Eğitim Sen Genel Başkanı Prof. Dr. Nejla Kurul, KPSS’deki soru skandalını ve sınavın iptalini değerlendirdi

Genel Başkanımız Prof. Dr. Nejla Kurul: “Önceki Sınavlar da İncelenmeli”

Genel Başkanımız Prof. Dr. Nejla Kurul, Fox TV ana haber bülteninde KPSS’deki soru skandalını ve sınavın iptalini değerlendirdi. Milyonlarca yurttaşı ilgilendirdiği için Meclis Araştırması yapılması gerektiğini belirten Kurul, “Geçen yıllarda yapılan sınavlarda da benzer iddiaların olabileceği şüphesi içindeyiz. Bu nedenle ÖSYM’nin yaptığı tüm sınavlar soruşturma kapsamı içine alınmalıdır. Çok kapsamlı bir soruşturmaya gereksinme var.” dedi.

“20 Sorunun Aynı Olması Tesadüf Olamaz, Öyle Olsaydı ÖSYM Başkanı Görevden Alınmazdı”

Genel Başkanımız Prof. Dr. Nejla Kurul, Fox TV ana haber bülteninde KPSS’deki şaibe iddialarını değerlendirdi. 20 sorunun aynı olmasının tesadüf olamayacağını belirten Kurul, “Tesadüf olsaydı ÖSYM Başkanı görevden alınmazdı.” dedi.

“Öğrencilerin Emeğinin ve Geleceğinin Çalınmaması İçin Mücadelemizi Sürdüreceğiz”

Genel Başkanımız Prof. Dr. Nejla Kurul, Artı TV “Söz Sırası” programında, giderek ağırlaşan ekonomik koşulları, YKS’yi ve KPSS’yi değerlendirdi. Kurul, “Öğrencilerin emeğinin ve geleceğinin çalınmaması için mücadelemizi sürdüreceğiz.” dedi.

ÖSYM'den 2022 KPSS'ye ilişkin duyuru: ÖSYM'den 2022 KPSS'ye ilişkin duyuru:

Genel Başkanımız Prof. Dr. Nejla Kurul: “Milyonlarca Gencin Geleceği Çalındı”

Genel Başkanımız Prof. Dr. Nejla Kurul, KRT TV’de “Gün İzi” programında Remziye Demirkol’un konuğu oldu. KPSS’deki şaibe iddialarını değerlendiren Kurul, yıllardır emek ve zaman harcayan milyonlarca gencin geleceğinin çalındığını söyledi.

KPSS İddiaları Ciddi ve İkna Edici Bir Açıklamayı Zorunlu Kılmaktadır!

Çeşitli sosyal medya mecralarında ve haberlerde, KPSS 2022 sorularının “Yediiklim Yayınları”na ait deneme sınavlarında yer aldığına dair iddialar ve bu iddiaları destekleyen örnekler yer almaktadır. Her ne kadar ÖSYM iddiaların asılsız olduğu yönünde bir paylaşım yapmışsa da iddiaların daha ciddi biçimde ele alınması gerekmektedir. Bu nedenle kamuoyunu ikna edici bir yöntem izlenmelidir.

Kaldı ki;

  • Geçmiş yıllarda KPSS ve YGS’de yaşanan kopya skandalları ve söz konusu skandallar karşısında siyasi iktidarın hep bir ağızdan “kopya yok, şifre yok” demesine rağmen ortaya çıkan gerçekler,
  • Yaşanan skandalların yargı tarafından üstünün örtülmeye çalışılması,
  • Kurum yöneticilerine siyasi iktidarın arka çıkması,
  • Haklarını savunan öğrenciler ile çocuklarının ve öğrencilerinin emeğini, geleceğini savunan velilerin ve öğretmenlerin darp edilmesi, haklarında açılan davalardan cezalar alması,
  • Yaşanan skandalların ancak ve ancak AKP ve cemaat kavgasından sonra açığa çıkması,
  • Bu süreçte kimsenin siyasi sorumluluk almaması ve getirilen her eleştirinin “Algı yaratılıyor, delil yok, siyasi istismar konusu yapılıyor!” denilerek susturulmak istenmesi

zihnimizde tazeliğini korurken, söz konusu iddialar herkesin aklında soru işaretleri oluşturmaktadır.

Özellikle belirtmek isteriz ki siyasi iktidarın “bizden olanlar ve olmayanlar” diye toplumu kutuplaştırdığı ve bunun da normalleştirilmek istendiği bir dönemde, bu ve benzeri iddialar, gençlerin ve öğrencilerimizin umutlarını ve yarına dair güvenlerini yok ediyor!

Her sınav için adaylardan yüksek tutarda paralar isteyen ÖSYM’nin ve geçmişteki skandallar sonrasında ÖSYM’nin yapısını değiştiren siyasi iktidarın asıl sorumluluğunun “böylesi iddiaların gündeme dahi gelmesini engellemek” olduğu unutulmamalıdır!

Benzer skandalları protesto ettiği, gençlerimizin emeğine ve geleceğine sahip çıktığı için üyeleri yargılanan ve cezalar alan bir sendika olarak, bu süreci yakından takip edeceğimiz bilinmelidir.

Bu kapsamda yaşanan skandalın ardındaki gerçeklerin tüm boyutlarıyla açıklanmasını, KPSS soru kitapçığının tamamının yayınlanmasını ve KPSS’ye giren gençlerimizin hak kaybı yaşamasının engellenmesini istiyoruz!