrenci, Kendi İllerine Geri Döndü
TEKNOFEST 2023 Roket Yarışması Kritik Tasarım Rapor Sonuçları Açıklandı!
İşte Depremle ilgili yalan haberler ve gerçekler
TEKNOFEST İstanbul Spotter Kule Başvuruları Başladı!